Dizi ve film piyasasına hakimiyeti olanlar Feyyaz Yiğit’in adını muhakkak bir yerlerden duymuştur; asla duymasa bile Ölümlü Dünya (2018) benzer biçimde yüksek izlenme sayıları yakalamış bir filmden aşinalık kazanmıştır.

Feyyaz Yiğit’in 2021’de hepimiz tarafınca tanınabileceğini kim bilir yalnızca kendi bilebilirdi. Exxen platformunun en mühim projelerinden biri olarak Gibi dizisi ön plana çıkıyor. Hoş, Gibi ile beraber birazcık Konuşanlar, birazcık da geçtiğimiz sonbaharda yayınlanmaya süregelen Leyla ile Mecnun dizisi Exxen’in üyelik satışlarını artırmış görünüyor. Kuruluşunun üstünden geçen bir senelik süreç, Exxen platformuna ‘niçin’ doğru yatırımlar yapılması icap ettiğini öğretmiş olabilir.

Dizinin hem senaristi, hem de başrol oyuncusu olan Feyyaz Yiğit, “Yılmaz” karakteriyle neyi hedefliyor?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Gibi’nin “Yılmaz”ı

“Bu gece canımızı kurtarmak istiyorsak s*ke s*ke köfteci açacağız”

Yılmaz, İlkkan ile beraber dizinin merkezine oturmuş görünüyor. Bir kokereççinin önünde taksi beklerken Yılmaz ve İlkkan şakalaşmaya başlıyor. Arkasından yer tabelasında ‘kokoreç’ yerine ‘kokoriç’ yazıldığını fark ediyor ve gülüşmeye başlıyorlar. Durumu fark eden kokoreççinin sahibi, Yılmaz ve İlkkan’ın yanına yaklaşıyor ve ortamı kızıştıracak sorular yöneltiyor. Küfürlü süregelen münakaşanın ikili grup içinde fizyolojik bir şiddete dönüşmesi beklenirken Yılmaz sakin sorularla karşılarında bulunan şiddete eğilimli ikiliyi sakinleştirir.

Olaylardan birden tartışmayı oluşturan probleminin doğru çözümüne evrilir. Yılmaz karakteri, küfürlü ve tehditkar bir münakaşa da olsa ‘kokoreç’in doğru yazımını bulmak için karşı tarafı sözlüğe bakmaya ikna etmiştir. Sonunda haklı çıkar. Yılmaz karakteri, Türk insanının kavgacı yapısının halen kaybolmadığını; sadece vakaları çözümleme şekline yenilik getirdiğini gösterir.

“Ben bir oldukça haltı bilirim.”

Yılmaz, Gibi’nin saçmalıklara sürüklenen vaka örgüsünün merkezinde içeriyor. Yer yer sivri, yer yer sakin tavırlarıyla, fakat en o kadar da tepkileriyle beğeni kazanıyor.

2. sezonda Yılmaz, “Vücutçu Yalvaç” karakteri üstünden çıplaklık algısını değiştirmeye çalışıyor. Ev sahibi “Vücutçu Yalvaç” ile alakalı söylentilerden hareketle onlarca kere Yılmaz’ın kapısını çalmasına karşılık, Yılmaz inatla “Bu evde çıplak yok! Olursa ilk senin haberin olacak!” mesajını veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir