Türkiye’nin illeriyle ilgili araştırma icra eden kullananların merak ettikleri mühim sorulardan biri de Gaziantep yüzölçümünün Türkiye’nin yüzde kaçına karşılık etmiş olduğu sorusudur. Bu probleminin yanıtını verebilmek için ilk olarak Gaziantep ilinin yüzölçümünü bilmeli ve onu Türkiye’nin yüzölçümüne bölmeliyiz. O halde ilk olarak Gaziantep ilinin yüzölçümüne bir bakalım.

Gaziantep, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer edinen bir ildir ve toplamda 6000 km²’lik bir yüzölçümüne haizdir. Eğer 6000 rakamını Türkiye’nin yüzölçümü olan 783562 rakamına bölersek 0,00765733917673394 rakamıyla karşılaşırız. Bu sayının gereksiz basamaklarını attığımızda Gaziantep ilinin Türkiye’nin yüzde 0,77 oranında bir alanını oluşturduğunu görüyoruz.

Alan büyüklüğü açısından Gaziantep kaçıncı sırada?

Yukarıda Gaziantep ilinin Türkiye’nin yüzde kaçı bulunduğunu öğrendiğimize gore onu artık öteki illerle kıyaslayabilir ve yüzölçümü bakımından kaçıncı sırada bulunduğunu bulabiliriz. Türkiye’deki öteki illere kıyasla Gaziantep, yüzölçümü bakımından 81 il içinde 58. sıradadır.

  • Coğrafya yazıları keşfedin.
  • Gaziantep

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir