Geçtiğimiz sürem Modern Atan’ın yardımcısı olarak Alanyaspor’un başlangıcında gördüğümüz Francesco Farioli bu sürem Fatih Karagümrük’ün başlangıcında Süper Lig’de adı en oldukça konuşulan teknik direktörlerden biri oldu. Yaşlarının genç olması sebebiyle (yalnızca 32 yaşlarında!) şimdiden Türkiye’de büyük kulüplerin dikkatini çekmeyi başardı.

Kulüpler bu denli yaşı genç teknik direktörler ile çalışmanın zararlarından çekinse de artık benzer örneklerini büyük takımlarda da görmek mümkün. Bayern Münih’in teknik direktörü Julian Nagelsmann yalnızca 34 yaşlarında. Barcelona’nın başına geçen Xavi Hernandez yalnızca 41 yaşlarında.

Francesco Farioli nasıl bir teknik direktör?

Farioli ve Modern Atan İtalya zamanlarından tanışıklığı olan iki samimi dost. Modern ilk olarak Alanyaspor’da Sergen Yalçın’ın yardımcılığını yapmıştı. Sergen Yalçın Beşiktaş imza attığında bu iki isim Alanyaspor’u çalıştırmaya başladı ve yarım sezonda oldukça mühim mesafeler katetti. O şekilde ki Alanyaspor, büyük takımların karşılaşmak istemedikleri türden tehlikeli bir takımdı. Fizik güçleri, teknik kabiliyetleri ve oyun sistemleri oldukça etkiliydi. Başta Efecan olmak suretiyle Ulusal takıma oyuncu dahi gönderebiliyorlardı. Avrupa’da kayıplara karışan Salih Uçan dahi bu takımla sivrilerek tekrardan Beşiktaş’a geçirme olmayı başarabilmişti.

Modern Atan ve Farioli’nin yolları nihayet Mart 2021’de ayrıldı. Şenol Can ile yollarını ayıran Fatih Karagümrük’te teknik direktörlük pozisyonu için Farioli’nin düşünülmesi {hiç de} şaşırtıcı olmadı. Zira Fatih Karagümrük’te Serie A geçmişi bulunan Emiliano Viviano, Ervin Zukanovic, Lucas Biglia, Andrea Bertolacci, Lucas Castro ve Fabio Borini şeklinde oyuncular bulunuyordu. Farioli ise hem İstanbul ekibi olması hem de Serie A geçmişi bulunan oyuncularla çalışacak olması sebebiyle bu teklife pozitif yönde baktı ve kendisini rüyalı İstanbul şehrine sürükledi.

Farioli’den ilkin Fatih Karagümrük 41 puanla 8. sırada bulunuyordu. Farioli ilk maçına Kayserispor’u 3-0 yenik ettikleri 31. hafta maçıyla çıktı. 2020-21 sezonunun sonuna Karagümrük ile 5 yengi, 4 beraberlik 2 yenilgi aldı. En çarpıcı galibiyetlerini 41. haftada Beşiktaş deplasmanında 2-1’lik skorla elde ettiler ve neredeyse şampiyonun değişmesine sebep olacaklardı! Eğer sürem sonunda Fatih Karagümrük 6 puan daha alabilselerdi, Avrupa kupalarına katılmaları içten bile değildi.

Tıpkı geçtiğimiz sürem Beşiktaş’ı evinde 2-1 yenik etmeleri şeklinde, bu sürem da Farioli’nin ekibi ilk olarak Beşiktaş deplasmanında 1-0 yenik olmalarına karşılık oynadığı mücadeleci ve teknik oyunla spor otoritelerinin dikkatini çekti. O akşam 48. dakikada 10 şahıs kalan Beşiktaş’ın Fatih Karagümrük’ten gol yememesi mucize eseriydi.

Oyun Dizilişi ve Sistem

4-1-4-1 dizilişini yeğleyen Francesco Farioli’nin Fatih Karagümrük’te klasik bir orta sıra ekibi yaratmayı hedeflediği açık. Bu ekibi yaratırken minimum Serie A düzeyinde mücadeleci ve teknik kabiliyeti yüksek bir ekip hedefliyor. Karagümrük’ün Farioli’den beklentisi Avrupa kupalarına katılabilmek ve kupada mümkün mertebe yol kat edebilmek. Sınırı olan fakat alev ateş bir yandaş grubuna haiz olan Farioli’nin Fatih Karagümrük’ünün mühim bir pozitif yanları daha var: Maçlarını Süper Lig’in en iyi zeminlerinden birinde, Mustafa Kemal Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynamak. Bu durum kendilerine akıcı bir oyun oynama fırsatı veriyor.

Francesco Farioli, Fatih Karagümrük’te hücumu ve savunması dengeli bir ekip ortaya koymaya çalışıyor. Buna karşılık 14 haftada kah rakibine oldukça gol atan, kah kalesinde oldukça gol gören bir Fatih Karagümrük izledik. (Attığı 21G, yediği 18G) Pesic, Bertolacci, Karamoah şeklinde oyuncuları formda olduğunda 27 dakikada 3 gol atabiliyorlar. Karagümrük, yer yer önde basmayı seven ve topu takip ederek skor üreten bir karaktere haiz. Üstelik Viviano şeklinde tecrübeli bir kaleciyle oynuyorlar.

Şimdiye kadar 24 maça çıkan Farioli, takımıyla 10 yengi, 8 beraberlik ve 6 yenilgi elde etti. Bu istatistik maç başına 1.58’lik puan averajı getiriyor. Karagümrük’ün başkanı Süleyman Hurma, Farioli’den memnun oldukları için kendisiyle şimdiden 2024’e kadar anlaştıklarını belirtmişti. Sadece İtalyan teknik insanın adı, ihtimaller içinde bir Vitor Pereira ayrılığı sonrası Fenerbahçe ile de gündemde. Fenerbahçe başkanı Ali Koç, Pereira’nın ayrılışıyla beraber Farioli’yi ekibi için bir geçiş teknik direktörü olarak düşünebilir.

Ansiklopedika Futbol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir