Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden önde gelen Google, şirket bünyesinde birçok değişik hizmeti sunmaktadır. Google hesabı açarak tüm bu hizmetlerden kolaylıkla yararlanabilmeniz mümkün. Google hesabınız yardımıyla e-posta gönderip alabilir, YouTube’da istediğiniz videoları izleyebilir, Android işletim sistemi ile çalışan cihazlarınıza Google Play Store aracılığı ile istediğiniz uygulamaları yükleyebilirsiniz. Daha birçok değişik işlemi yapabildiğiniz Google hesabı ile bununla birlikte Google Drive bulut depolama hizmetini de parasız bir halde kullanabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, Google hesabının ne işe yaradığını ve Google hesabının nasıl açılabileceğinden bahsettik.

Google hesabı nedir?

Google’ın hizmetlerinin hepsinden sorunsuz bir halde faydalanabilmek için ilk olarak Google hesabı açmanız gerekmektedir. Google hesabı, birçok değişik uygulamayı tek bir hesap üstünden denetim etmenize olanak tanımaktadır. Google hesabı yardımıyla Google bünyesinde olan her uygulamada da hesabınız olacak. Google bünyesinde YouTube benzer biçimde birçok dev platform yer almıştır. Bu platformlara ayrı ayrı üye olmanıza gerek de kalmayacaktır. Bununla birlikte Google hesabı yardımıyla, her türlü mail hesabına e-posta gönderebileceksiniz.

Google hesabı nasıl açılır?

Google hesabı açabilmek için belirli adımları takip etmeniz gerekmektedir bu adımları doğru bir halde uygulayabilirseniz, Google hesabınızı kolaylıkla açabilirsiniz. Google hesabı açarken sizden kişisel bilgiler istenecektir. bu kişisel bilgiler, Google hesabınızın güvenliği için oldukça elzem bir durumdur. Google hesabı içinde saklamış olduğunuz veriler, sizin için önceli olabilir. Google hesabı açabilmek için ilk olarak buraya tıklamalı ve Google hesabı açma ekranına gitmeniz gerekmektedir. Google hesabı açabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Google Hesabı’nda oturum açma sayfasına gidin.
 • “Hesap oluştur” seçeneğine tıklayın.
 • Adınızı ve soyadınızı girin.
 • “Kullanıcı adı” alanına istediğiniz bir kullanıcı adı girin. Bu kullanıcı adı size hususi olamalı. Eğer istediğiniz kullanıcı adı daha ilkin kullanılmışsa, maalesef başka bir kullanıcı adı belirlemeniz gerekiyor.
 • İstediğiniz bir gizyazı belirleyin. Büyük harf, minik harf, hususi karakter ve sayı içeren bir gizyazı belirlemeniz gerekmektedir.
 • “Sonraki” seçeneğine tıklayın
 • İsteğe bağlı: Hesabınıza bir telefon numarası ekleyip bu numarayı doğrulayın.
 • “İleri” seçeneğine tıklayın.

İpucu: Mobil cihazda şifrenizi girdiğinizde ilk harf büyük ve minik harfe duyarlı değildir.

Mevcut e-posta adresi ile Google hesabı açma

Google hesabı açmak için daha evvel kullanmış olduğunuz bir e-posta adresini kullanabilmeniz mümkün. Bunun için gene belirli adımları takip etmeniz gerekiyor. Sadece bazı farklılıklar var. Mevcut e-posta adresi kullan seçeneği ile daha evvel kullanmış olduğunuz bir e-posta adresi ile Google hesabı açabiliyorsunuz. Mevcut e-posta adresi ile Google hesabı açabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Google Hesabı’nda Oturum Açma sayfasına gidin.
 • “Hesap oluştur” seçeneğine tıklayın.
 • Adınızı ve soyadınızı girin.
 • “Geçerli e-posta adresimi kullan” seçeneğine tıklayın.
 • Mevcut e-posta adresinizi girin.
 • “Sonraki” seçeneğine tıklayın.
 • Sonraki tuşuna tıkladıktan sonrasında mevcut olan e-posta adresinize bir kod gönderilecektir. Bu kodu ekranda çıkan ilgili bölüme girin
 • Mevcut e-posta adresine gelen kodu girdikten sonrasında ise “Doğrula” seçeneğine tıklayın.

Google hesabı ile neler yapılabilir?

Google hesabı yardımıyla tüm Google ürünlerini istediğiniz benzer biçimde kullanabiliyorsunuz. Doğal ki de Google hesabının öncelikli kullanımı daha oldukça Gmail için oluyor. Gmail yardımıyla ise istediğiniz şekilde e-posta gönderebiliyor ve alabiliyorsunuz. Bunlara ek olarak Google’ın en mühim ürünlerinden önde gelen YouTube’u da arzu ettiğiniz benzer biçimde kullanabiliyor. İsterseniz bir YouTube kanalı açabilir ve video yükleyebilirsiniz. isterseniz de YouTube’u yalnız platformda yer edinen videoları ve kanalları izlemek için kullanabilirsiniz. Google Drive’ı da aynı şekilde kullanabiliyorsunuz. Google Drive’ın parasız sürümünde, sizin için 15 GB’lık bir alan veriliyor. İsterseniz belirli bir ücret ödeyerek daha çok depolama kapasitesi satın alabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir