Filografi, çivilerin bir tahta ya da bir pano üstüne çakılarak tablo oluşturulması ve bu tablonun üstüne iplerle ya da tellerle sarmaya verilen isimdir. Bir çivi sanatı olan filografi, son zamanların en popüler hobilerinden bir tanesi konumuna ulaşmıştır. Peki, filografi tahtası nasıl olmalıdır?

Filografi nedir?

Filografi, bir çivi sanatıdır ve çivilerin bir tahta ya da bir pano üstüne çakılarak tablo oluşturulması, ek olarak bu tablonun üstüne iplerle ya da tellerle sarmaya verilen isimdir. Son zamanların en popüler hobilerinden biri haline gelen filografi sanatı, başlangıç seviyesinde bile oldukça güzel eserler yaratılmasına olanak tanır. El becerisi geliştikçe zorluğu artabilen filografi, oldukça keyifli bir hobidir.

Filografi nasıl yapılır?

Filografi, bir öteki adı ile çivi sanatına ilk adım, çivilerin belli aralıklarla muntazam bir hizaya gore sıralanıp çakılması ile adım atar. Çivilerin yapılmak istenen desene gore sıralanıp çakılması, filografi yapımında en mühim adımlardan bir tanesidir. Zira filografi için kullanılacak olan desenin evvel belirlenmesi ve bir taslağının oluşturulması bu anlamda oldukça mühimdir. Hemen sonra ise kullanılacak desen için en uygun renklerdeki ip ya da teller çivilerin arasından geçirilerek tablonun son haline geçilir. Bu işlemi yaparak esasında desen doldurma işlemi tamamlanmaya başlanır. Burada en mühim nokta ise tel ya da iplerin oldukça sıkı bir halde çivilerin arasından geçirilmesidir. Telleri ya ipleri, artık hangisini kullanıyorsanız, çivilerin arasından geçirirken büyük bir çuvaldız kullanmanız gerekir. Bununla beraber ipleri ya da telleri desen tamamlandıktan sonrasında sabitleyip fazlasını kesmek için bir makas da kullanmalısınız. Tel kullanılacaksa bakır teller hobi eşyalarının satılmakta olduğu dükkanlarda kolaylıkla bulunabilir. Bakır teller oldukca sert olmadığından emek harcaması son aşama kolaydır. Çivilerin de aynı şekilde yapılacak desen ve kullanılacak tahta ya da ahşap için doğru boyutlarda olması gerekir. Bununla beraber tahta kesinlikle minimum 1 santimetre genişliğinde olmalıdır. Bunun için de internetten kolay bir halde edinebileceğiniz tahta son aşama kurtarıcı olacaktır. Tahta ince olursa filografi sanatı doğru bir halde icra edilemeyecektir.

Filografi nasıl öğrenilir?

Filografi sanatını yürütmek için ilk olarak filografi için ihtiyaç duyulan temel malzemeleri edinmek önemlidir. Filogafi için ihtiyaç duyulan temel malzemeler, kolaylıkla erişilebilen malzemelerdir. Filografi sanatını yürütmek için ilk olarak iyi bir kurstan eğitim alınmalı ya da en rahat yolu ile mevzu üstüne çekilen videolar izlenmelidir.

Filografi başlangıcı için bu videoyu seyredebilirsiniz: 

https://www.youtube.com/watch?v=8UhskhcVkZYVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Filografi Başlangıç Seti (https://www.youtube.com/watch?v=8UhskhcVkZY)

Filografi için hangi malzemeler gereklidir?

Filografi sanatını yürütmek için bazı malzemelerin hazır olması gereklidir. Bu malzemeler aşağıdaki gibidir:

  • Filografi tahtası

Filografi tahtası nasıl olmalıdır?

Filografi sanatını hayata geçirmek için çivileri tahtaya çakmak gerekmektedir. Bunun için de ahşap bir yüzey gerekir. Eğer evde var ise evinizde bulunan bir ahşap parçasını bu amaç için kullanabilirsiniz. Bu ahşabın filografide kullanılması için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı noktalar vardır. Bu noktalardan en önemlisi ise tahtanın
minimum 1 santimetre genişliğinde olmasıdır. Evde ahşap yoksa da internette hazır olarak satılan filografi tahtası satın alıp kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bu aşamada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan öteki mühim ölçek ise tahtanın kolay çatlamayacak bir tahta olmasıdır. Bu anlamda filografi için kavak ağacından meydana getirilen bir tahta son aşama uygundur.

  • Filografi çivisi
  • Çekiç
  • Filografi teli
  • Çivi çakma aparatı
  • Tornavida
  • Filografi kumaşı
  • Filografi string art ipi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir