Greyfurt suyunun yararları minimum meyvenin kendisi kadar merak edilir. Bilhassa kış aylarında pazarlarda, marketlerde çoğunlukla karşılaşılan meyve, turunçgiller ailesinin bir türüdür ve görünüşü itibariyle portakala oldukça fazlaca benzetilir. Fakat dış kabuğu benzer şeklinde görünse de içi açıldığında rengi ve tadı başta olmak suretiyle pek de benzer olmadıkları görülür. Ekşimsi bir tadı vardır ve rengi kırmızıya dönüktür.

Meyve, kültür formda yetişir ve birden fazla çeşidi vardır. Çekirdekli ve çekirdeksiz alt türleri olmasına rağmen Jamaika şeklinde yerlerde tatlı formları da vardır. En fazlaca Asya vatanlarında tüketilmekte ve alternatif tıpta da asırlardır kullanılmaktadır. Bilimsel araştırmalara bakılırsa günde bir bardak greyfurt suyunun yararları {hiç de} azımsanacak seviyede değildir.

Greyfurt Suyunun Faydaları Nedir?

 • Soğuk aylarda rejim icra eden kişiler için en ideal gıdalardan biridir. Yüksek lif oranı yardımıyla gün boyu tok kalmayı destek sunar. İçerdiği su, yağ yakarak daha süratli kilo verilmesine destek olur.
 • Tertipli olarak tüketilmeye devam etmiş olduğu taktirde içeriğindeki flavonodil maddeler, kanserojen hücrelerin sayısının azalmasını sağlar. Bağırsaklardaki fazla toksinlerin dışkı kanalıyla atılmasını sağlayarak kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • Çeşitli sebeplerden dolayı hasar bakılırsa cilt, saç ve göz hücrelerinin onarılmasını sağlar. Saç ve cildi besleyerek daha canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Gün içinde hususiyetle masa başı çalışanlarda rastlanan göz yorgunluğu rahatsızlıklarını azaltır ve daha sıhhatli görmeye destek sağlar.
 • Kalsiyum eksikliği sebebiyle eklemlerde astrit rahatsızlığı oluşur. Bu da vücut hareketlerinin kısıtlanmasını sağlar. Uzmanlar bu durumu engellemek için yarım bardak söz mevzusu içecek ile yarım bardak elma sirkesini karıştırıp tüketmeyi tavsiye eder.
 • Böbrekleri fazla iltihaplardan, enfeksiyonlu hücrelerden ve toksinlerden temizlemeye destek sağlar. Bu sayede kum taş oluşumunun engellenmesini sağlar.
 • Günde bir bardak tertipli olarak tüketilen greyfurt suyunun yararları içinde bağışıklığı güçlendirmesi de yer alır. Bakteri ve virüslerin sayısının azaltılmasında, daha sıhhatli bir vücut yapısı kazanılmasında besinin önemi fazladır.
 • Gıda, ağız ve diş sağlığında da etkilidir. Yiyecek ve içeceklerden kaynaklı oluşan diş ve diş eti hastalıklarında gargara yapılabilir. İçerisinde yer edinen antioksidan asitler yardımıyla diş ve diş aralarında kalmış kalıntıları çözüp temizler. İltihabı önleyerek ağız sağlığını korur. Fena koku oluşumunun önüne geçer.
 • Greyfurt suyunun yararları içinde karaciğere etkilerini de sayabiliriz. Karaciğerin tertipli çalışmasını destekleyen en etkili gıdalardan birisidir. Her gün 1 bardak ya da bir tane tüketilmesi yardımıyla karaciğerdeki fazla toksinlerin temizlenmesine destek sağlar.

Greyfurt Suyunun Zararları

Greyfurt suyunun yararları yanında çeşitli yan etkilerinden de anlatmak gerekir. Direkt zararından söz edilemese de aşırı kullanımı ve başka ilaçlarla, besinlerle kullanımdan kaynaklı, bağışıklık sisteminden kaynaklı, alerjisi olanlardan kaynaklı olumsuzluklar yaşanabilir. Bu aşamada bilgileri şöyleki listeleyebiliriz:

 • Gerilim ilaçları ile beraber kesinlikle kullanılmamalıdır. Gerilim ilacı alanların ilaçtan 3 saat ilkin ya da 3 saat sonrasında tüketmeleri gerekir.
 • Ruhsal ilaçlar, uyku ilaçları, epilepsi ilaçları vücutta emilimi hızlandırarak idrar yolu ile atılmalarına niçin olur. Bu yüzden söz mevzusu içecekler bu tür ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.
 • Bu gıda, kolesterolü başlı başına düşüren meyvelerden birisidir. Bu yüzden kolesterol ilaçları tüketenlerin ilaç alımından 5 saat sonrasında tüketmeleri sıhhatli olur.
 • Gıda, kan yapıcı ve kan sıvılaştırıcı etkiye haizdir. Bu yüzden kalp ilaçları kullananların minimum 4 saat sonrasında tüketmeleri gerekir. Aksi taktirde kanın sıvı oranı artar. Kişinin tansiyonu yükselerek nüzul riskini artırır. Ne ilacın ne de besinin yararlarından yararlanılamaz.
 • Netice olarak içeceği tüketmek için almakta olduğunuz ilaçlarınıza ve ilaçlarınız ile içeceği tüketim sürenize dikkat etmelisiniz. Bunun haricinde herhangi bir zararından, negatif yönünden anlatmak doğru olmaz.

Greyfurtun Pozitif yönde Tesirleri

Greyfurt suyunun yararları yanında meyvenin genel yararlarından da ne işe yaradığından da bahsetmekte yarar var. Ilk olarak söz mevzusu meyve, potasyum, kalsiyum, bakır, magnezyum ve sodyum maddeleri bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden yağını elde etmek için soğuk pres (cold press) yöntemi kullanılır. Elde edilmiş yağın cilt sağlığına oldukça başarıya ulaşmış yararları vardır.

Meyveden elde edilmiş yağ, masaj salonlarında oldukça yaygın kullanılır. Direkt cilde uygulanan yağ, selüloit şeklinde oluşumların organik yollarla çözümüne destek sağlar. Cildin sıkılaşmasını sağlar ki bu bilhassa bayanların en fazlaca mustarip oldukları sorunlardan birisidir. Hepimiz cildinin daha sıkı, daha gerilmiş olmasını ister. Bu sayede kırışıklıklar, mimik çizgileri ortadan kaldırılabilir. İşte söz mevzusu meyvenin yağı cildin sıkıştırılmasında son aşama etkilidir.

Göğüslerde uygulanabilir. Eğer meyvenin yağı göğüslere uygulanırsa sıkılaşmasını ve toparlanmasını desteklemektedir. Baş ağrısı yaşayanlar alın ve enseye sürebilirler. Beyni uyararak ve rahatlatarak ağrıların dindirilmesine destek sağlar.

Bunlar haricinde meyvenin yağını kuru bir cilde haiz olanların kullanımı pek uygun değildir. Eğer cildiniz bu şekilde ise daha çok kuruluğa sebep olabilir. Gene cildinize sürdükten sonrasında emilmeden güneşe çıkmanız kesinlikle önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir