Türkiye’nin illeriyle ilgili araştırma icra eden kullananların merak ettikleri mühim sorulardan biri de Giresun yüzölçümünün Türkiye’nin yüzde kaçına karşılık etmiş olduğu sorusudur. Bu probleminin yanıtını verebilmek için ilk olarak Giresun ilinin yüzölçümünü bilmeli ve onu Türkiye’nin yüzölçümüne bölmeliyiz. O halde ilk olarak Giresun ilinin yüzölçümüne bir bakalım.

Giresun, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer edinen bir ildir ve toplamda 6934 km²’lik bir yüzölçümüne haizdir. Eğer 6934 rakamını Türkiye’nin yüzölçümü olan 783562 rakamına bölersek 0,00884933164191219 rakamıyla karşılaşırız. Bu sayının gereksiz basamaklarını attığımızda Giresun ilinin Türkiye’nin yüzde 0,88 oranında bir alanını oluşturduğunu görüyoruz.

Alan büyüklüğü açısından Giresun kaçıncı sırada?

Yukarıda Giresun ilinin Türkiye’nin yüzde kaçı bulunduğunu öğrendiğimize nazaran onu artık öteki illerle kıyaslayabilir ve yüzölçümü bakımından kaçıncı sırada bulunduğunu bulabiliriz. Türkiye’deki öteki illere kıyasla Giresun, yüzölçümü bakımından 81 il içinde 48. sıradadır.

  • Coğrafya yazıları keşfedin.
  • Giresun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir