Bir blog yazısı, bir yazı yada bir sav yazarken kaynakça oluşturmak zahmetli bir iştir. Kaynakça hazırlanırken belirli atıf kurallarını (citation styles) takip etmeli ve hatasız bir halde girmelisiniz. Peki bu işlemi bir otomasyon yardımıyla yapmak mümkün mü? Eğer Google Dökümanlar kullanıyorsanız normal olarak mümkün. Bu içerikte Google Dökümanlar ile nasıl kaynakça oluşturulabileceğini öğreneceğiz.

Google Dökümanlar, Google’ın Mart 2006’da hizmete sunmuş olduğu bir hizmettir. Tıpkı Microsoft Word’de olduğu şeklinde yazı yazabilir, yazıyı stilize edebilir ve çıktısını alabilirsiniz. Sadece Google Dökümanlar’ın kabiliyetleri yalnızca bununla sınırı olan değil.

Kaynakça
Dazai, Osamu. 2022. Insanligimi Yitirirken. N.p.: Ithaki Yayinlari.Haig, Matt. 2021. Gece Yarisi Kütüphanesi. N.p.: Domingo Yayinevi.Schopenhauer, Arthur. 2019. Mutlu Olma Sanati. N.p.: Can Yayinlari.Wells, Herbert G. 2020. Vakit Makinesi: Bir Bulus. N.p.: Türkiye Is Bankasi Kültür Yayinlari.

Google Dökümanlar ile kaynakça oluşturma

Neredeyse her döküman atıf ve kaynakça ihtiva eder. Ilk olarak kullanmak istediğiniz kaynağın ISBN numarasına ulaşın. Sonrasında Dökümanlar’da Araçlar > Alıntılar kısmına gidin.

Sonrasında atıf yapmak istediğiniz stili seçin.

  • Not: Google Dökümanlar üç değişik stilde atıf yapmanıza olanak sağlıyor. Bunlar MLA (8. Sürüm), APA (7. Sürüm) ve Chicago’dur. (17. Sürüm) Size uygun olanı seçin.

Kitabın ISBN numarasına sahipseniz Google sizin için otomatikman kaynakça oluşturabilir. Alıntı deposu ekle seçeneğine tıkladıktan sonrasında Kaynak türünü seçini. Kaynak türü aşağıdakilerden biri olabilir:

  • Kitap
  • Kitap kısmı
  • Internet sayfası
  • Mecmua makalesi
  • Gazete makalesi
  • Film
  • TV dizisi
  • TV kısmı
  • Çeşitli

Kitap bölümünü seçtiğinizde bunun bir yazdırma bulunduğunu belirtirseniz size ISBN numarasıyla arama yapma imkanı tanır. Bir kitabın ISBN-13 numarasını girerek arama yaptığınızda Google Dökümanlar, ilgili kitapla ilgili künye bilgisine ulaşır. Kitabın başlığı, yayıncısı, yayınlandığı yıl ve yazar detayları ekranda görünür.

Devam Et seçeneğine tıkladığınızda künyeyi otomatikman Kitap ekle kısmına yönlendirir. Kitapla ilgili daha çok detay girmek isterseniz elle girebilirsiniz. İstemezseniz Alıntı deposu ekle butonuna tıklayın. Butona tıkladıktan sonrasında ilgili kitabın künyesi Kaynakça‘nıza eklenecek ve aşağıdaki şeklinde görünecektir.

Kaynakça’yı nasıl dipnot olarak kullanabilirim?

Kaynakça’ya eklediğiniz kitabı ilgili bölümde dipnot olarak kullanmak için Ekle > Dipnot seçeneğine tıklayın.

Bu seçenek size sayfanın altında otomatik bir numara atayacaktır. Bu numaraya ilgili sayfayı dipnot olarak eklemek için imleçle numaranın yazdığı yere gidin ve ondan sonra sağdaki panoda eklediğiniz kitabın üstüne gelmiş olarak Alıntı yap seçeneğine tıklayın.

Aşağıdaki görselde olduğu şeklinde bir dipnot oluşturulacaktır. Yapmanız ihtiyaç duyulan şey # kısmına kullanıdığınız sayfanın numarasını girmek. Mesela (Haig 2021, s. 51)

Kaynakça sıralaması nasıl oluşturulur?

Tüm kaynakları eklediyseniz yazının sonunda bir Kaynakça sıralaması oluşturmak son aşama kolaydır. Sağdaki barda boş bir bölüme ulaştıktan sonra Referans Ekle butonuna tıklayın. Aşağıdaki şeklinde Kaynakça otomatikman oluşturulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir