Gözlerinde herhangi bir sual olan bireyler doktorlara giderek buluşma alabiliyor ve de görme problemlerinin karşısında kendilerine destek olacak şekilde gözlük ve lens şeklinde ürünler kullanıyorlar. Göz doktorlarının onayladığı şekilde kullanılan bu ürünler, yanlış kullanıldığı süre ise gözlerde bazı zararlara yol açabiliyorlar. Gözlük mevzusunda fazlaca bir zarar görülmemek ile beraber daha fazlaca lens kullanımı mevzusunda insanların dikkatli olması çağrısı devamlı olarak yapılıyor.

Gözde lens ile uyunur mu?

Lens kullanımı mevzusunda en fazlaca dört gözle beklenen ve araştırılan durum gözde lens ile uyumanın mümkün olup olmadığı. Bu durumda ise dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı hususlar bulunuyor. Gözde lens ile uyumak genel olarak zararı olan bir durum olarak görülüyor. Gözlerinizdeki lensleri çıkarmadan yatağa geçtiğinizde uyuyakalma riskiniz olduğundan genel tavsiye yatağa yerleşmeden ilkin gözlerinizdeki lensleri çıkarmanız gerektiğidir. Gözde lens ile uyunması durumu göz sağlığı için zararı olan bir durumdur. Bu yüzden bireylerin gözlerinde lensleri ile uyumaması gerekiyor. Bazı lens üreticileri tarafınca üretilen lenslerin uyku esnasında problem oluşturmadığı söylense de, gene de dikkatli olmak ve her ihtimale karşı uyurken lensleri çıkarmak daha iyi olacaktır.

Gözde lens ile uyumak niçin zararlıdır?

Gözde lens ile uyumanın zararı olan olmasının sebebi ise lenslerin aslına bakarsak cam bir yapıda olmaları ve lens solüsyonları ile bu yapının değişerek bakılırsa uyumlu hale gelmesidir. Sadece belirli bir sürenin üstünde gözde kalan lens solüsyonun tesirini kaybetmeye başar. bu da lenslerinizin gözünüzde sertleşmeye ve korneanıza batmasına yol açabilir. Gözde kuruyan lensi bilhassa uyurken yine ıslatmak şeklinde bir şansınız olmadığından, bu durumda lens göze yapışacak v devamlı batacaktır. Bu durum da birçok değişik zararın ortaya çıkmasına yol açabileceğinden gözde lens ile uyumak zararlıdır.

Gözde lens ile uyumanın zararları nedir?

Gözde lens ile uyumanın zararları kimi zaman geçici etkisinde bırakır şeklinde kimi zaman ise kalıcı problemler olarak karşımıza çıkıyor. Uzun süre gözden çıkarılmadığı için göze yapışan lensler göz sağlığınızı negatif etkiliyor. Bu yüzden bir çok süre lens yerine gözlük kullanımı tavsiye ediliyor. Gözde lens ile uyumanın zararları ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Enfeksiyon riski

Gözlerimizde saydam bir katman olan korneamız gerekseme duyduğu oksijeni emlim yolu ile havadan almaktadır. uyuduğumuz esnada göz kapaklarımız kapalı olduğundan de bu emilim yavaşlamaya adım atar. Düzgüsel şartlarda göz yapısı uygun olduğundan azca da olsa oksijen almaya devam eden kornea, hem göz kapakları kapalı hem de lens ile uyunduğu süre yeteri kadar oksijen alamaz. Bu durum da lens ile uyumanın sonrasında gözlerin enfeksiyon kapması riskini 6 kat daha yüksek hale getirir.

Göze yapışma

Lens ile uyunması halinde lens gözde kurumaya adım atar. Gün içinde bilhassa yazları yine solüsyona değmesi ve ıslanması ihtiyaç duyulan lensi ıslatamadığınız uyku halinde ise lensleriniz gözünüze yapışabilir. Lenslerin göze yapışması sonucunda ise gözde kurumaya neden olan lens enfeksiyon riski taşımış olduğu şeklinde bununla birlikte bu durum fizyolojik bir zarara da yol açabilir. Göze yapışan lens korneaya batmaya ve göze devamlı acı ile hasar vermeye adım atar. Ciddi bir ameliyat gerektiren bu durum kimi zaman gözde kalıcı görme yitirilmesine kadar ilerleyen sorunlara yol açabileceğinden lens ile uyunamamalıdır.

Kalıcı görme kaybı

Gözde kalıcı görme yitirilmesine yol açabilecek olan lensler yalnızca göze yapışası sebebi ile gerçekleşmez. Hem de gözde unutulan ve bu şekilde uykuya dalınan aralıklarda gözde kurumaya süregelen lens cam benzeri bir yapıya bürünebilir. Bu durumda ise direkt olarak gözde kırılmaya ve parçalanmaya süregelen lensin parçaları gözünüzün iç yapısına kadar ulaşabilir. Burada yer edinen damarlara zarar veren lens parçaları ise kalıcı görme yitirilmesine yol açabilecek kadar ciddi bir soruna teşkil olur. Bu yüzden gözde lens ile uyunmamalıdır.

Lens ile uyunabilen durumlar nedir?

Bazı hususi üretim lensler ya da ameliyat ile yerleştirilen kalıcı lensler ile uyumak öteki kontak lensler şeklinde bir yapıda olmamaları yardımıyla uyku esnasında problem teşkil etmezler. Sadece göz sağlığı açısından kontak lens alındığı süre bu lens ile uyumamak gerekiyor. Hem de kontak lens kullananların hijyen mevzusuna fazladan dikkat etmesi de lüzumlu bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir