Füzyon Mutfak Nedir?

1980’li yıllarda ortaya çıkmış olduğu belirtilir. En rahat haliyle değişik mutfakların pişirme teknikleri ve malzemelerinin birbirinden daha baskın olmayacak şekilde  karıştırılmasıyla ve bilgili olarak tek tabakta birleştirilmesiyle ortaya çıkmış olduğu tanımlanmaktadır. Füzyon mutfak bölgesel sınırları kaldırarak Dünya’nın her köşesinden lezzetleri, malzemeleri ve teknikleri bir araya getirir. Bundan dolayı fazlaca kültürlü bir mutfaktır.

İlk başta Batı mutfağının teknikleri ile Uzakdoğu mutfağının teknikleri ve malzemelerinin birleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Bu mutfağa bu adı veren ilk şahıs; Meşhur şef Norman Van Aiken’dir.

Füzyon Mutfağının Türk Mutfağındaki Yeri

Füzyon mutfağın ilk örneklerinden biri hatta en belirgin örneklerinden biri Osmanlı’nın Saray Mutfağıdır. Bu tarz şeyleri açıklamak gerekirse; Fazlaca uluslu ve fazlaca dinli bir anlayışa haiz olması, üç kıtaya yayılan toprak hâkimiyeti ve bu topraklarda 600 yıl süresince varlığını göstermesi, Osmanlı’nın fazlaca varlıklı bir mutfağa haiz olmasını elde etmiştir. İçinde barındırdığı birçok ulusun mutfaktaki pişirme tekniklerini ve malzemelerini karışmasını sağlayarak elde etmiş olduğu yemekler ise Füzyon mutfağının ilk örneklerindendir.

Fransa, İtalya, Hint, Uzak Doğu benzer biçimde değişik mutfakların lezzetleriyle kendi geleneksel ürünlerinin sentezlenmesi ile oluşturulmuştur. Örneklendirmek gerekirse;

 • patlıcan beğendi,
 • patlıcan beğendili sufle,
 • Osmanlı mutfağından balık çorbası,
 • Özbek pilavı,
 • domatesli kızartma yahni,
 • hindi dolması,
 • kabak kıstırma,
 • soğan üstü çılbır,
 • fasulye mücveri,
 • kavun baklavası,
 • portakal hoşafı

benzer biçimde yemekler Füzyon mutfağının eski süre için de şuan için de Türk mutfağı içindeki en güzel örnekleridir.

Günümüz şartlarında ise bilgiye ulaşım bu kadar kolaylaşmışken ve imkanlar artmışken Füzyon Mutfak terimi daha fazlaca kişiye ulaşmaktadır. Ek olarak günümüzde tüketicilerinin sıhhatli yaşam tarzını benimseyerek değişik mutfakların en sıhhatli besin maddelerini bir araya getirmeleri, insanların eski ve yeni tatları tekrardan yaşaması ya da gastronomi turistlerinin değişik lezzet arayışları füzyon mutfak uygulamalarıyla sağlanabilmektedir.

Öte taraftan Füzyon Mutfak terimi, şuan yiyecek içecek işletmelerinde menü geliştirmek için ve bir pazarlama yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Füzyon mutfak akımı gerek değişik kültür mutfaklarının malzemelerinin, tekniklerinin ya da vasıta gereçlerinin birleştirilmesiyle yeni ve kendine özgü lezzetler ortaya çıkartılması için gerekse bu amaçla kullanılan mutfak kültürünün tanıtımını ve devamlılığını sağlamak için oldukça önemlidir.

Mutfak Sanatları Uzmanı Yeşim Ersoy Özkalay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir