Hacamat, kupa terapisi adıyla da geçmişten günümüze kadar devam eden bir tedavidir. Kupa yardımıyla deri üstünde negatif tazyik oluşturulur ve insizyon uygulanarak kanın çıkması sağlanır. Bir tür minör cerrahi boşaltım prosedürü olarak adlandırılabilir. Söz mevzusu kupa terapisinin ilk kez nerede ve kim tarafınca yapıldığı bilinmemekle beraber antik uygarlıklarda dahi uygulanan bir yöntem olduğuna dair bilgilere ulaşılmıştır. Peki hacamatın yararları nedir?

Çağdaş tıbbın kurucusu olan Hipokrat ve Yunan tıbbının meşhur hekimi Galen tarafınca kupa terapisi kullanılmıştır. Babil ve Asur imparatorluklarında tedavi oldukça yaygın olmuş, hatta bu dönmelerde uygulama için manda boynuzu kullanıldığı kil tabletlere aktarılmıştır.

İslam aleminde hacamat Hz. Peygamber (SAV)’in öğretilerine kadar uzanmaktadır. Orta Asya’da da Müslüman hekimler kupa terapisini yaygın şekilde kullanmışlardır. El Kanun Fit Tıp adlı meşhur esrinde İbn-i Sina kupa terapisinin avantajını “organın tortu atmasını sağlar.” şeklinde ifade etmektedir.

Avrupa’da Rönesans döneminde başta İtalya olmak suretiyle birçok ülkede kupa terapisi kullanılmıştır. 14. Yüzyılda Fransa’da berberler tarafınca bu uygulama hastalara yapılmıştır. İngiltere parlementosunda tecrübesiz berberler tarafınca meydana getirilen kupa terapilerinin şahıs sağlığına zarar verebileceği düşünülerek ve yanlış uygulamaların önüne geçebilmek için Cambridge ve Oxford üniversitelerinden mezun olan hacamat terapistlerinin uygulayabilmesini düzenleyen bir karar çıkartılmıştır.

Osmanlı döneminde de oldukça yaygın olarak kullanılmış olan kupa terapisi, padişahların dahi tercihi olmuştur. II. Abdülhamid’in uykusuzluk problemlerinden kurtulmak için kupa terapisi yaptırdığı kayıtlarda yer verilmiştir. Terapi uygulanırken geçmişten günümüze hayvan boynuzları, bambu, cam, seramik kupalardan ve daha başka malzemelerden istifade edilmiştir.

Kupa terapisi kırsal bölgelerde hala benzer şekillerde kullanılmaktadır. Uzun senelerdir kupa olarak Anadolu’da bilhassa sırt ağrılarında, soğuk algınlığı durumlarında kişinin sırt bölgesine uygulama yapılmakta, ilkin kupa vurulup peşinden zeytinyağı ile hasta şahıs yağlanıp yumuşatılmaktadır. Yakın zamana kadar sağlıkçıların birçoğu tarafınca bunlar ilkel tedaviler olarak hor görülmüş olsa da son yıllarda kupa terapisine dair eğitimler üniversitelerde dahi verilmeye başlanmış, en lüks hastanelerde uygulamalar yapılır olmuştur!

Hacamatın Faydaları Nedir?

Hacamatın yararları, usulüne uygun şekilde, uzman kişiler tarafınca yapıldığı taktirde pek oldukca faydası vardır. Vücutta birikmiş olan ağır metallerden, toksinlerden ve ilaçların vücuttan atılamayan kalıntılarından kurtulmayı sağlamaktadır. Bazı faydalarını şöyleki listelemek mümkündür:

  • Kupa terapisi kas spazmına bağlı olarak gelişen ağrıların hafiflemesine destek sunar. Bel ve boyun fıtıklarında etkili netice verir. Migren, baş ağrısı, kas ağrısı, siyatik benzer biçimde durumlarda yarar sağlar. Kan, enerji dolaşımını ve hareketliliğini arttırır. Romatizmal ağrıların, lumbago, fibromiyalji, boyun tutulması, omuz bölgesi ağrıları benzer biçimde pek oldukca ağrının giderilmesinde yarar sağlar.
  • Yoğun bir koşuşturmaca içinde yenilenmeye, dinlenmeye oldukça azca vakit bulabiliyoruz. Fizyolojik dinlenmemizi uyku halinde giderebiliyor olsak da bilhassa zihinsel yorgunluğumuzu atmaya pek fırsat bulamıyoruz. Tüm bunlar kronik bitkinlik sendromlarına yol açıyor. Kupa terapisi tam da bunlardan kurtulmaya destek olabiliyor.
  • Kupa terapisi astım, kronik öksürük, bronş tıkanıklığı, plörezi benzer biçimde akciğer hastalıkları için oldukça etkili olmaktadır.
  • Cilt sağlığı, vücudun içinde olanlarla direkt ilişkilidir. Kupa tedavisi ciltte kan akışını iyileştirir. Bu sayede sıhhatli bir cilt için gerek olan oksijen ve gıda maddelerinin artmasını sağlar. Selüloit, akne ve egzama benzer biçimde çeşitli cilt hastalıklarının tekrarlanmasını azaltır.
  • Kupa çekmek yetersiz beslenme, kronik stres ya da bağışıklık sistemi sebebiyle oluşan sindirim sorunlarının hafifletilmesini sağlar.
  • Hacamat, idrar retansiyonu, böbrek taşları, iltihap benzer biçimde idrar yolu rahatsızlıklarının tedavisinde destek olabilir.
  • Rahatlamak için masaj tercih edilse de kupa tedavisi, masaja nazaran oldukca daha etkili bir rahatlama terapisidir. Uygulama ile enerji ve kan akışı artar. Vücutta rahatlama ve dinginlik sağlanmış olur.
  • Kupa terapisi iyileşmek için lüzumlu olan kan ve enerji akışını hızlandırır.

Hacamatın Zararları

Bilgili olarak, uzman kişiler tarafınca meydana getirilen kupa terapilerinin çok çok fazla faydası olsa da bilinçsiz kişilerce, yanlış tedavi şekilleri uygulanırsa problemler olabilir. Bilhassa de hijyenik olmayan ortamlarda yapılması halinde çeşitli sıhhat sorunları ortaya çıkabilir. Sözgelişi steril ortamda, steril aletlerle yapılmayan kupa terapileri sonrasında çeşitli cilt enfeksiyonları oluşabilir. Gene işin ehli olmayan kişiler tarafınca uygulama yapılmaya kalkışılırsa cilt yaraları ve morluklar meydana gelebilir. Devamında ağrı ve acı oluşabilir.

Kimler Hacamat Yaptıramaz?

Kupa terapisi oldukça yararlı bir uygulama olmasına rağmen uzmanlar her insanın bu uygulamayı yaptırmasını doğru bulmamaktadırlar. Ürkü atak problemi yaşayanların, kalp pili olanların, kemoterapi görenlerin, kan tutanların, organ nakli olmuş olanların, aşırı heyecanlı bir yapıya haiz olanların ve hamilelerin kupa tedavisi yaptırmaması önerilir.

Hacamat Nerede Yaptırılır?

Hacamat artık bilimsel olarak da yararları tespit edilmiş bir tedavi yöntemidir. Fakat son dönemde oldukca değişik kişilerin bu uygulamayı yapmış olduğu detayları ortalıkta dolaşıyor. Sıhhat Bakanlığı tedavinin yeterli olmayan kişilerce ve steril olmayan ortamlarda yapılmasını engellemek için doktorlara, diş hekimlerine, fizik tedavi uzmanlarına sertifika uygulamaları başlatmıştır. Bu sayede büyükşehirler başta olmak suretiyle pek oldukca hastanede, sıhhat merkezinde kupa tedavisi uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir