Galeta unu, yediğimiz yemeklerde en çok tercih edilen un çeşitlerinden biri olarak karşımız çıkmaktadır. Ancak kimi yemeklerde kokuya neden olan galeta unu, yediğimiz yemeklerden yeterince keyif almamızı engellemektedir. Bu yüzden de insanlar, galeta unu yerine kullanılabilecek farklı malzemeler aramaktadır. Galeta unu yerine kullanabileceğiniz birçok farklı malzeme bulunmaktadır. Bu malzemeler sayesine galeta unundan almış olduğunuz faydaların aynısını alabileceksiniz. Bu yazımızda sizlere, galeta unu yerine kullanılabilecek malzemelerden bahsettik.

Galeta unu nedir?

Genellikle kızartma ve hamur tariflerinde galeta unu kullanılmaktadır. Çıtır tavukların vazgeçilmez malzemelerinden biri olan galeta unu, birçok farklı et yemeğinde lezzeti doruk noktasına çıkarmaktır. Herkes bu un ile yapılmış olan yemekleri beğenerek tüketmektedir. Ancak bazı yemeklerde farklı bir koku bırakan galeta unu, bayatlamış ekmeklerden bile yapılabildiği için evde yapımı oldukça kolay bir un çeşididir. Marketler ve bakkallarda satılmakta olan galeta unu içerisinde ise buğday, maya, tuz ve su bulunmaktadır.

Galeta unu nerelerde kullanılır?

Galeta unu, genellikle kızartmalarda ve hamur işi tariflerinde kullanılmaktadır. Patates ve tavuk gibi kızartabileceğiniz yemekler ilk önce yumurtaya, daha sonra ise galeta ununa bulanır. Bu şekilde kızartılan yemekler çıtır çıtır olmaktadır. Bu şekilde hazırlanan yemekler, genellikle tavada kızartılmaktadır. Bunlara ek olarak galeta unu kek, börek ve pastalara lezzet vermek için de kullanılmaktadır.

Galeta unu yerine kullanılabilecek malzemeler nelerdir?

Galeta unu, bazı yemeklerde kullanıldığında istenmeyen tatlara ve kokulara neden olabiliyor. bu yüzden de galeta unu yerine kullanılabilecek malzemeler, sürekli olarak araştırılmaktadır. Galeta unu yerine kullanabileceğiniz birçok farklı alternatif bulunmaktadır. Bu alternatifler sayesinde de tıpkı galeta unundan alacağınız randımanı alabileceksiniz. Gelin hep birlike galeta unu yerine kullanabileceğiniz malzemeleri inceleyelim.

Bayat ekmek

Bayat ekmek, galeta unu yerine kullanılabilecek en sağlıklı ve en etkili malzemelerden biridir. Bu yüzden de galeta unu yerine bayat ekmek de kullanılabilmektedir. Ancak bunun için bayat ekmekleri rondodan geçirmeli ve toz haline getirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde hem bayatlamış olan ekmeklerinizi güzel bir şekilde değerlendirmiş olacak hem de galeta ununun yerini mantıklı bir şekilde doldurmuş olacaksınız. Ancak toz haline getireceğiniz ekmeklerin küflenmemiş olmasına dikkat çekin. Küflenmiş ekmekleri toz haline getirip galeta unu yerine kullanmak, belirli sağlık sorunlarının baş göstermesine neden olabilir.

Mısır unu

Mısır unu ve galeta unu farklı gıdalar için kullanılsa da bu iki un çeşidini birbirlerinin yerine kullanabilirsiniz. Ancak mısır unu kullanırken, galeta unundaki gibi koku ile karşı karşıya kalmayacaksınız. Aynı şekilde mısır unu ile bulamış olduğunuz tavuk ve patatesler, tıpkı galeta unundaki gibi çıtır çıtır olacaktır. Unlarda genel olarak koku oluşması, unları muhafaza emiş olduğunuz ortamlardan kaynaklanmaktadır. Eğer unlarınız nedeni ile yemeklerde kötü kokular oluşmasını istemiyorsanız, herhangi bir un çeşidini, cam kavanozlarda ve serin yerlerde saklamanız gerekmektedir. Bu sayede herhangi bir unu kullandığınızda, yemeklerinizden istenmeyen kokular gelmeyecektir.

Un nasıl muhafaza edilmeli?

Eğer faz miktarda un satın aldıysanız, ununuzu kesinlikle cam kavanozlarda saklamanız gerekmektedir. Bu sayede de ununuz hava ile minimum temas halinde olacak. Unun hava ile sürekli olarak temas etmesi, un için iyi bir şey değildir ve sürekli olarak hava ile temas halinde olması unun bozulmasına yol açabilir. Ancak un bozulmadan önce de hava ile sürekli olarak temas etmesi, o un ile yapmış olduğunuz yemeklerden istenmeyen kokuların gelmesine neden olacaktır. Bütün bunlara ek olarak unları saklarken, kesinlikle serin ve karanlık yerlerde saklamanız gerekiyor. Güneş ışığına direkt olarak temas etmesi, unların bozulmasını hızlandıracaktır ve o un ile yaptığınız yemeklerden garip kokular duyacaksınızdır. Genellikle dolap içinde arka taraflada unu muhafaza edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir