Gelir Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır? kosunu bilhassa gündemi en fazlaca meşgul eden konuların başlangıcında geliyor. Mülk sahiplerini yakından ilgilendiren ve kendilerinin haiz olduğu mülkten elde etmiş olduğu gelirin bir kısmını, devlete gelir vergisi olarak vermesi gerekmektedir. Gelir vergisi ise, senenin belli aylarında ve alınan kira gelirlerine bakılırsa, belli oranlarda devlete beyanneme şeklinde verilmektedir. 

Gelir vergisini tarif olarak şu şekilde yapabiliriz. Gelir vergisi; tapulu bir halde üstüne kayıtlı olan ve bu tapulu olan maldan elde etmiş olduğu gelirin bir kısmının ve belli oranda devlete verilmesine, gelir vergisi denmektedir. Gelir vergisi verecek kadar mala haiz olan kişiler ise, muhasebeci yardımı ile ne kadar gelir vergisi vermesi icap ettiğini kendilerine hesaplatarak, devlete olan borcunu ödemiş olmaktadır. Yazımı dikkatli okumanız, sizlere gelir vergisinin iyi mi hesaplanması hakkında detaylı data verecektir.

 • Gelir Vergisine Ilişik Olan Bildirge Ne Süre Verilmektedir?
 • Gelir Vergisinin Hesaplanması Nasıl Olmaktadır?
 • Gelir Vergisi Hesaplama Örnekleri Nasıldır?
 • Gelir Vergisi Geç Ödenirse Ne Şeklinde İşlemler Uygulanır?
 • Gelir Vergisine Ilişik Olan Bildirge Ne Süre Verilmektedir?

  Gelir vergisi nedir? Nasıl hesaplanır? mevzusuna dair detayları sizlere vermeden ilkin, bu işlemin bir bildirge üstünden yapılacağını söylemek daha doğru olacaktır. Bu durumu bir örnek ile cevaplandırmak gerekirse; 2020 yılı içinde haiz olduğunuz gelirlerin vergisini en geç Mart ayının 25’ine kadar vermeniz gerekmektedir. Yılda iki sefer ve taksit halinde verilen gelir vergisi, bu şekilde mal sahiplerinin devlete vermekle yükümlü olduğu vergide daha kolay şekilde verilmesini sağlamaktadır. Bildirge ise muhasebeci tarafınca oluşturulmakta ve ilgili kurumlara nakit para ile birlikte, yollanmaktadır.

  Gelir Vergisinin Hesaplanması Nasıl Olmaktadır?

  Gelir vergisi tutarına matrah denmektedir. Gelir vergisinin hesaplanması ise, haiz olduğunuz gelirin bu matrah ile gelir vergisi oranın çarpılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Gelir vergisinin hesaplanması ise, gelirin artış göstermesi sonucu oranın yükselmesi ile bağlantılı olmak ile birlikte, verilecek olan meblağ daha yüksek olmaktadır. Maliye Bakanlığının her yıl olarak matrahlara ilişkin belirlemiş olduğu gelir vergisi oranında değişim olmaktadır. Mal sahibi kişiler ise, bakanlığının belirlemiş olduğu oranlara doğal olarak olarak, haiz olduğu mülklerin gelir vergilerini, istenilen oranlarda vermektedirler. Bakanlığın dilimler halinde yayınladığı bu gelir vergisi oranı tabloları, net bir halde belirlenmiştir. 

  Hesaplama işlemi ise şu şekilde olmaktadır.

  • Yıl içinde oluşan matrahların toplanması sonucunda, verilecek vergi dilimi oranları belirlenir.
  • Belirlenmiş olan vergi dilimlerinin oranları, belli sayı üstünden durağan(durgun) kalmaktadır.
  • Bazı rakamlar üstünden ise oranlar değişmiş olur ve ona bakılırsa vergilendirilir.

  Minimum oran ise %15 oranında olmaktadır ve bu oranın karşılığına denk gelecek olan gelir vergisi tutarı ise 13.000 tl tutarında olmaktadır. Minimum meblağ bu sayı olmak ile birlikte, daha çok gelire haiz iseniz bu oran, %35 oranına kadar yükselmektedir. Bildirge ise gelirinizin ne kadar olduğuna bakılırsa belirlenmekte ve bakanlığa ibraz edilmektedir.

  Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

  Gelir Vergisi Hesaplama Örnekleri Nasıldır?

  Gelir vergisinin iyi mi hesaplaacağını örnek ile anlatmak, mevzu hakkında kişilerin daha kolay data sahibi olmasını elde edecektir. Örnek olarak bir yıl içinde toplam olarak 2000 tl tutarında bir gelire haiz olduğumuzu düşünelim. Bu gelirin ise yıl içinde 600 tl’nin gider bulunduğunu düşünelim. Kazandığınız kdv harici gelir tutarınızını, giden harcamadan çıkartırsak, geriye kalan 1400 tl tutarındaki sayı ise, karınız olacaktır ve gelir vergisi matrahınız olarak hesaplanması ihtiyaç duyulan meblağ olacaktır. Gelir Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

  Bu meblağ eğer bakanlığın sizlere belirttiği sayı doğrusu 13.000 tl tutarında olursa, devlete ödeyeceğiniz gelir vergisi orana %15 oranında olacaktır. Kdv’siz haiz olduğunuz gelirinizden, giderinizi çıkarttığınızda ortaya çıkan karınızın %15 oranında hesaplanması, sizin devlete vermeniz ihtiyaç duyulan gelir vergisi olacağını söyleyebiliriz. Oldukça kolay olan bu hesaplamayı, düzgüsel bir insan muhasebeciye gerek kalmadan yapabilmektedir. 

  Gelirinizin ve giderinizin tutarını net olarak belgeler ile ortaya koymanız ise, bu hususta oldukça önemlidir. Kira gelirlerinizin bankaya yatması ve haiz olduğunuz gelirinizin tutarının bakanlığın belirlemiş olduğu 13.000 tl rakamdan azca olması ile, %15 oranında gelir vergisi hesaplamasına doğal olarak tutalacaksınız.

  Gelir Vergisi Geç Ödenirse Ne Şeklinde İşlemler Uygulanır?

  Haiz olduğunuz mülk yada iş yerine ilişik gelirlerinizin vergisini, devletin size belirlemiş olduğu aylarda beyan etmeniz önemlidir. Bu ayların geçmesi durumunda ise, cezai işlem tarafınıza uygulanacaktır. Eğer tarihleri net olarak bilmiyorsanız ve takip etmekte zorlanıyorsanız, bir muhasebeciden yardım almanız ve sizin yerine gelir verginizi takip etmesi sizin açınızdan önemlidir. 

  Hem bu sayede cezai işlem ile karşılaşmamış olmuş olursunuz, hem de vereceğiniz gelir vergisini muhasebeci sizin yerine lüzumlu bölgelere beyan etmiş olur. Senenin mart ve temmuz aylarında iki taksit şeklinde ödenen gelir vergisini kovuşturmak ve unutmak son aşama düzgüsel olabilmektedir. Bu sayede haiz olduğunuz mülkün gelir vergisini, sizin adınıza muhasebecinin yapması size yarar elde edecektir. Gelir vergisi nedir? Nasıl hesaplanır? sorusuna bu şekilde net yanıt vermiş oluruz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir