İngilizler 1966 yılından bu yana ilk kez üst düzey bir turnuvada finale çıkarken teknik direktör Gareth Southgate’in adı şimdiden hafızalara kazınmış durumda.

Küçüklüğünde Manchester United taraftarı olan minik Southgate, Sussex’e bağlı Crawley kentinde okul hayatına başlıyor. Büyük seviyede gövde eğitimi öğretmenleri tarafınca futbola yönlendiriliyor. Kendisinden son aşama güvenilir görünen bu genç, hemen hemen okul yıllarında dostlarıyla söyleşi ederken gelecek yıl nerede olacağını mutlak bir halde öngörüyor: “Ben Crystal Palace’ta futbol oynuyor olacağım.”

1988-2006 yılları aralığında futbol oynayan eski müdafa ve orta saha oyuncusu Gareth Southgate, kariyeri süresince yalnızca üç takımın formasını giydi: Crystal Palace, Aston Villa ve Middlesbrough. İngiltere Premier Lig’de orta segmentli bir kulüp kariyerine haiz olan Gareth Southgate’in ileride İngiltere Ulusal Ekibi’nın baş antrenörü olacağını ve adını tarihe yazdıracağını kendisinden başka kim tahmin edebilir?

57 kez İngiltere Ulusal Futbol Ekibi’nın formasını giyen Gareth Southgate, Euro 96’da kaçırılmış olduğu penaltıyla İngilizlerin büyük öfkesine mazhar olmuş bir isim. Düzgüsel süresi 1-1 tamamlanan maçın penaltı atışlarında Gareth Southgate, topu kalecinin sağına atıyor ve penaltı atışını kaçırıyor. Almanlar son penaltıyı gole çeviriyor ve finale çıkıyor. Bu acıklı an, aradan seneler geçse de unutulmuyor ve Gareth Southgate’e duyulan hiddet daha da perçinleşiyor. Şundan dolayı İngilizler bu tarihten 2018 Dünya Kupası’na kadar hiçbir turnuvada tekrar yarı final göremedi. İngiliz taraftarların Wembley’deki Euro 2020 yarı final maçında “Football is coming home” (Futbol evine geri dönüyor) çığırışlarını idrak etmek o kadar da oldukça kolay.

Stuart Pearce Gareth Southgate’i teselli ediyor.

Teknik direktörlük kariyerine Middlesbrough takımını çalıştırarak süregelen Gareth Southgate burada üç sürem süresince vazife yapıyor ve peşinden İngiltere U21 takımını çalıştırmaya başlıyor. 3 yıl genç takımları çalıştıran Southgate’in kariyeri, 2016’da yaşanmış olan bir vakayla bambaşka bir boyuta taşınıyor.

2016 senesinde İngiltere’de büyük bir futbol skandalı ortaya çıkınca devrin teknik direktörü Sam Allardyce görevinden çekilme ediyor. İngiltere Futbol Federasyonu yolsuzluğa karışan isimlere artık sıcak bakmıyor ve hem genç hem de sicili temiz bir adı takımın başına getirmeyi ümit ediyor ve gözlerini U21 takımını çalıştıran Gareth Southgate’e dikiyorlar.

Southgate, 27 Eylül 2016’da İngiltere A Ulusal Futbol Ekibi’nın geçici sorumluluğuna getiriliyor. Bu sırada 2018 Dünya Kupası eleme maçlarına çıkan İngiliz futbol ekibi artık Southgate’e emanet ediliyor. Southgate’in geçici menajerlik görevi 15 Kasım’da bitiyor ve iki hafta sonrasında kendisiyle dört senelik bir sözleşme imzalanıyor. Şundan dolayı 2018 Dünya Kupası elemelerindeki performansı ümit verici olarak değerlendiriliyor.

5 Ekim 2017’de Southgate, Slovenya’yı 1-0 yenik ederek Dünya Kupası biletini aldığında, İngiltere Futbol Federasyonu ona duyduğu itimatı tazeledi. Aralık ayında İngiltere Futbol Federasyonu, İngiltere Ulusal Ekibi turnuvada gruplardan çıkmayı başaramasa dahi onunla yola devam etmek istediğini deklare etti.

Southgate’in İngiltere’si 2018 Dünya Kupası’nda yarı finale kadar çıkmayı başarsa da, Dalic yönetimindeki Hırvatistan’dan uzatmalarda yediği golle yenik olmaktan kurtulamadı ve turnuvaya veda etti. Buna karşılık kendisine itimat aşılanmaya devam edildi.

Euro 2020 Gareth Southgate’i efsaneleştiriyor

Euro 2020’nin bir yıl ertelenmesi en fazlaca kimin işine yaramıştır? Eğer Phil Foden ve Mason Mount benzer biçimde oyuncuların performanslarını göz önünde bulundurursak elbet Gareth Southgate’in işine yaramıştır! City ile mükemmel bir sürem geçiren Phil Foden, Raheem Sterling ve Chelsea ile Şampiyonlar Ligi kazanan Mason Mount benzer biçimde oyuncular (her üçü de bir kaç hafta ilkin Şampiyonlar Ligi finali oynadı) turnuva süresince ülkelerine büyük katkı sağladılar.

Yarı finale kadar takımıyla tek bir gol dahi yemeyen Gareth Southgate, futbolculuk yıllarında Almanya’ya kaçırılmış olduğu penaltının rövanşını Son 16 turunda almayı başardı. Yarı finalde Danimarka’yı ‘tartışmalı’ bir penaltıyla devirmeyi başaran Gareth Southgate’in İngiltere’si, tüm dünyaya İngilizlerin futbolun mucidi bulunduğunu hatırlattı.

Gareth Southgate, Euro 2020 finalinde İtalyanları yenmeyi başarırsa İngiltere futbol tarihindeki efsanevi konumunu perçinleştirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir