(*10*)Günlük örnekleri yazarlar için oldukça yön verici bir durumdadır. Bu örnekler yardımıyla günlük yazarları neyi, iyi mi yazmaları gerektiği hakkında oldukça detaylı bilgiler alabilmektedir. Günlük, kelime anlamına bakılmış olduğu vakit bir kişinin o gün olan ya da o günle ilgili yaşamış olduğu, duyguları ve izlenimlerini tarih kullanarak günü gününe yazıya dökmesine denmektedir. 

(*10*)Günlükler oldukça uzun ve resmi yazılar değil aksine daha oldukça duygu barındıran yazılardır. Bu yazılar kişiye özeldir ve yazan kişilerin yaşanmışlıklarından izler taşımaktadır. Bu yazıları çoğu zaman yazan kişiler anılarını canlandırmak ya da yaşanmışlıklarından ders almak için belirli dönemlerde okur sadece başkalarıyla paylaşıp paylaşmamak tamamen kişinin öz iradesine kalmıştır. Yazar kendi duygu ve düşüncelerini en samimi şekilde dile getirmiş olduğu için kendinde daha evvelde fark edemediği birçok şeyi de fark etme olacağını bulur.

 • Günlük Nedir?
 • Günlük Nasıl Yazılır?
 • Günlük Örnekleri
 • Günlük Örneği 1
 • Günlük Örneği 2
 • Günlük Örneği 3
 • Günlük Tutmanın Yararları?
 • Günlük Nedir?

  (*10*)Günlük örnekleri, günlük yazmayı planlayan insanoğlu için oldukça heves ettirici ve açıklayıcı olmuştur. Günlüğü yazan kişiler bunu oldukça mütevazı ve samimi bir havada yazmaktadır. Günlük tutan insanların amaçları birbirinden farklıdır. Kimisi eski anılarını tazelemek için günlük tutup belirli dönemlerde okurken kimisi bir sonraki nesile yaşamış olduğu tecrübeleri aktarmak için tutmaktadır. 

  • Kitap Özeti Nasıl Çıkarılır? 
  • Göktürkçe Türk Yazısı Nasıl Yazılır?
  • Attila İlhan Şiirleri

  (*10*)Herhangi bir yerde yayınlanma amacı güdülmeden yazılan bu yazılar, eğer yazarı izin verirse okunduğu vakit yazar hakkında oldukça derin ve mühim bilgiler taşıyan belge niteliğindedir. Tarihte mühim yer tutan bazı yazarlar, kendi günlüklerini bir kitap haline getirmiştir. Buradaki amaçlardan bir tanesi daha sonraki nesillere yaşanılan dönemleri en samimi ve en içten duygularla yansız bir halde aktarılmaya çalışılmasıdır. Günlüğü iyi mi tutması icap ettiğini bilmeyen yazarlar için günlük örnekleri oldukça yardımcıdır.

  Günlük Nasıl Yazılır?

  (*10*)İlk olarak günlük yazmak isteyip istemediği karar verilmelidir. Günlük yazar için samimi bir yer olacağı için ne olursa olsun yazarın kendi keyfinize bakılırsa bir defter alınmalıdır. Eğer bu defter kilitli alınabilirse yazarın hususi yaşamı açısından daha güvenli olur. Sayfaların yapıları, incelikleri, çizgileri, şekilleri ve bunun benzer biçimde ince detaylar ne olursa olsun yazarın içine sinmeli ve onun zevkine bakılırsa alınmalıdır. 

  (*10*)Günlük yazmak uzun soluklu bir süreç olduğundan bu süreçte yazarın en büyük dostları olan defter ve kalem en içe sinenlerden olmalıdır.  Bu günlüğü yazmak için yazar tarafınca belirli günler belirlenebildiği benzer biçimde her gün de yazılabilir. Bu tamamen yazarın insiyatifine kalmıştır. Eğer günlüğü yanında taşıyorsa sessiz ve zihnini oldukça kolay bir halde boşaltabilecek bir ortam bulmalıdır. Ortam bu konudaki en mühim unsurlardan birisidir. Yazar kendini en iyi nerede ifade edebilir yada en iyi nerede düşünebilirse en ideal ortam onun için orasıdır. 

  Günlük Örnekleri

  (*10*)Günlük örnekleri araştırılmış olduğu vakit karşımıza hep yazarın tüm duygularının kağıda boşaltılmış olduğu görülür. Günlük tutarken ne olursa olsun bir yere o günün zamanı atılmalı. Geriye dönülüp günlük sayfaları yine açıldığı vakit tarih daima yazarın ilgisini çekecektir. Bu aşamada bir süre sonrasında tarihler yazarın anıları için hatırlatıcı olabilir. Bu sürece adım atmak için ilk olarak rahat duymak ve zihni toparlamak gerekmektedir. 

  (*10*)Gün süresince yazarın başına neler geldiği, neler hissettiği, nelere üzülmüş olduğu yada nelere sevindiğini aklına getirmesi ve bunu en samimi dille yazması gerekmektedir. Şundan dolayı bu alan bir tek yazarın alanıdır ve en saf duygularıyla yazmalıdır. Yazar istediği vakit yine yine yazdıklarını okur ve bundan ders alabilir. Bu yüzden günlük olabildiğince kişisel olmalıdır. 

  Günlük Örneği 1

  (*10*)Sabah erkenden kalktıktan sonrasında kahvaltı bile yapmadan evladı okula yetiştirmek için evden çıktım. Acil etmemiz gerekiyordu. Oğlumun okul için ilk günüydü ve daha ilk günden okula geç kalmasını istemiyordum. Fakat aksilik olur ya. Acil bir işiniz olduğu vakit tüm aksilikler üst üste gelir. Binanın 16. Katındaydık ve asansör bozulmuştu. Bugüne dek bozulmayan asansör evet bugün bozulmuştu. 16. Kattan aşağı merdivenlerden inmemiz tam 15 dakika sürdü. Esasen geç kalmıştık.

  (*10*)Evladı okula bıraktıktan sonrasında mesaiye yetişmek için hızla işe döndüm. Hemen hemen yeni gelmiştim ki çatık kaşlı patron benden ilkin gelmişti ve niçin geç kaldın der benzer biçimde bakıyordu bana. Hiçbir şey söylemeden masama geçtim. Toplantı yapacaktık. Çalışanların performansını artırma ve iş verimliliği mevzusunda bir sunum yaptım. Sanırım patronun hoşuna gitmişti. Takdir eden gözlerle bana baktı.

  (*10*)Mesai çıkışı eşim alınacaklar için ileti attı ve onları almak için markete uğradım. Soğuk bir gündü. Hafifçe hafifçe de kar yağıyordu. Eve geldiğimde kar sertliğini artırmış her tarafım bembeyaz olmuştu. Okul telaşıyla süregelen gün sakin bir halde şu anda son buldu.

  günlük örnekleri 1

  Günlük Örneği 2

  (*10*)Günlüğe yeni başladım. Buna bugün karar verdim. Bu şekilde kendimi daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum. Ek olarak ilerleyen yıllarda yazdıklarımı keyifle okuyabileceğimi düşünmek beni daha da motive ediyor. Hem seneler ilkin başımdan geçen bir sürü unuttuğum vakası okumak fikri beni hakikaten heyecanlandırıyor.

  (*10*)Birkaç saat kitap okudum. Tarih okumak beni bu diyarlardan ve bu zamandan alıp o zamanlara götürüyor. Müthiş zevk alıyorum. Yanında bir de kahve. Sakin bigün geçirdim. Tüm gün evdeydim. Pandeminin sevdiğim tek yanı kim bilir bu oldu. İnsan kendine daha çok zaman ayırabiliyor. Bakalım yarın iyi mi olacak. Uykum geldi. Sabah ola hayrola.

  günlük örnekleri 2

  Günlük Örneği 3

  (*10*)Bugün hava oldukça sıcaktı. Yaz tatilinde izinli olmanın keyfini gerektiği benzer biçimde çıkarmaya çalışıyorum. Aslına bakarsak aklımda Akdeniz kıyılarına gidip serin sularda serinlemek vardı fakat Karadeniz’in yaylalarına gitme fikri daha ağır bastı. Bugün sabah erkenden çıktık yola ve ortalama 10 saat devam eden bir yolculuktan sonrasında geldik Rize’ye. Kaldığımız otel Rize’nin en lüks otellerinden. Bir tek birkaç gün kalacağız burada. Ondan sonra kendimizi yaylalara atacağız. Kamp ve yayla evlerinde konaklama yapmak en büyük hayalimdi. Bunu gerçekleştireceğim için de ek olarak mutluyum.

  (*10*)Seyahat oldukça eğlenceliydi. Görkemli manzaraları seyretmek ve engin Karadeniz ormanları manzarasında çay içmek oldukça keyifli oldu. Bolca oksijen ve göz alabildiğine yeşil.

  (*10*)Yarın oldukça yorucu fakat bir o denli da keyifli bigün olacak. O yüzden dinlenmem gerek. Yol yorgunluğu kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Gözlerim kapanıyor.

  günlük örnekleri 3

  Günlük Örnekleri 1

  Günlük Örnekleri 2

  Günlük Örnekleri 3

  Günlük Örnekleri 4

  Günlük Örnekleri 5

  Günlük-Örneği

  Günlük Tutmanın Yararları?

  (*10*)Günlük örnekler incelenmiş olduğu vakit ilk fark ettiğimiz şey kişinin kendiyle söyleşi ediyormuş havasında yazmasıdır. Aslolan amaç da aslen budur. Yazarlar başkalarına anlatılamayan bir tek kendileriyle paylaşabilecekleri mevzuları günlüklerine yazar ve duygularını buraya atarlar. 

  (*10*)Günlük tutan kişilerin düşünceleri her geçen gün daha oldukça berraklaşmaktadır. Şundan dolayı günlük tutarken gün içine ufak bir seyahat yapılmış hissi olur ve bu da gün içindeki odaklanamayan bilgileri ortaya çıkartır. Günlük tutarken duygular aktarıldığı için yazarın stresi de oldukça azalır ve hafızası gelişir. 

  (*10*)Günlük ileri bir zamanda okunduğu vakit yazar için nostalji niteliğindedir ve hatıraları birer birer gözünde canlanır. Bu da zaman içinde kişinin hafızasını geliştirdiği benzer biçimde duygusal zekasında da mühim seviyede artış sağlanır. Eski yaşadıklarına geri dönen insanoğlu ileriki yaşamlarında tecrübelerinden yararlanır ve kim bilir yapmaları beklenen bir çok hatayı yapmazlar. Bunların bir çok yararını günlük örnekler araştırılıp yazarların yaşadıkları tecrübelerden de anlaşılabilir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir