Kitaplarda, makalelerde ya da herhangi bir başka kaynakta gördüğümüz bazı yazı ve cümlelerin anlamlarını bilmeyebiliriz. Eğer yeterince bilgili bir okuyucu isek, bu yazıların anlamlarını araştırır ve okuduğumuz herhangi bir kaynakta anlam karmaşasına izin vermeden ya da mevzu bütünlüğünü kaçırmadan okuduğumuz yazıları takip etmeye devam ederiz. Çoğu zaman yabancı romanları ya da eski kitapları okurken karşımıza çıkan ve anlamını bilmediğimizi sözleri araştırırız. ”Gök girsin kızıl çıksın” cümlesinin anlamını izler için araştırdık.

Gök girsin kızıl çıksın ne demek?

Gök girsin kızıl çıksın demek, aslen bir yemindir. Bu yemin eski Türk topluluklarında ciddi bir anlam taşıyan bu cümle, yapılacak olan mühim işlerin yerine getirilmesi gerektiği süre kullanılırdı. Gök Tanrı inancına bağlı bir yemin olan ”Gök girsin kızıl çıksın” cümlesi, günümüzde de kullanılan yeminler şeklinde inanç temelli bir yemin çeşididir.

Gök girsin kızıl çıksın sözü nereden geliyor?

Gök girsin kızıl çıksın cümlesi, eski Türk toplumlarına dayanan bir yemindir. Daha oldukça 1. Göktürk Hakanlığı zamanlarından kalma bir yemin çeşidi olan Gök girsin kızıl çıksın cümlesi, hem Türk toplumunun geleneklerinden hem de Gök Tanrı inancından gelen bir yemindir. Eski Türk toplumları askerliğe ve askeri düzene oldukça ehemmiyet veren toplumlardı. Bundan dolayı de yeminleri genel olarak askerlik üstüne olurdu. Bilhassa Göktürkler zamanlarında karşımıza çıkan bu yemin daha oldukça komutanların askerlerine harp hakkında söyleyeceklerini söylemesinin peşinden ordu yol çıkmaya hazır olduğu anda hep birlikte ettikleri bir yemin şeklinde karşımıza çıkıyordu.

Gök girsin kızıl çıksın ne anlama geliyor?

Gök girsin kızıl çıksın sözü, iki değişik anlam taşıyan bir yemindir. Gök girsin kızıl çıksın cümlesinin ilk anlamı aslen sema anlamına gelen gök demek değil. Yemindeki ”gök” çeliğin erimesinden sonrasında üstüne su dökülmesi ile beraber mavimsi bir rengi almasından dolayı çeliğe verilen isimdi. Bundan dolayı de gök girsin kızıl çıksın sözü eğer ki sözümden dönersem bu kılıç bedenime gök şeklinde girsin kıpkırmızı çıksın anlamı taşıyordu. Bir öteki anlamı ise yemini eden kişinin yemininden dönmesi halinde gök tanrının azabı ile karşı karşıya kalmayı kabul etmesi anlamına geliyordu.

Gök girsin kızıl çıksın sözü ne süre kullanılır?

Gök girsin kızıl çıksın cümlesi bir yemin olduğundan, genel olarak mühim bir mevzuda söz verme üstüne kullanılırdı. Bu yemini ederken şahıs kılıcını doğrusu pusatını havaya kaldırır, yeminini ederdi. Gök girsin kızıl çıksın daha oldukça vatanı için savaşan askerler tarafınca kullanılan bir yemin çeşidi idi. Bilhassa koruması ihtiyaç duyulan kişileri koruyamayan bir şahıs bu yeminini tutamadığı için kendi kılıcı ile kendi hayatına son verirdi. Gök girsin kızıl çıksın sözü aslen bir bakıma bir Japon geleneği olan harakiri ile benzerlik göstermektedir. Sadece bu yemin harakiriden oldukça daha eskiye dayanan bir yemin çeşididir.

Gök girsin kızıl çıksın hala kullanılıyor mu?

Gök girsin kızıl çıksın yemini eski devirlerde kılıç kullanan askerler tarafınca kullanılan bir yemin çeşididir. Bu yemin günümüzde hala Türk toplumlarında kullanılan bir yemin çeşididir. Daha oldukça Orta Asya’da yaşayan Türkler tarafınca kullanılır. Çoğu zaman ise hala bir asker yemini olarak bilinmektedir. Sadece günümüzde kullanımı kılıç ile değildir. Tahmin dilebileceği şeklinde kılıç kullanımının yakıcı silahların üretilmesi sonucu bitmesi ile kullanılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir