Fuzuli işgal bir kişiye ilişkin taşınmaza bir başkasının mal sahibinden izin almadan kendiliğinden izinsiz bir halde girip yaşamasına denilmektedir. Sahibinden izin alınmadan ne koşul yada koşulda olursa olsun sahibinin rızası alınmadan meydana getirilen işgaller cezaya tabidir. İşgalin yapıldığının mal sahibi tarafınca öğrenildiği tarih den başlayarak 60 gün süre süresince yetkili makamlara müracaat yapılabilme hakkı bulunmaktadır. 1 yılı aştıktan sonrasında meydana getirilen başvurular geçersiz sayılmaktadır. Vali, vali yardımcısı ve kaymakam tarafınca gerektiğinde meydana getirilen başvurulara karar durumunda yanıt verebilme hakkı bulunmaktadır. Bu yol haricinde barış hukuk mahkemeleri de müracaat halinde bu mevzu ile ilgili karar verme mercilerindendir. Meydana getirilen başvurularda fuzuli işgal meydana getiren işgalci şahıs hakkında işgal süresi süresince maddi tazminat da talep edilebilme hakkı bulunmaktadır.

Fuzuli İşgal Dilekçesi Iyi mi Yazılır?

Dilekçe yazılırken en mühim unsur hitap edilecek kurumdur. Eğer bir ilçede yaşanıyorsa bulunduğunuz ilçenin en yüksek mülki amiri olan kaymakamlık makamına bu mevzu ile ilgili talepte bulunabilirsiniz. Dilekçeye başlarken bulunduğunuz ilçe kaymakamlığına hitap ederek dilekçeye başlanması gerekmektedir. Hemen sonra dilekçe yazan şikayetçi kişinin sırasıyla adı ve soyadı, T.C kimlik numarası ve açık şekilde adresi yazılmalıdır. Bir alt satıra şikayetçi olduğunuz işgalci konumundaki şahsa ilişkin ad soyadı, T.C kimlik numarası ve açık şekilde şahsın adresi de yazılmalıdır. Hemen sonra dilekçede en mühim unsur olan fuzuli işgal vakasının başladığı tarih ve taşınmaz sahibi şahsın bu vakası öğrendiği tarih açık şekilde yazılmalıdır. Olayın yaşandığı dilekçeye mevzu olan taşınmaza ilişkin adresi, bulunmuş olduğu il, bulunmuş olduğu ilçe, mahalle, ada numarası ve parsel numarası yazılmalıdır. Bu işlem tamamlandıktan sonrasında izahat kısmına geçerek burada şahsınıza ilişkin taşınmazın rızanız haricinde işgale uğradığını ve taşınmazınızın tahliyesini talep ettiğiniz halde bunun gerçekleşmediğini bu mevzu ile ilgili yasadan faydalanarak haklarınızın size teslim edilmesini talep ettiğinizi beyan etmeniz gerekmektedir.

Dilekçe tamamlandıktan sonrasında eklemeniz ihtiyaç duyulan taşınmaza ilişkin tapu senedinin fotokopisini, nüfus cüzdanı fotokopisini ve başvurunken harç ödemesi yapılmışsa bunların belgesi ilave edilerek ad, soyad ve imza atılarak teslim edilmelidir.

Fuzuli İşgal Kaymakamlık Dilekçesi

Fuzuli işgal, kelime anlamı olarak şahıs yada kişilerin taşınmazlarını izni olmadan işgal edilmesi durumudur. Fuzuli işgali meydana getiren kişiye ise fuzuli şagil adı verilmektedir. Fuzuli işgal kaymakamlık dilekçesi, taşınmaz ihlali olduğu durumlarda gereklidir. Barış hukuk mahkemeleri tarafınca şagil ve taşınmazı ihlal edilen davası yürütülür. Mahkeme için belirli şartlar vardır, taşınmaz işgali öncesinde mal zilyetliğine meydana gelen saldırı ya da herhangi bir müdahale var ise ilk 60 gün içinde yönetimsel makamlara başvurulmalıdır. Müracaat için lüzumlu olan işgal dilekçesidir, hak talebi ve gereğinin yapılması için önemlidir. Taşınmaz ihlali söz mevzusu olduğu durumlarda ilçelerde söz sahibi olan kişiler kaymakamlardır. Merkez ilçelerinde bu durum kaymakamlık tarafınca yürütülür, iller baz alındığında vali yada vali yardımcıları yürütme görevini almaktadır.

Fuzuli işgal kaymakamlık dilekçe örneği, yazılacak işgal dilekçeleri için önemlidir. Yazılacak dilekçede bulunması ihtiyaç duyulan durumlar vardır ve tamamlanmamış olduğu takdir de dilekçe kabul görmez. Dilekçe yazmak için, kira yada kiracı taşınmazı ihlali, hak ihlali benzer biçimde vakalar söz mevzusudur. Dilekçenin ilk olarak hangi ilin mahkemesine yazılacağı önemlidir. Dilekçenin başlık ya da başlama şekli …SULH HUKUK MAHKEMESİNE şeklinde olmalıdır. Hemen sonra alt kısmında davacı ve davalının detayları verilmelidir. Davacının adı, soyadı, TC numarası ve açık adresi yazıldıktan sonrasında aynı şekilde davalının da adı, soyadı, TC numarası ve son olarak da açık adresi eklenmelidir. Tüm bu bilgiler kâğıt da sol tarafa gelecek şekilde yazılmalıdır, gene sol tarafa bu bilgilerin altına davanın niçin açıldığı şu demek oluyor ki davanın mevzusu yazılır. Fuzuli işgal sebebiyle kaymakamlık dilekçesi hangi vaka sonucu yazılıyorsa vaka mevzu kısmında belirtilmelidir.

Fuzuli İşgal Kaymakamlık Dilekçesi

Fuzuli işgal kaymakamlık dilekçesi örneği yazılırken, açıklamalar kısmına kesinlikle dikkat edilmelidir. Dilekçe başlangıcında bilgiler verilir mevzu belirtilir ve arkasından mevzu açıklamalar isminde maddeler halinde özetlenir. Dilekçe sonunda ise Hukuki nedenler, Hukuki deliller, netice ve istemler belirtilerek o günün zamanı atılır. En sonda davası isim soy adı yazılır ve ıslak imzası bitirilir.

fuzuli isgal dilekcesiİndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir