Bitkiler yeryüzünün süsleri olmakla kalmayıp aynı zamanda tıp biliminin de doğmasını sağlayan en temel ürünlerdir. Önceleri alternatif tıp ardından da modern tıbbın doğmasını sağlamışlardır. Doğada yapılan pek çok araştırmada binlerce bitki türünün olduğu tespit edilmiştir. Bu bitkilerin her biri farklı görevlere sahip ve farklı faydalar sağlamaktadır. İçerdikleri faydalar bakımından yüzyıllardır insanlar tarafından başta tıp alanı olmak üzere pek çok farklı alanda aktif bir şekilde kullanılmaktadırlar. Özellikle belli başlı bitkiler insan sağlığı açısından vazgeçilmez bir konumda yer almaktadır. İlaçların yapımından kozmetik ürünlerine ve gastronomiye kadar uzanan bitkiler pek çok özelliğe sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde pek çok hastalığın iyileşmesini ve vücudun korunmasını sağlamaktadırlar. Yapılan bir sürü bilisel çalışmada da rahatlıkla görülen bu durum bitkilerin insanlar için ne kadar önemli olduklarını göstermektedir.

Günümüz teknolojisi ile bitkileri araştırmanın faydaları nelerdir?

Tarihin ilk zamanlarından beridir var olan bitkiler insanlar için hiç kuşkusuz pek çok özelliğe ve faydaya sahiptirler. Bu en çok insanların işine gelmektedir. Çünkü doğada bulunan bu sayısız ürünler sayesinde pek çok hastalık, problem ve sorun anında giderilmektedir. Üstelik hiçbir kimyasal madde olmadığından insanların daha sağlıklı olmalarını da sağlamaktadır. Bitkilerin önemini insanlar ilk zamanlardan beri fark etmişler ve bitkilerin dilinden anlamak için pek çok deneme yanılma uygulaması yapmışlardır. Teknolojinin çok kısıtlı olduğu zamanlarda insanlar bir ürünün faydalarını veya zararlarını deneyerek öğrenmekteydiler. Doğada bulunan pek çok ürün günümüzde çok kısa bir zaman diliminde araştırılıyor ve faydaları anında ortaya çıkıyor. Aynı zamanda ne gibi zararlara da sebep olabileceği tespit edilmektedir. Günümüzdeki teknolojik ilerlemenin bizlere en büyük faydası bitkileri anında öğrenmemizi sağlıyor olmasıdır. Ayrıca bu durum hem insan sağlığının korunmasını hem de zamandan tasarrufu sağlamaktadır.

Günümüzde bilimsel araştırmalara konu olan sayısız bitki bulunmaktadır. Bu bitkilerin faydaları insan sağlığı açısından son derece önemli olduğu için pek çok ilacın yapımında kullanılmaktadırlar. Ayrıca bu bitkiler birden fazla hastalığın oluşumunu önledikleri için pek çok insan tarafından sevilerek tüketilmektedir. Tüm bunların yanı sıra bu bitkilerden bazıları vardır ki yemeklerin vazgeçilmezi konumundadır. Bu bitkilerden birisi de hiç kuşkusuz pırasadır. Doğada bulunan bu mucizevi ürün pek çok hastalığın iyileşmesinde aktif roller üstlenmektedir. Aynı zamanda çok besleyici bir besin olan pırasa yemeklerde de çok yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Pırasa lifli bir yemek olduğundan dolayı ani acıkmaların da önüne geçerek düzenli yemek yemeyi ve kilo vermeyi desteklemektedir.

Pırasa

Pırasa nedir?

Yılın her mevsiminde yetişebilen pırasa tıptan gastronomiye kadar hemen hemen her alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ayrıca insan sağlığı açısından çok faydalı olması pırasanın değerini çok fazla arttırmış durumdadır. Pırasa genellikle mart, nisan ve en geç mayıs aylarında toprağa ekilir. Sonbahara doğru büyüyen pırasalar ekim ayından itibaren hasat edilmeye başlanır. Bu hasat çoksa kış sonuna kadar devam edebilmektedir. Alternatif tıp uygulamalarında da halen daha yoğun bir şekilde kullanılan pırasa çok büyük bir ticari değere sahip olduğundan binlerce kişinin istihdam edilmesini de sağlamaktadır.

Pırasa hangi familyaya mensuptur?

Pırasa, soğangiller familyasına mensup bir sebzedir. Özellikle kış aylarında yoğun bir şekilde tüketilen pırasa faydaları ile insan sağlığını pek çok probleme karşı korumaktadır. Ayrıca yemeklerde de çok yoğun bir şekilde kullanılan pırasa çoğu insan tarafından sevilerek tüketilmektedir. Kış aylarında insanları hastalıklardan korumakla kalmıyor. Ayrıca vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok maddeyi de karşılamaktadır.

Pırasanın kaç türü bulunmaktadır?

Faydaları saymakla bitmeyen pırasanın dünya genelinde toplam 6 tane türü bulunmaktadır. Dünyanın farklı coğrafyalarında yetişen bu türler ayrı ayrı faydalara ve özelliklere sahiptirler. Hepsi insan sağlığına oldukça iyi gelmekte ve pek çok hastalığın önüne set örmektedir. Pek çoğu alternatif tıp uygulamalarında da yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca tıp alanı dışında da özellikle gastronomide çok fazla kullanılmaktadırlar. Bazı yemeklerin yanında kullanılan pırasa pek çok insan tarafından sevilerek tüketilmektedir.

Pırasanın anavatanı neresidir?

Pırasanın anavatanına baktığımız zaman Orta ve Doğu Akdeniz bölgelerini görmekteyiz. Pırasanın çok geniş coğrafyalarda yetişmesi pek çok farklı medeniyet tarafından da kullanılmasını sağlamıştır. Örneğin pırasa ile ilgili ilk kayıtlara Antik Mısır’da rastlamaktayız. Firavunların mezarlarında bulunan bu ilk kayıtlar pırasanın dünyanın pek çok yerinde yetiştiğine işaret etmektedir. Pek çok farklı millet tarafından sevilerek tüketilen pırasa birden fazla alanda kullanılmış bir sebzedir. Özellikle alternatif tıp uygulamalarında çok yoğun bir şekilde kullanılan pırasa pek çok dünya mutfağının da vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır.

Pırasa Türkiye topraklarında yetişir mi?

Anavatanı Akdeniz çevresi olan pırasa ülkemiz sınırları içerisinde de çok yoğun bir şekilde yetişmektedir. Ülkemizde özellikle İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara gibi illerimizde çok yoğun bir şekilde pırasa üretimi yapılmaktadır. Ticari bir değeri de olan pırasa ülkemizin pek çok yerinde yetişmektedir. Ayrıca Türk mutfağının da vazgeçilmez lezzetlerinden birisidir. Tüm bunların yanında insan sağlığı için de çok fazla kullanılan bir kış sebzesidir. Kışın havaların soğuması ile artan hastalıklara karşı insan vücudunu korumakta ve vücuda direnç kazandırmaktadır. Düzenli tüketildiğinde pek çok hastalığın önüne geçmekte ve insan sağlığını korumaktadır. Ülkemizde çok eskilerden beridir tüketilen pırasa son geçtiğimiz yıllarda daha da artmış durumdadır. Elbette bunun  birden fazla nedeni bulunmaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle beraber faydalarının da gözler önüne serilmesi pırasayı daha da ön plana çıkarmış durumdadır. Ayrıca insanların Covid 19 virüs salgınından sonra sağlığa önem vermeleri onların daha doğal ve sağlıklı besinler tüketmesine yol açmıştır. Pırasa da hem sağlıklı hem de lifli bir besin olduğu için vücuda gereken enerji fazlasıyla vermektedir. Ani acıkmaların önüne geçmekte ve insanları çok uzun süre tok tutabilmektedir.

Pırasa

Pırasanın mucizevi faydaları nelerdir?

Pırasa doğada yetişen en önemli kış sebzelerinden birisidir. İçerisinde barındırdığı özellikleri ve faydaları ile adeta bir şifa deposu olan pırasa pek çok hastalığın iyileşmesine de katkıda bulunmaktadır. İnsanların hem psikolojik olarak hem de fizyolojik olarak pek çok ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Günümüz dünyasında bir sürü sebze, meyve ve bitki bilimsel çalışmalara konu olmuştur. Bu bilimsel çalışmalara konu olan sebzelerden birisi de hiç kuşkusuz kış aylarının şifa deposu konumunda olan pırasadır. Peki, pırasanın ne gibi faydaları ve özellikleri bulunmaktadır? İşte detaylar…

 • Hipertansiyon riskini en aza indirmektedir.
 • Kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • K vitamini açısından oldukça zengindir.
 • Kemik sağlığı açısından çok büyük faydalar sağlamaktadır. İleriki süreçlerde (yaşlılık dönemi) görülebilecek kemik erimelerinin önüne geçmektedir. Bunun için özellikle çocuklara küçük yaştan pırasayı sevdirmek çok önemlidir.
 • Kalp sağlığı açısından çok önemli roller üstlenmektedir.
 • Doğal bir idrar söktürücüdür.
 • Vücudu temizlemekte ve cildin daha güzel gözükmesini sağlamaktadır.
 • Kalorisi çok düşüktür.
 • Yüksek oranda lif içerdiğinden ani acıkmaların önüne geçmektedir.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi uzun süreliğine sağlamaktadır.
 • Kilo vermek isteyenlere yardımcı olmaktadır. Çünkü düşük kaloriye ve yüksek lif oranına sahiptir. Bu özellikle aşırı kilolarından muzdarip olanlara çok iyi bir sebzedir.
 • Vücudu pek çok hastalıktan ve iltihaptan korumaktadır.

Pırasanın bu ve buna benzer daha onlarca faydası ve özelliği bulunmaktadır. İnsan sağlığına çok iyi gelmesi ve vücudu birden fazla hastalığa karşı koruması pırasayı diğer pek çok sebzeden ayırmaktadır. Ayrıca kilo vermek isteyenlerin de sıklıkla tüketmesi gereken bir besindir. Besleyici olduğu için karnı çok uzun süre tok tutabilmektedir. Ayrıca kemik sağlığı açısından da çok önemli bir sebze olduğu için özellikle küçük yaştaki çocukların sağlıklı bir fiziksel gelişim gösterebilmeleri için çok önemlidir. İleriki süreçlerde yaşanabilecek kemik erimelerinin de önüne geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir