Aşkın ve sevginin sembollerinden biri olan gül bazı insanların en çok sevdiği çiçek türlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Özel günlerin vazgeçilmez çiçeklerinden biri olan güller, dışarıya yaymış olduğu hoş kokusu ile çevresindeki insanlara pozitif enerji aşılamaktadır. Ayrıca renkli görünümü ile bahçelerin ve evlerin doğal süslerinden biri olan gül, sağlık açısından da oldukça faydalı bir çiçek olarak karşımıza çıkıyor. Güllerin ömürlerinin kısa olması, onları nasıl daha uzun ömürlü bir şekilde kullanabileceğimiz konusunda araştırmalar yapmamıza neden oluyor. Gül yapraklarını kurutarak, daha uzun süre gülleri kullanabiliriz. bu yazımızda sizlere, gülleri nasıl kurutabileceğinizi anlattık.

Gül nasıl kurutulur?

Gül yapraklarını kurutarak, daha uzun süre güllerimizden faydalanabiliyoruz. Birazdan anlatacağımız birkaç farklı yöntem sayesinde güllerimizi çok rahat bir şekilde kurutabilmemiz mümkün. Gelin hep birlikte güllerimizi nasıl kurutabileceğimizi inceleyelim.

Asılı bırakma yöntemi

Güllerinizi belirli bir şekilde asılı tutarak kurutabilmeniz mümkün. Eğer gülleriniz demet halinde ise kesinlikle bu demeti bozmayın. Daha sonra ise gülleri sap kısmından güçlü bir ip yardımı ile bağlayın. En sonunda ise sap kısmından bağlamış olduğunuz gülleri serin ve karanlık bir yerden aşağıya doğru asılı bırakın. Bu şekilde güllerinizi çok rahat bir şekilde kurutabilirsiniz. Bu şekilde gülleriniz asla bozulmayacak ve istediğiniz şekilde kuruyacaktır.

Kitap yöntemi

Kitap yöntemi, daha çok tek bir gül yaprağı için tercih edilmektedir. Eğer saklamak istediğiniz tek bir gül yaprağı varsa, öncelikle bu gül yaprağını kitabınızın sayfaları arasına koyun. Daha sonra ise bu şekilde bekleyin. Birkaç gün içerisinde gül yaprağınız, hiç bozulmamış bir şekilde kuruyacaktır. Bu yöntem sayesinde sevdiğiniz bir kitabın yaprakları arasında, sevdiğiniz bir anıdan esintileri saklayabileceksiniz.

Gliserin yöntemi

Gliserin yöntemi ile gül yapraklarını kurutabilmeniz mümkün. Bunun için öncelikle gül yapraklarını temiz bir bez üzerine serin. Daha sonra ise 1 çay kaşığı gliserini 1 yemek kaşığı su ile karıştırın. Ardından da hazırladığınız bu karışımı, güllerin üzerine serpiştirin. Gül yapraklarınız öncelikle terleyecek, daha sonra ise kurumaya başlayacak. Bu yöntem sayesinde gül yapraklarınızı istediğiniz gibi saklayabileceksiniz.

Silisyum ve mikrodalga fırın yöntemi

Eğer gül yapraklarınızı saklamak için kurutmak istiyorsanız, silisyum ve mikrodalga yöntemini deneyebilirsiniz. bunun için bir adet mikrodalga fırın ve bir miktar silisyuma ihtiyacınız olacak. Bu yöntemi uygulayabilmek için öncelikle kurutmak istediğiniz gülleri silisyum ile kaplamanız gerekiyor. Daha sonra ise bu gülleri mikrodalga fırına atmalısınız. Yaklaşık 1 dakika içerisinde gülleriniz kuruyacaktır. Ancak fırınlama süresi boyunca dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu sayede güllerinizi dikkatli bir şekilde kurutabilmeniz mümkün.

Güneşte kurutma yöntemi

Güllerinizi kurtmak istiyorsanız, açık havayı tercih edebilirsiniz. Ancak bunun için gülleri bırakabileceğiniz uygun bir mekanın olması gerekiyor. Eğer evinizde balkon varsa ve bu balkon güney cephede duruyorsa, gülleri bu balkonda bırakarak kurutabilirsiniz. Ancak dikkatli olmalısınız. Çünkü güllerin çok fazla güneşe maruz kalması iyi olmayacaktır. Öncelikle uygun bir bölgeye temiz bir bez serin. Daha sonra ise kurutmak istediğiniz gülleri de bu bezin üzerine, aralarında bir santimlik boşluk bırakarak dizin. Bu yöntem sayesinde gülleriniz, iki hafta içerisinde kurumuş olacaktır.

Açık hava yöntemi

Eğer gül yapraklarının rengini kaybetmesini istemiyorsanız, kesinlikle açık havada kurutma yöntemini denemeniz gerekiyor. bu yöntem sayesinde gül yapraklarını istediğiniz şekilde kurutabilir ve gül yapraklarının güzel rengini korumuş olacaksınız. Bu şekilde gül yapraklarını kurutmak istiyorsanız karanlık, havasız ve güneş almayan bir yer seçmeniz gerekiyor. Ortamın da bir tık sıcak olması, güllerin çok daha iyi bir şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemi doğru bir şekilde uygulayabilirseniz, güllerinizin rengi solmayacak ve düzgün bir şekilde kurutmuş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir