Kış mevsimi kendisini yavaş yavaş göstermesiyle evlerde sıcacık kestaneler pişirilmeye başlanır. Kestane kokusu ile evinizde adeta şenlik havası yaratacaktır. Eskiden hepimiz evinde sobanın üstünde kestanelerini pişirerek tadına bakardı. Artık eskisi şeklinde olmadığı şeklinde kestane keyfini başka yöntemlerle yapılması gerekiyor.

Kestaneleri en önce şişman tarafınca bir çizik açarak içinin pişmesini sağlıyoruz. Kestanelerin yumuşaması için 1 – 1,5 saat ılık su içersinde bekletiyoruz. Bir bez yardımı ile kurulayalım ıslaklık üstünden geçsin. Fırın tepsisi yada ızgarasının üstünde koyarak fırına sürüyoruz. Fırında pişmeye başlamış olan kestanelerimizi ara sıra denetim ederek karıştırmaya başlıyoruz. Bir süre sonrasında tıpkı soba üstünde pişirilmiş kestane tadına varmış olacaksınız.

Kestanelerimiz oldukça leziz olacaktır. Izgarada yada sobada pişen kestaneden ayrımsız olacağından dolayı afiyetle yiyebilirsiniz. Yararları saymakla bitmeyen kestane bedensel ve zihinsel olarak rahatlatacaktır. Günün yorgunluğu kokusu ile dahi atlatabilirsiniz. Kan dolaşımı hızlanacağından dolayı üzerinizden yük inmiş şeklinde hissedersiniz. Mide ve sindirim sisteminizi yoluna sokarak rahatlamanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir