Glikoz, artık adını oldukça kez duyduğumuz bir madde olarak öne çıkar. Pek oldukça üründe sık sık karşımıza çıkan şekere oldukça benzeyen glikoz, mısır nişastası ile ortaya çıkan bir gıda maddesidir. Peki, glikoz nasıl üretilir, glikoz zararı olan mıdır? Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Glikoz şurubu kaç kaloridir?

Glikoz şurubunun 1 gramı ortalama 4 kalori ihtiva eder.

Glikoz şurubu nasıl yapılır?

Glikoz şurubunun yapımında kullanılan temel malzemeler mısır, patates ve buğday nişastasıdır. Glikoz şurubunun yapılması için ilk olarak nişasta bir hidroliz işleminden geçer. Sonrasında ise bazı enzimler yardımıyla nişastaya sıvılaştırma işlemi yapılır. Nişastanın yapısında yer edinen sakkaritlerin ayrılması sağlanır.
Peşinden da buharlaştırma işlemi gerçekleştirilir. Buharlaştırılan nişasta, hususi bir halde depolanır ve renksiz bir sıvı elde edilir.

Glikoz şurubunun zararları nedir?

Glikoz şurubunun pek oldukça ziyanı vardır. Vücut sağlığı için oldukça tehlikeli bir madde olan glikoz şurubu, birçok değişik ziyanı içinde barındırır. Glikoz şurubunun zararları aşağıdaki gibidir:

Hormonal dengeyi bozar

Glikoz şurubunun sağlığa zararları üstüne birçok değişik araştırma yapılmıştır. Glikoz şurubunun hormonları fena etkilediği ve hormonal dengeyi bozmuş olduğu araştırmalarca saptanmıştır. Hem hanımlarda hem de erkeklerde hormonal bozukluğu bununla beraber getiren glikoz şurubu, bedenin gelişim bozukluğunda da oldukça etkilidir. Östrojen hormonunun yükselmesine niçin olduğundan, erkekler glikoz şurubundan bayanlara bakılırsa oldukça daha uzak kalmalılardır.

Kanser riskini artırır

Glikoz şurubunu sık kişilerin kanser riski diğerlerine bakılırsa oldukça daha yüksektir. Araştırmalara bakılırsa kanserin en mühim sebeplerinden bir tanesi, glikoz tüketimidir. Glikoz şurubu vücut direncini düşürür ve vücudu kanserli hücrelere açık hale getirir.

Karaciğeri yorar ve yıpratır

Glikoz ve şeker tüketimi karaciğeri yorar. Glikoz şurubu, oldukça keskin bir şeker maddesi olması sebebiyle de karaciğeri büyük oranda yorar ve yıpratır. Bu yüzden glikoz şurubu içeren besinlerin tüketilmemesi, karaciğer sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Böbrek taşı oluşumuna niçin olur

Glikoz şurubu içeren besinler tüketildiğinde böbreklerde zararı olan maddeler oluşur ve bunlar birikir. Bu yüzden böbreklerde süre içinde taş olur ve bu taşlar sağlığa zarar verir.

Kalp hastalıkları riskini artırır

Damar tıkanıklığı pek oldukça hastalığa niçin olur. Bu hastalıklardan biri de kalp krizidir.
Glikoz şurubu kalp krizini tetikleyen maddeler içinde yerini alıyor. Eğer glikoz şurubunu yüksek oranda tüketirseniz, damarların tıkanmasına sebep olabilirsiniz.
Çoğu zaman sağlıksız yiyecek seçimleri sonucunda alınan glikoz şurubu, kalp krizinin ve hastalıklarının başlıca nedenidir.

Süratli kilo alımına niçin olur

Kilosu durağan(durgun) olan kişiler çoğu zaman glikoz içerikli ürünleri pek de fazla tüketmeyen kişilerdir. Bilhassa göbek bölgesinde oluşan yağlanmanın en büyük sebebi, glikoz şurubudur. Kısa sürede oldukça fazla kilo aldıran glikoz şurubunu tüketmek bu anlamda kilo kontrolü açısından {hiç de} mantıklı değildir. Ek olarak glikoz tüketimi sonrasında kişiler oldukça daha süratli acıkır ve bu da kilo alımına niçin olur. Kan şekerini oldukça süratli bir halde yük

Beyin hücrelerine zarar verir

Glikoz şurubu içeren gıdaları tüketen kişilerin beyin sağlığının oldukça fena bir halde etkilendiği tespit edilmiştir.
Hamilelik döneminde glikoz şurubu tüketen kişilerin hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığını fena etkilediği bilinmektedir. İleri yaşlarda görülen demans ve alzheimer şeklinde hastalıklar, yüksek glikoz şurubu tüketimi ile beraber oluşur.

Mısır nişastasının gıda değerleri 

Mısır nişastasının gıda değerleri aşağıdaki gibidir:

Gıda Kıymeti
100 gramda
1 Çorba Kaşığı (10 g)
100 gram için günlük % kıymet*

Kalori
370 kcal
37 kcal
% 18.5

Karbonhidrat
90.58 g
9.1 g
% 30.2

Lif
0.9 g
0.1 g
% 3.6

Protein
0.2 g
0.0 g
% 0.4

Yağ
0.8 g
0.1 g
% 1.2

Kolesterol
0.0 mg
0.0 mg
% 0.0

A Vitamini
0.0 IU
0.0 IU
% 0.0

C Vitamini
0.0 mg
0.0 mg
% 0.0

Potasyum
8.0 mg
0.8 mg
% 0.2

Kalsiyum
14.0 mg
1.4 mg
% 1.4

Demir
0.2 mg
0.0 mg
% 1.0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir