Yemekler hiç kuşkusuz inşaların en temel fizyolojik ihtiyacıdır. Yemek yemenden insanın hayatta kalması düşünülmez. Her gün vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri, mineralleri, karbonhidratları ve daha fazlasını yemek yiyerek karşılamaktayız. Ancak yemek yeme ihtiyacı kadar sağlıklı yemekte çok önemlidir. Özellikle günümüzde medyanın da etkisiyle yemek yem alışkanlıkları tamamen bozulmuş durumdadır. Son zamanlarda ortaya çıkan zararlı ve çok yağlı kızartılmış yemekler hem insanların yeme alışkanlığını bozmakta hem de sağlıksız beslenmeyi tetiklemektedir. Zamanla vücutta biriken toksin maddeler belli bir orandan sonra insan sağlığına çok ciddi bir şekilde zarar verebilmektedir. Pek çok sağlıksal problemin en temel nedeni insanların yediklerinden gelmektedir. Onun için yenilen yemeğe ekstra dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu yeme bozuklukları çok ciddi problemlere yol açabilmektedir. Örneğin kilo almaktan korkan bir kişinin yemek yememesi vücudun ihtiyacının karşılanmasını önlediğinden zamanla vücudun direnci kırılmış olacaktır. Bu da beraberinde pek çok hastalığı getirmektedir. Bu durumun tam tersi de mevcuttur. Çok fazla yemek yiyip daha sonra kendini kusturarak yediklerini çıkarmaya çalışan insanların sayısı da hiç azımsanacak kadar az değildir. Bu ve buna benzer pek çok rahatsızlık meydana gelebilmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek her şeyin temeli ve başlangıcı olduğundan beslenmenin mutlaka yapılması gerekmektedir. Ancak bu beslenme sürekli et ve ya sürekli sebze tüketerek olmaz. Her yemeğin bir dengesi ve bir ölçüsü olduğundan düzenli olarak hepsinden yemek en doğrusu olacaktır. Vücudun protein kadar karbonhidratlara da ihtiyacı vardır. Ancak dengeyi mutlaka iyi ayarlamak ve ölçüyü kaçırmamak gerekmektedir.

Yemek yemek insanların en önemli ihtiyacı olduğu için bu ihtiyacın iyi giderilmesi gerekmektedir. Bunun aksi durumlarında çok ciddi sağlıksal problemlerin yanında psikolojik rahatsızlıklara da sebebiyet vermektedir. Özellikle depresyon, yoğun kaygı ve stresi tetiklediğinden insanın ruh halini çok olumsuz yönde etkilemektedir. Psikolojik olarak kötü olan birisi gün içerisinde kendisinden beklenen performansı da yerine getiremez. Onun için beslenmek kadar doğru ve sağlıklı beslenmekte çok önemli bir kondur.

İnsanların pek çoğu gece geç saatlerde yemek yemektedir. Bu durum çok ciddi sorunlara yol açmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda bunu destekler niteliktedir. Yapılan araştırmalarda gece çok geç saatlerde yemek yiyenlerde çok ciddi uyku problemleri, obezite ve kalp hastalıklarının oluştuğu gözlemlenmiştir. Gece geç saatlerde yemek yemenin en büyük nedeni ise stres ve depresyondan kaynaklanmaktadır. Ancak gece geç saatlerde yemek yiyerek bu stresin ve depresyonun daha da artmasına neden olunmaktadır. Çok ciddi sağlıksal sorunlara yol açan bu durum insanların verimliliğini de düşürmektedir. Vücut alınan besinleri 4 ile 6 saat arasında sindirmektedir. Bu durum için en ideal gece yeme saati 7 ile 8 arasıdır. Bu saatlerde yenilen yemeklerin sindirimi kolay olduğundan hiçbir uyku problemi ve ya sağlıksal sorunla karşılanmamaktadır. Ancak gece çok geç saatlerde yemek yenilmesi vücudun ekstra çalışmasını gerektirdiğinden uykusuzluğa yol açmaktadır. Bu uykusuzluk hali de ertesi günün daha yoğun geçmesine ve verimin düşmesine neden olmaktadır.

İnsan vücudunun uyku saati kadar yemek saati de bulunmaktadır. Her saat yemek yemek çok ciddi sorunlar teşkil etmektedir. Bu durumun en ideal olanı günde 3 öğün yeme şeklidir. Sabahları erken bir şekilde kalkıp yemek yendiğinde metabolizmanın da hızlanmasını sağladığından güne daha enerjik ve daha mutu başlayabilirsiniz. Ancak yemek saatlerindeki düzensizlik hiç olmadık yerlerde acıkmanıza ve ya veriminizin düşmesine neden olabilmektedir. Bu yeme bozukluğunun insan sağlığına verdiği pek çok rahatsızlık bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarla bu kanıtlanmıştır. Buna göre gece geç saatlerde yemek yemenin zararlarını şu şekilde ifade edebiliriz;

Gece geç saatlerde yemek yemenin zararları nelerdir?

 • Uyku bozukluklarına neden olmaktadır.
 • Obeziteye neden olmaktadır.
 • Hafızanın zayıflamasına neden olmaktadır.
 • Konsantre olmayı engellemektedir.
 • Enerji ve performans düşüklüğüne neden olmaktadır.
 • Vücut direncini düşürmektedir.
 • Psikolojik sorunlara neden olmaktadır.
 • Kalp rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.
 • Kan basıncının çok fazla yükselmesine neden olmaktadır.
 • Tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır.
 • Vücudun dinlenmesi gerektiği saatlerde de çalışmasına neden olmaktadır.

Gece geç saatlerde yemek yemenin bu ve buna benzer daha pek çok zararı bulunmaktadır. En büyük zararı kilo almayı sağlaması ve kalp krizi riskini yükseltmesidir. Vücudun normal şartlarda dinlenmesi gereken yerlerde de çalışması aşırı enerji gerektiğinden çok fazla enerji tüketilmesine neden olmaktadır. Bu durum sabahları çok yorgun olarak uyanmaya ve halsizliğe sebep olmaktadır. Ayrıca geç saatlerde yemek yemek uyku bozukluğuna neden olduğundan çok ciddi problemlere de kapı aralamaktadır. Uyku hiç şüphesiz vücudun dinlenmesi için çok önemli bir ihtiyaçtır. Ancak uykusuzluğa neden olan bu yemek problemleri gün içerisinde düşük enerjiye ve düşük performansa neden olmaktadır.

Geç saatlerde yenilen yemekler obeziteye neden oldukları kadar hafızayı da çok ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Hafızanın zayıflamasına ve çok fazla unutkanlığa (Alzheimer) neden olabilmektedir. Psikolojik olarakta yoğun kaygı ve stresin oluşmasını sağlamaktadır. Bununla beraber kalp ve damar sağlığı açısından da çok ciddi problemlere neden olmaktadır. Damar tıkanıklıkları, tansiyon yükselmeleri ve en sonunda kalp krizi gibi çok ciddi sağlıksal problemlere kapı aramaktadır. Üstelik gece boyunca göğüs ve karın bölgesinde ağrıların yaşanmasını sağlamakta ve çok fazla rahatsızlık vermektedir.

Geceleri geç saate yemek yemenin olumsuzlukları araştırılırken bir de bunu önlemenin yolları da aranmıştır. Birçok bilimsel araştırma yapılmış ve elde edilen verilerle bu problemi ortadan kaldırmanın yolları belirlenmiştir. Bu bilimsel verilerin bizlere sunduğu yollar şöyledir;

Gece geç saatlerde yemek yemeyi önleme yolları nelerdir?

 1. Gece yemek yemeyi kesmenin en öneli yolu sabahları çok iyi beslenmektir. Özellikle lif oranı yüksek olan kaliteli yemekler yemek ve kahvaltıyı iyi yapmak geceleri yemek yemeyi azaltmaktadır. Düzenli bir şekilde yapıldığında yemek alışkanlığı kazanıldığından geceleri yemek yeme problemi büyük oranda çözülmüş olur.
 2. Günün ilk öğünü mutlaka eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü ilk öğün vücudun gün içerisindeki karşılaşabileceği pek çok probleme karşı koruma sağlamaktadır. Ayrıca verimi ve enerjiyi arttırdığından stres ve kaygı gibi psikolojik sorunların da oluşmasını engellemektedir. Tüm bunlar geceleri yemek yemeyi önlemekte ve önüne bir set çekmektedir.
 3. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme ile mideyi rahatlatabilir. Onun için geceleri çok fazla karbonhidrat yerine sindirimi daha rahat olan sebze ağırlıklı yemekler yenilebilir. Bu uyku kalitesini de olumlu anlamda etkilediğinden geceleri acıkmayı ve yemek yemeyi önlemiş olacaktır.
 4. Geceleri kalkmamak ve yemek yememek için su çok kritik bir rol oynamaktadır. Normal gelişim gösteren bir bireyin günde en az 2 litreye yakın su içmesi gerekmektedir. Susuz kalmak ve uyumak geceleri sürekli kalkmayı tetiklediğinden hem uyku kalitesinin bozulmasını hem de yemek yemeyi sağlamaktadır. Onun için günde yeterli miktarda su tüketmek oldukça önem arz etmektedir. Su miktarı düzeli bir şekilde karşılandığında gece yemek yeme problemleri çözülmüş olacaktır.
 5. Günlük egzersizler ve spor yapmakta vücudu olumlu anlamda etkilediğinden pek çok faydası görülmektedir. Kan şekerinin dengelenmesi ve stres, kaygı gibi psikolojik sorunların giderilmesinde spor çok önemlidir. Spor yapmak gece yemek yemeyi de engellemekte ve vücudun sürekli dinç olmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir