At Kestanesi Nedir?

 

At kestanegil ailesinin bir üyesi olan at kestanesi bir süs bitkisidir. Yüksekliği ise 20 ile 30 metre içinde olabilmektedir. 19. yüzyılda at kestanesinden elde edilmiş özütler geleneksel tıpta kullanılırmış. Hatta eskiden talih getirdiğine inanılırmış. Üstünde başparmak kadar büyüklük ve şekilde yaprakları bulunmaktadır. Yıl içinde nisan ayından temmuz ayına kadar çiçek açmaktadır. Meyveleri ise kestaneye fazlaca benzemektedir. Eylül ayından sonrasında toplanmaya başlamaktadır. ABD ve Avrupa’da bahçelerin daha güzel görünmesi için ekilirmiş. 13 tane değişik türü bulunmaktadır. Ana vatanı Asya olan bu bitkinin 9 türü daha fazlaca Şimal ABD’da yetişmektedir. Adının nerede geldiği ise tam olarak bilinmemektedir. At kestanesi aslen bir meyve olmasına rağmen yenmemektedir. Bir zamanlar zehirli olduğu düşünülürmüş. Eski dönemlerde Türkler atların yemlerine katmış olduğu için adının buradan geldiği tahmin edilmektedir. Günümüzde de pek fazlaca çiftlik hayvanı at kestanesinin tohumunu da tüketmektedir. Peki at kestanesinin yararları nedir?

At kestanesinin içinde bulunan vitaminlerden cumarin ve flavonon kadar yararlı bileşenler yer almıştır. Bu bileşenlerin haricinde ise nişasta, yağ, albümin içeren maddelerde bulunmaktadır.

At Kestanesinin Yararları Nedir?

Yararları saymak ile bitmeyecek doğadan gelen olağanüstü bir bitkidir. Cilt sağlığından enfeksiyon oluşumuna kadar fazlaca etkili bir nebat olması ile tüm dikkatleri üstüne çekmektedir.

Kan dolaşımını hızlandırıcı tesiri ile daha enerjik olmanızı sağlamaktadır. Kan damarlarını bir zırh benzer biçimde korumaktadır.  Beslenme ve dış faktörlere bağlı olarak vücudun çeşitli bölgelerinde irin birikmektedir. Ağrı başta olmak değişik semptomlara niçin olmaktadır. At kestanesi ile bu enfeksiyonları daha kısa bir sürede vücuttan atılmaktadır. Ihtimaller içinde hastalıklarında önüne geçilmektedir.

Flavonoidler bitkilerin içinde yer edinen en kıymetli bileşenlerdir. At kestanesi içinde yer edinen apigenin ise kuvvetli bir antioksidandır. Vücudunuzda sarkan derilerin toparlanmasını ve cildinizin kırışmasını önlemektedir.  Yalnız apigenin içinde ne olduğu ile değil bağışıklık sistemini güçlendirmek için fazlaca mühim bir antioksidan deposudur.

Cilt sağlığı üstüne yararlarından biri ise sivilcelerin niçin olduğu gözeneklerin kapanmasıdır. Ek olarak yara izlerininde kaybolmasını sağlayıcı tesiri bulunmaktadır.

Eklem ağrıları bilhassa iltihaptan kaynaklı ise fazlaca acı vermektedir. Hatta o bölgelerde şişkinlikler de görülebilmektedir. At kestanesinin en dikkat çeken yararlarından biri ise bu ağrıları dindirmesidir. Hastalık yada değişik durumlardan dolayı öksürülebilmektedir. Göğüse sürülen at kestanesinin öksürük kesici tesiri bulunmaktadır.

Kan dolaşımı düzenleyici tesiri vardır. Şah damarından ayak tabanlarına kadar tüm vücuttaki kan dolaşımını düzenleyerek sinirlerin iletilmesini sağlar. Bitkin hissetmenin önüne geçer. Hem de damar tıkanıklığını da önlemektedir. Kılcal damarlar çeşitli nedenlerden çatlamaktadır. Yüzde oluşan damar çatlaklarının iyileşmesi için at kestanesi oldukça etkili olmaktadır.

Terlemek vücuttaki fazla suyu, tuzu atmaktır. At kestanesinin yararlarından biri ise koltuk altına uygulanarak terlemenizi sağlayarak vücudunuzda bulunan toksinlerin atılmasını sağlamaktır. Böylelikle üst solunum yolu hastalıklarından da korunmuş olmaktasınız.

At Kestanesi Yağı İle Cildinizi Güzelleştirin!

At kestanesinin içinden ekstraksiyon isminde olan hususi yöntemler ile içinde bulunan esansiyel yağlar elde edilmektedir. Naturel bir yağ olmasının yanında başta cilde olmak suretiyle fazlaca faydalıdır.

Cildinizi güneşten koruyabilmek için güneş kremi benzer biçimde kullanabilirsiniz. En dikkat çeken özelliği kan dolaşımını hızlandırdığı için hücreler kendini yenileyebilmektedir. Böylelikle cildin genç görünmesini sağlamaktadır.

Saç dökülmesi fazlaca sayıda kişinin ortak problemlerinden biridir. Saçınıza at kestanesi yağı sürerek saç köklerini besleyerek daha sıhhatli saçlara haiz olabilirsiniz. Yalnızca saç dökülmesini engellememek ile beraber kepek sorununu da ortadan kaldırmaktadır.

At Kestanesinin Yararları ve Hastalıklara Karşı Direnci

Geçmişten günümüze kadar at kestanesinin fazlaca sayıda hastalığın tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Bu hastalıkların içinde;

  • Varis: Uygulanmış olduğu bölgenin kan dolaşımını hızlandırılmaktadır. Dolayısıyla damarlarda varis oluşmamakta ve damarlarda çatlamamaktadır.
  • Hemoroit: Ek bir gıda olarak tüketilerek damarlarda tonik tesiri göstermektedir.
  • Flebit: Kan dolaşımı güçlendirerek tonik tesiri göstermektedir. Toplardamarlarda meydana gelen iltihapları vücuttan uzaklaştırmaktadır.
  • El ve ayaklarda meydana gelen şişkinlikler: Genellik ile iltihaptan kaynaklı olmak suretiyle değişik nedenlerden dolayı el ve ayaklar şişebilmektedir. Şişliklerin olduğu bölgelere uygulandığında kan dolaşımı belirgin bir halde hızlanmaktadır ve şişliklerde inmektedir.
  • Romatizma: İltihapları vücuttan uzaklaştırıcı tesiri ile ağrıların hafiflemesini sağlamaktadır.

Bu hastalıkların haricinde iltihaptan kaynaklı romatizma olmak suretiyle eklem ağrılarının azalmasını sağlamaktadır. Sindirim sisteminde karşılaşılan hastalıkların başlangıcında ishal gelmektedir. Tüketildiği süre hem midede hem de bağırsakta meydana gelen etkilerin hafiflemesini sağlamaktadır.

Havaların soğumaya başlaması ile nezle olan kişilerin sayısı da artmaktadır. Nezleye yakalanma olasılığını düşürürken nefes darlığı problemi yaşanmasının da önüne geçmektedir

Ruhsal olarak oldukça destek bir bitkidir. Stresini azaltmaktadır. Hem de bitkinlik hissini de mühim bir seviyede azaltmaktadır.

At Kestanesi Iyi mi Kullanılır?

Değişik değişik yöntemler ile at kestanesi kullanılabilmektedir. Kullanırken fazlaca dikkatli olunmalıdır. Dikkatsiz bir halde kullanılması halinde istenmeyen durumlar ile de karşılaşılabilmektedir. İçerisinde o kadar da azca olsa zehir olduğu unutulmamalıdır.

Kullanmadan ilkin meyve kısmı kabuğundan çıkartılmalıdır. Sonrasında ise 45 gün süresince zeytinyağı içinde bekletilmektedir. Meyve ve yağ birbiri içine karışarak kullanıma hazır hale gelmektedir.

Çayını yaparak da tüketebilirsiniz. Bunun için meyvesinden ayrılan kabuklar kullanılmaktadır. Kabuklar güzel bir halde ezildikten sonrasında 3 su bardağı su içine ilave edilerek kaynatılır. Sonrasında ise 2 saat beklenmesi gerekmektedir. Bu çayın yararları ise hazımsızlığı önleme, yiyecek borusu kanserden koruyucu tesiri ile soğuk algınlığından korumadır.

Kepek problemi yaşayan kişiler kullandıkları şampuanın içine bir iki damla kadar at kestanesinden elde edilmiş yağdan damlatabilirsiniz. Her yıkamada bu şampuan karışımını kullanabilirsiniz.

Sıhhat için uygun olan at kestaneleri kullanılmalıdır. Hayvanları bazılarında zehirleyici tesirini göstermemektedir. Kullanılan doz günlük 600 mg geçmemeye itina gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir