Avrupa Şampiyonası’nda son maçın oynanmasına azca bir süre kala, futbol severler FIFA 2022 Dünya Kupası’nın nerede ve ne zaman düzenleneceğini, maçların hangi tarihlerde oynanacağını araştırmaya başladı.

Dünyadaki pek oldukca ülkeyi sarsan koronavirüs salgını sebebiyle 1 yıl gecikmeli olarak düzenlenen Euro 2020, bir aylık temposunun sonuna yaklaştı ve 2022’de düzenlenmesi planlanan Dünya Kupası hakkında merakları artırdı.

FIFA 2022 Dünya Kupası nerede düzenlenecek?

FIFA 2022 Dünya Kupası müreffeh körfez ülkelerinden kabul edilen Katar’da düzenlenecek. Katar, Dünya Kupası organizasyonu için uzun bir süre lobi emek harcaması yürütmüş ve futbol statlarına yatırım yapmıştı. Toplamda sekiz çağıl stada haiz olan Katar’ın turnuva için vaat etmiş olduğu stadlar aşağıdaki haritada gösterilmiştir:

32 takımın savaşım edeceği FIFA 2022 Dünya Kupası maçları 5 değişik şehirde oynanacak.

FIFA 2022 Dünya Kupası hangi aylarda düzenlenecek?

Haziran ayında averaj 41.2 santigrat aşama (106.2 Fahrenheit) olan Orta Doğu’daki yakıcı yaz sıcaklıklarına ilişkin endişeler, FIFA’nın Dünya Kupasını Kasım-Aralık’a kaydırmasına niçin oldu. Körfez vatanlarında yazları hava sıcaklıkları 40 derecenin üstünde seyredebiliyor. Yüksek rutubet ile beraber hissedilen ısı daha da artabiliyor. Bundan dolayı Katar’da düzenlenmesi planlanan turnuva maçlarının uygun mevsim koşullarında oynanmasına karar verildi. FIFA 2022 Dünya Kupası, 21 Kasım 2022 ve 18 Aralık 2022 tarihleri içinde düzenlenecek.

Dünya genelinde futbol ligleri, 2022/23 futbol sezonu fikstürlerini FIFA 2022 Dünya Kupası’na gore belirleyecek. Dolayısıyla liglerin gelecek sürem erken başlaması olası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir