Güvenlik görevlisi iyi mi olunur ; Güvenlik görevlileri çalışmış oldukları kurumların can güvenliğini ve mal güvenliği elde eden kişidir. Güvenlik görevlileri işlerini kanun çerçevesinde sertifikalı olarak yapmaktadırlar. Ek olarak görevleri içinde kamu kurumlarını korumak olduğu benzer biçimde vatandaşları ve kıymetli varlıkları da korumak zorundadırlar. Tam olarak iki çeşit güvenlik görevlisi vardır. Silahlı ve silahsız olarak ayrılan bu güvenlik görevlileri her birimde bulunması gerekmektedir. Almış oldukları güvenlik sertifikasının muhteviyatında yazışma, yangın söndürme, naturel afet ve güvenlik sistemleri benzer biçimde eğitimler yer verilmiştir.Ortalama olarak bir 1,5 milyon vatandaşın güvenlik sertifikası bulunmaktadır.

Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur ?

Güvenlik görevlisi olabilmek için yapılması ihtiyaç duyulan ilk şey güvenlik görevlisi olacak kişinin güvenlik sertifikası alabilmesidir. Bu sertifikayı alabilmek için güvenlik sertifikası veren bir kuruma müracaat etmesi gerekmektedir. Eğer başvurulan güvenlik sertifikası eğitiminde başarı göstermiş olunursa silahlı ya da silahsız güvenlik sertifikası almaya hak kazanılır. Sertifika alındıktan sonrasında Güvenlik Genel Müdürlüğü tarafınca meydana getirilen ÖGG imtihanı gerçekleşmektedir. Iştirakçilerin ilk olarak imtihan harçlarını yatırmaları gerekmektedir. Güvenlik görevlisi iyi mi olunur.

Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? 2020 ÖGG Şartları

Ondan sonra Güvenlik Genel Müdürlüğü tarafınca hazırlanan ÖGG imtihanı girmeleri gerekir. Sınavda 60 puanın üstünde olduğu takdirde başarı göstermiş sayılmaktadır. Sadece sınavda başarısız olunursa, imtihan harcının yeniden ödenip sınava girilmesi gerekmektedir. Sınavdan başarısız olan vatandaşların yeniden sertifika almasına gerek kalmamıştır.

Güvenlik görevlisi olunabilmesi için herhangi bir cinsiyet farkı yoktur. Adam adaylar olduğu benzer biçimde birçok hanım adayda güvenlik görevlisi olabilmektedir. Silahsız ya da silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylardan istenen evraklar birbirinden farklıdır. Silahsız Güvenlik görevlisi;Silahsız güvenlik görevlisinin eğitim süresi 100 saattır. Doğrusu 15 gündür.Bu eğitime katılım zorunluluğu vardır ve mazeretli ya da mazeretsiz olarak devamsızlık hakkı vardır.Ilk olarak silahsız güvenlik görevlisi olunabilmesi için minimum sekiz senelik ilköğretim mezunu olmak gerekmektedir.Silahlı Güvenlik Görevlisi;Silahlı güvenlik görevlisi eğitimi toplam 120 saattir. Doğrusu 18 gün sürmektedir.15 gün süresince temel dersler verilmektedir.3 gün içinde kuramsal eğitimler almaktadırlar ve atış eğitimi verilmektedir.Eğitimi alacak kişinin 21 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Güvenlik Görevlisi Olma Şartları

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı olmak gerekir.Silahlı güvenlik sertifikasına ya da silahsız güvenlik sertifikasına haiz olması gerekiyor.Silahlı güvenlik görevlisi olabilmek için 21 yaşından büyük olması gerekmektedir.Tahsil durumu olarak minimum ortaöğrenim mezunu olması gerekir.Meslek gereği yapmakta herhangi bir sıhhat problemi olmaması,Güvenlik görevlisi olacak adam adayların askerliğini yapmış olması gereklidir ya da erteleme ettirmiş olması gerekir.Herhangi bir suçtan hapis giymemiş olmak,Birçok güvenlik görevlisi vardiyalı emek vermesi gerekmektedir.Türkiye İş Kurumu aracığıyla müracaat yapılıyorsa ilk olarak İŞ – KUR’ a kayıt olması gerekmektedir. Güvenlik görevlisi iyi mi olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir