Google AdSense vergileri son zamanlarda gelen cezalarla gündemde kalmaya devam ediyor. İnternet üstünde Google Adsense reklamı ve Youtube Reklamı üstünden kazanç sağlayanlar bu kazançlarının vergilerini iyi mi ödeyeceğine dair pek informasyon sahibi değiller, bunun sonucu olarakta vergi cezaları ile karşı karşıya kaldıklarını görmekteyiz. Bu yazımızda Adsense vergisi iyi mi ödenir sorusunu cevaplandıracağız. Google AdSense vergileri hesaplaması için sitemizin çalışan kategorisine göz atabilirsiniz.

 • Google AdSense Nedir?
 • Google AdSense Gelirleri Vergilendirilir mi
 • Google AdSense Gelirlerinin Doğal olarak Olduğu Vergiler
 • Google AdSense Kazancına Dair Fatura Iyi mi Kesilir
 • Kolay Google AdSense Fatura Kesme Şekilleri Nedir
 • Geriye Dönük AdSense Geliri İçin Çağrılanlar Ne Yapmalı – Google AdSense Vergileri
 • Google AdSense Nedir?

  Reklamcılık faaliyetleri tv, radyo şeklinde yerlerde olduğu şeklinde web üstünden de yürütülmektedir. Son yıllarda web üstünde reklamcılık çalışmalarından elde edilmiş kazançlar daha da artmıştır. Google AdSense web reklamlarından elde edilmiş kazancın takip edeni ve analizi şeklinde işlemlerin yapılmasına olanak elde eden bir sistemdir. Google AdSense üstünden birçok işlem yürütülmektedir. Mesela geriye ya da ileriye yönelik reklam planlamaları bu sistem üstünden gerçekleştirilebilir. Hem de kazançların istatiksel verileri ve reklamın hedef kitlesi şeklinde faktörler de bu sistem üstünden tespit ve takip edilebilir. Şahısların yada şirketlerin yanlarını belirlemede ve kazançlarını artırmada kullanışlı ve bir o denli mühim bir sistemdir.  

  Google AdSense Gelirleri Vergilendirilir mi

  Minik büyük birçok kişi ve şirket Google AdSense üstünden gelir elde etmektedir. Bu kazançlar firmadan firmaya, şahıstan şahsa elbet farklılık gösterecektir. Bu sistem durağan(durgun) bir ücretin kazanmış olduğu dengeli bir sistem değildir. Kazançlar birçok faktöre bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. 

  Bir kazancın vergi sistemine doğal olarak tutulabilmesi için belirli şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Buna bağlı olarak Google AdSense’den elde edilmiş kazancın sürekliliğinin olması ve kişinin geçimini bu kaynaktan sağlaması bu kazancın vergiye doğal olarak tutulmasını gerektirir. Fakat kişinin Google AdSense’den elde etmiş olduğu kazancın sürekliliği yoksa ve şahıs geçimini bu kaynaktan sağlamıyorsa bu kazancın vergiye doğal olarak tutulması gerekmez. Sürekliliği olmayan kazançlara Arızi Kazançlar denilmektedir ve vergiye doğal olarak değildirler.

  Genç Girişimci Vergi Muafiyetinden yararlanmak için yapılması gerekenler;

  • Genç Girişimci Vergi Muafiyeti Nedir?

  Google AdSense Gelirlerinin Doğal olarak Olduğu Vergiler

  Arızi olmayan doğrusu sürekliliği olan kazançların vergilendirilmesi gerekir. Google AdSense’den elde edilmiş kazancın vergilendirilebilmesi için bir kişi şirketi yada anonim şirketinin kurulması ve Google adına yada ödeme meydana getiren öteki firmalar adına satmaca kesilmesi gerekir.

  Google AdSense kazançlarının doğal olarak olduğu vergiler Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisive bunun yanında Katma Kıymet Vergisidir. Sadece yurtdışına gösterim yapmakta olan ve reklam tıklamalarının yurtdışından olması durumunda KDV oranı eklenmeden satmaca kesilebilmektedir.

  Google AdSense kazançlarının düşük olması durumunda kişi şirketi, aylık elde edilmiş kazancın 20 bin ile 30 bin TL miktarlarını aşması sonucu Anonim ya Limited şirket açmak söz mevzusu olabilir.

  • Kurumlar Vergisine; ana para şirketleri doğal olarak tutulmaktadır ve gelirlerinin %20’si vergiye tabidir.
  • Gelir Vergisine; kişi şirketleri doğal olarak tutulmaktadır ve vergi oranı elde edilmiş kazanca bakılırsa değişim göstermektedir. Bu oran %15 ile %30 içinde değişim gösterir.

  Google AdSense Vergileri

  Google AdSense Kazancına Dair Fatura Iyi mi Kesilir

  Google AdSense üstünden elde edilmiş kazançlar için satmaca kesebilmek için vergiye doğal olarak olma şartlarını sağlamak gerekmektedir. Elde edilmiş kazancın sürekliliği yada kazancın belli bir miktarı aşması sonucunda satmaca kesilebilmektedir. Kazancı elde eden şahıs şirket değilse satmaca kesme işlemi gerekmediği için vergi dairesine bildirimde bulunması kafi olacaktır. Fatura işlemi oluştururken faturanın tipi, T.C. kimlik numarası yada vergi numarası, kişinin unvanı, adresi, hizmete dair izahat, elde edilmiş kazanç miktarı, birim fiyatı ve KDV oranı şeklinde bilgiler faturada belirtilmesi gerekmektedir.

  Google AdSense’den elde edilmiş kazançlar şu şekilde faturalandırılır:

  • Ay içinde elde edilmiş tüm ödemeler için ay sonunda toplu bir satmaca düzenlenmelidir.
  • Fatura düzenlemesi ödemeyi yapmış olan kurum adına düzenlenmelidir.
  • Fatura e-arşiv faturası olarak saklanabilmekte ve istenilen zamanda görüntülenebilmektedir.

  Kolay Google AdSense Fatura Kesme Şekilleri Nedir

  Google AdSense satmaca kesim işlemi elde edilmiş kazanca bakılırsa değişim gösterebilmektedir. Google AdSense faturası ay içindeki her kazanç için ayrı ayrı kesilmek zorunda değildir. Ay sonunda toplu satmaca kesimi yapmak mümkündür. Toplam kazanç üstünde KDV oranı yansıtılır. Fatura kesimi ödemeyi yapmış olan Google adına düzenlenir. Düzenlenen satmaca herhangi şahıs yada kuruma gönderilmesi gerekmez fakat faturanın arşivlenip saklanması gerekmektedir.

  Fatura kesme işlemi web üstünden satmaca kesme programları yardımıyla kolayca gerçekleştirilebilmektedir. 

  Google AdSense Vergileri

  Geriye Dönük AdSense Geliri İçin Çağrılanlar Ne Yapmalı – Google AdSense Vergileri

  Geçmiş yıllarda Google’dan kazanç elde etmiş fakat vergilendirmemiş kişiler vergi dairelerinden çağrılabilirler. Elde edilmiş kazanç 100 bin TL ve üstünde ise bu kişilerin vergi dairelerinden çağrılma olasılıkları yüksektir. 

  Google AdSense’den elde edilmiş kazançlar için vergi dairesinden çağrılan kişiler durumlarını gözden geçirmeli ve bu mevzu hakkında informasyon sahibi olmaları gerekmektedir. KDV ve Gelir Vergisi ödemelerini kazandığınız kazanç oranına bağlı olarak ödemeniz gerekmektedir.

  Youtube vergi bildirimi iyi mi yapılır? Adsense vergi bildirimi uyarısı nedir? (Vergi Bildirimi)Watch this video on YouTubeKaynak : Teknolojik – Google AdSense Vergileri

  Google AdSense Vergileri hakkında tüm sorularınızı yorumlar bölümünden vergi uzmanımıza sorabilirsiniz. Tüm sorularız cevapladıracaktır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir