Green Card başvurularının başlamasının arkasından pek fazlaca kişinin merak etmiş olduğu mevzular içinde yer edinen Green Card nasıl alınır ve Green Card başvurusunda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususların neler olduğu gelirken haberimizin bu bölümünde Green Card başvurusu sürecinden ve dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan tüm hususlarda değineceğiz. İşte Green Card müracaat süreci ve yapılması gerekenler…

Green Card müracaat süreci başladı

ABD Birleşik Devletleri’nde oturum ve emek verme hakkının kazanılması amacıyla kişilerin alma gayreti içinde bulunmuş olduğu Green Card’ların müracaat süreci başladı. Green Card müracaat sürecinin başlamasıyla beraber bununla beraber Green Card sahibi olabilme ihtimallerine de büyük seviyede yenilik getirildi. Green Card müracaat süreci için son tarih olarak 8 Kasım 2022 hedef olarak gösterilirken, haberimizin bu bölümünde Green Card hakkında senelerden beri yanlış olarak malum ve pek fazlaca fena ameli olan kişiler tarafınca çeşitli kandırılma durumu içinde olunan mevzuya dair tüm detayları açıklığa kavuşturacağız.

Green Card hakkında yanlış bilinenler

Green Card başvurularının başlamasının arkasından, pek fazlaca fena niyetli kişiler insanları telefonla arayarak Green Card çıkarımı noktasında kandırma süreci içine girmeye başladı. Green Card başvuruları tamamıyla parasız bir halde gerçekleştirilirken, müracaat süreci için belli bir meblağ vermenin herhangi bir hükmü bulunmamaktadır. Telefonla çeşitli ajans ya da şirketlerin arayarak dosya işlemleri adı altında çeşitli ümit satma girişimlerinin temeli hiçbir şekilde sağlamlığı bulunmamaktadır. Green Card müracaat sürecinin başlamasının arkasından başvurularınızı parasız bir halde gerçekleştirebilir ve ABD’ye gitme adımınızı parasız bir halde elde etmiş olabilirsiniz.

Green Card başvurusu için dikkat edilmesi gerekenler nedir?

 • Green Card başvurunuzu gerçekleştirebilmek için ilk olarak 18 yaşından büyük olmanız gerekirken aranılan öteki bir durum ise minimum lise mezunu olmanızdır.
 • Lise mezunu olmamanız durumunda, eğitim ve deneyimin doğal olduğu bir işte ortalama olarak 2 yıl çalışmış olmanız sadece bu işte de son 5 yıl içinde bulunmanız gerekiyor.
 • Çağdaş hali evli olan ve müracaat sürecine katılan kişilerin eşleri ve 21 yaşından minik evlatları da bu haktan yararlanabiliyorken, müracaat sürecinde tüm eklemelerin eksiksiz bir halde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
 • Green Card başvurularında kullandığınız fotoğrafların güncel olması son aşama önemlidir.
 • Müracaat noktasında herhangi bir halde İngilizce şartı bulunmamaktadır.
 • Green Card müracaat sonrasında verilen Onay Numarası (Confirmation Number) kesinlikle saklanması gerekmektedir.

Green Card çekilişinin müracaat takvimi şu şekilde;

 • Başvuruların başlama zamanı: 5 Ekim 2022 saat 19:00
 • Başvuruların bitiş zamanı: 8 Kasım 2022
 • Çekiliş sonuçlarının açıklanma zamanı: 6 Mayıs 2023
 • Çekilişi kazananların mülakatlarının başlama zamanı: 1 Ekim 2023
 • Mülakatların bitiş zamanı: 30 Eylül 2024 (Kazanıp da mülakat tarihleri içinde vize yaptırmazsanız başvurunuz iptal olur.)

Green Card çekiliş başvurunda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar nedir?

 • Green Card çekiliş başvurularının tamamı dvprogram.state.gov adresinden yapılmaktadır. Site üstünden tüm detayları eksiksiz bir halde doldurmanız sonucunda Green Card çekilişinizin başvurusunu gerçekleştirmiş olacaksınız.
 • Müracaat adresi üstünden karşınıza çıkan sayfada 3 tane buton bulunmaktadır. Bu butonlar üstünde yer edinen bölümleri eksiksiz bir halde doldurun.
 • Tüm bilgilerinizi alanlarda eksiksiz bir halde doldurduktan sonrasında üçüncü sırada yer edinen Begin Entry ile girişinizi sağlayın.
 • Doğrulama kodunuz ile girişinizi sağladıktan sonrasında “Submit” butonuna bastıktan sonrasında karşınıza çıkan sayfayı eksiksiz bir halde doldurun. Formunuzu eksiksiz bir halde doldurma işlemini tamamladıktan sonrasında “Submit” butonuna tıklayın. Bu adımları tamamladıktan sonrasında Green Card başvurunuzu gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Müracaat sonrasında “Confirmation Number” kodunu kaybetmeden saklayın. Müracaat sonucunuzu bu kod ile öğreneceksiniz.
 • Green Card başvurunuzu gerçekleştirirken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan hususlardan bir tanesi de İngilizce karakter mevzusudur. Formunuzu doldururken İngilizce karakter kuralına uygun formatta doldurmayı kesinlikle dikkatsizlik etmeyin.
 • Green Card başvurunuzu gerçekleştirirken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir öteki husus daha bulunmaktadır. İkinci bir adınızın bulunmaması durumunda “No Middle Name” butonunu tıklamanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir