Yaz geçirme döneminde teknik direktörlük pozisyonu için pek oldukça ismin Fenerbahçe ile adı anılmıştı. Bunlardan kabul edilen ve son olarak Şimal Makedonya’yı çalıştıran Igor Angelovski TRT Spor’a verdiği röportajda Fenerbahçe’den teklif aldığını, sadece başkanın tercihini Vitor Pereira’dan yana kullandığını beyan etti. Peki Igor Angelovski kimdir, başarıları ve kazanılmış olduğu kupalar neler? Hangi takımları çalıştırdı?

Teknik direktörlük kariyerine 2013 senesinde Rabotnički adlı ekibi çalıştırarak adım atmıştır. 2 yıl bu kulüpte vazife aldıktan sonrasında Makedonya Ulusal Ekibi’nda destek antrenörlük hayata geçirmeye adım atmıştır. Kısa bir süre sonrasında ise Makedonya Ulusal Ekibi teknik direktörlüğüne getirilmiştir.

Igor Angelovski kimdir?

Igor Angelovski, 2 Haziran 1976 doğumlu teknik direktör, eski futbolcu. Doğduğunda Makedonya toprakları Yugoslavya sınırlarının içinde bulunuyordu. Teknik direktörlük kariyerine 2013 senesinde Rabotnicki takımını çalıştırmaya başlayarak adım attı. İki yıl sonrasında Makedonya Ulusal Ekibi’nda destek hocalık deneyimi yaşadı ve Ljubinko Drulović’in görevine son verilmesinin arkasından birinci teknik direktör pozisyonuna getirildi.

Makedonya Ulusal Ekibi ile 55 maça çıkan Angelovski 23 yengi, 13 beraberlik ve 19 yenilgi yaşadı. Euro 2020 Elemeleri’nde G Grubu’nda savaşım etti ve 14 puanla grubu üçüncü sırada bitirerek play-off oynamaya hak kazanmıştır ve turnuvaya katılma başarısı gösterdi. Euro 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda C Grubu’nda Hollanda, Ukrayna ve Avusturya ile savaşım etti, sadece Türkiye ile beraber grupları sıfır puanla tamamlayan iki takımdan biri oldu. Görevine son verildikten sonrasında yerine Blagoja Milevski getirildi.

Başarıları

Igor Angelovski Makedonya Birinci Ligi’nde savaşım eden Rabotnički Futbol Kulübü ile 2013/14 sezonunda şampiyonluğa ulaşmıştır. Aynı sürem Makedonya Kupası’nı da müzesine götürmüştür. Ertesi sürem, 2014/15’te Makedonya Kupası’nı tekrardan kazanmıştır.

Ulusal Ekibi çalıştırdığı dönemde Şimal Makedonya tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı kazanmıştır. Euro 2020 elemelerinde G Grubu’nda savaşım eden Igor Angelovski’nin ekibi 10 maçta 4 yengi, 2 beraberlik ve 4 yenilgi elde etmiştir. Euro 2020’de C Grubu’nda Hollanda, Avusturya ve Ukrayna ile savaşım eden Şimal Makedonya, turnuvayı -6 averajla 0 puanla tamamlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir