“Çörek otuna devam ediniz zira çörek otunda ölümden başka her derde fayda vardır.” Hz. Muhammed (sav)

Çörek otunun önemi nedir?

Tabiatta insan sağlığına çok faydalı olan binlerce çeşit sebze, meyve ve şifalı otlar bulunmaktadır. Bu şifalı ürünlerin hepsi zaman içerisinde keşfedilmiş ve deneme yanılma yoluyla hangisinin faydalı hangisinin zararlı olduğu tespit edilmiştir. Doğada bulunan ve dünyanın pek çok farklı yerinde yetişmekte olan bazı bitkiler insan sağlığına iyi gelmeleri ve pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldıkları için çok ayrı bir öneme sahiptirler. Bu bitkilerden biriside hiç kuşkusuz çörek otudur. Her toplumda yaygın bir şekilde kullanılan bu mucizevî ürün içerisindeki faydaları ve özellikleriyle adından sıkça bahsettirmektedir. Yapılan pek çok bilimsel çalışmaya göre çörek otu neredeyse tüm hastalıklara iyi gelmektedir. Konuyla alakalı yüce peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) bir hadis-i şerifinde “Çörek otuna devam ediniz zira çörek otunda ölümden başka her derde fayda vardır” buyurmuştur. Buradan da anlaşılacağı üzere ölüm haricindeki pek çok hastalığa, probleme ve sorunlara iyi gelmektedir. Bu hadisi yapılan sayısız bilimsel çalışmada desteklemiştir.

İnsanoğlu dünyaya geldiğinden beridir doğada bulunan bitkilerle beraber yaşamıştır. Bu beraberliğin bir sonucu olarak insanlar pek çok bitkiyi tanımış ve çoğunun faydalarını, zararlarını tespit etmişlerdir. İlk zamanlarda bu faydaları ve zararları deneme yanılma yoluyla anlamaya çalışmışlardır. Ancak günümüzde teknolojinin ve bilimin ilerlemesiyle beraber pek çok bitkinin faydalarını ve zararlarını denemeden anlayabilmekteyiz. İlk zamanlarda insanlar teknolojiden yoksun oldukları için pek çok bitkiyi deneyerek tüketmeye ve hastalıklar için kullanmaya başlamışlardır. Bu bitkiler hem geleneksel (alternatif) tıbbın hem de modern tıbbın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bazı bitkiler diğer pek çok bitkiye göre daha üst bir konumda yer almış ve çok değerli görülmüştür. Elbette bunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Ancak en büyük neden insan sağlığına olan faydalarıdır.

Çörek otu hangi alanlarda kullanılmaktadır?

İnsan sağlığına olan faydalarıyla son zamanların en çok konuşulan ve merak edilen bitkilerinden birisi de çörek otudur. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in hadislerinde bile yer alan bu şifa deposu ölüm dışında pek çok hastalığın tedavi edilmesinde aktif rol almaktadır. Yapılan sayısız bilimsel araştırma neticesine geçekten de çörek otunun diğer bitkilerden çok fazla farkı bulunmaktadır. Bu farkları onu diğer pek çok bitkiden daha ayrıcalıklı bir konuma yükseltmektedir. Tarihi çok eskilere dayanan çörek otu neredeyse tüm toplumlarda aktif bir şekilde kullanılmıştır. Özellikle tıp alanında çok fazla kullanılan bu mucizevî ürün pek çok farklı alanda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. İlaçların yapımında, kremlerde, şampuanlarda ve sabunlarda çok fazla kullanılmaktadır. Ayrıca gastronomi alanında da çok fazla kullanılmakta ve pek çok yemeğe lezzet katmaktadır.

Çörek otu yağı

Çörek otunun anavatanı neresidir?

Çörek otunun anavatanı Batı Asya topraklardır. Batı Asya topraklarında çok fazla yetişmekte olan çörek otu günümüzde dünyanın pek çok farklı bölgesinde yetiştirilmektedir. Günümüzde uygun iklimlerin bulunduğu yerde çok fazla yetişmekte olan çörekotu başta Batı Asya toprakları olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde, Afrika’da, Anadolu’da ve Amerika kıtasında yetişmektedir. İnsan sağlığına olan faydaları çörek otunun çok büyük bir ticari değer olmasını sağlamıştır. Günümüzde de pek çok yerde ticareti yapılan bir üründür. Dünyanın pek çok farklı bölgesinde yetişmekte olan çörek otu bir sürü âlimin reçetelerinde de sıkça yer almaktadır.

Çörek otunun kaç türü bulunmaktadır?

Çörek otu içerinde barındırdığı maddelerle insanları ölüm dışında pek çok hastalıktan ve sıkıntıdan kurtaran mucizevî bir üründür. Yapılan pek çok araştırmaya göre çörek otunun dünya üzerinde ortalama 20 çeşidi bulunmaktadır. Dünyanın pek çok farklı noktasında yetişmekte olan çörek otu hemen hemen her yerde aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Genellikle bir yıllık ömrü olan çörek otu her yıl ekilmektedir. Ağaçlar ve ya diğer bazı bitkiler gibi uzun yıllar yaşamamaktadır. Yıllık bir bitkidir ve sürekli ekilmesi gerekmektedir.

Çörek otu hangi familyaya mensuptur?

Çörek otu düğün çiçeğigiller (Ranunculaceae) familyasına mensup bir bitkidir. Tek yıllık bir bitki olan çörek otu sayısız bilimsel araştırmaya konu olmuş ve pek çok hastalığın tedavisinde aktif bir şekilde kullanılmıştır. Geçmişten günümüze alternatif tıpta ve modern tıpta çok fazla kullanılan çörek otu ilaçların yapımında da kullanılmaktadır.

Çörek otu Türkiye’de yetişir mi?

Anavatanı Asya’nın uçsuz bucaksız toprakları olan çörek otu dünyanın pek çok farklı bölgelerinde yetişmektedir. Uygun ilkim koşullarının bulunduğu yerlerde yetişmekte olan çörek otu ülkemiz sınırları içerisinde de aktif bir şekilde yetiştirilmektedir. Ülkemiz sınırları içerisinde en çok çörek otu üreten illerimiz Gaziantep, Hatay, Osmaniye ve Adıyaman’dır. Son yıllarda başka illerimizde de çok fazla üretilmeye başlayan çörek otu ülkemizin pek çok farklı noktasında yetişme imkânı bulmaktadır.

Susam ve çörek otu

Çörek otunun faydaları nelerdir?

Çörek otu tıpkı efendimiz Hz. Muhammed’in hadisinde olduğu gibi ölüm hariç her derde devadır. Yapılan pek çok bilimsel araştırmada bunu desteklemiş durumdadır. İçerisindeki maddeler sayesinde insan sağlığına çok iyi gelen çörek otu pek çok hastalın tedavi edilmesinde de aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca ilaçların yapımında da çok fazla kullanıldığından alternatif tıp uygulamalarında da sıklıkla kullanılmıştır. Yapılan araştırmalara göre gelişmişlik düzeyi düşük olan ülkelerde insanlar tıbbi gereksinimlerini doğada bulunan şifalı bitkilerden karşılamaktadırlar. Özellikle çörek otu çok fazla kullanılmakta ve merhemlerde, ilaçlarda yer almaktadır. Yapılan sayısız bilimsel çalışmanın neticesinde de çörek otunun faydalarını şu şekilde maddeler halinde özetleyebiliriz;

 • Hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır.
 • Öksürüklere çok iyi gelmekte ve öksürüklerin kesilmesini sağlamaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Gribal enfeksiyonlarla savaşmaktadır.
 • Regl dönemlerinde meydana gelen pek çok ağrıyı dindirmektedir.
 • Midenin rahatlamasını ve hazmın daha rahat olmasını sağlamaktadır.
 • Romatizma ağrılarına çok iyi gelmekte ve bu ağrıları hızlı bir şekilde dindirmektedir.
 • Baş ağrısı, migren gibi pek çok ağrıyı hafifletmektedir.
 • Doğal bir idrar sökücüdür.
 • Böbreklerin temizlenmesini sağlamaktadır.
 • Alzheimer ve Parkinson gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca bu tür hastalıkların da oluşmasını önlemektedir.
 • Çok kuvvetli bir antioksidandır.
 • Vücudu pek çok hastalığa karşı korumakta ve savunmaktadır.
 • Vücut direncini arttırmaktadır.
 • Cilt sağlığına da çok iyi gelmektedir.
 • Akne, sivilce, sedef hastalığı ve egzama gibi pek çok cilt probleminin yok edilmesinde aktif rol oynamaktadır.
 • Saç sağlığına da oldukça iyi gelmektedir. Yapılan pek çok araştırma neticesinde çörek otunun kepek oluşumunu önlediği, saça parlaklık ve canlılık verdiği tespit edilmiştir.
 • Kalp sağlığını korumakta ve kalp krizi ihtimalini en aza indirmektedir.
 • Nefes darlığına çok iyi gelmektedir.
 • Bronşit, astım, nezle gibi pek çok problemi ortadan kaldırmaktadır.

Çörek otunun sayılmayan daha pek çok özelliği ve faydası bulunmaktadır. Ancak genel olarak baktığımızda bu ve buna benzer pek çok faydayı görmekteyiz. İnsan sağlığı için çok önemli bir konumda yer alan çörek otu ölüm dışında pek çok hastalığın tedavisinde aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir