Gebelik döneminizi hafta hafta takip edebilirsiniz yaşayacaklarınız ve yaşanacaklar bebeğinizin gelişimide. Fizyolojik olarak gelişmeler her gün birazcık daha informasyon eklenip sizleri bilgilendirmeye devam edecez.

1. Hafta Gebelik

Yumurtlama periyodu adım atar, fizyolojik görünüm olarak anlaşılmaz. Sol ve sağ tüplerde büyümeler meydana gelir gebeliğin ilk aşamasıdır. Sıhhatli çocuk için alkol ve sigara alışkanlıklarınızdan uzak durmanız gerekmektedir.

2. Hafta Gebelik

Son tane döneminizi yaşarsınız. Yumurtalıklarda hücreler büyümeye devam eder herhangi bir görünümde emare olmaz. Yumurtalıklar çatlar ve yumurtalıklar atılırlar.

3. Hafta Gebelik

Bu haftalar yavrunuz can bulmaya adım atar. Yumurtalar birleşmesine başlanır ve yumurta hücrelerinde azda olsa kanamalar meydana gelmektedir. Yavrunuz vücudunuza uyum sağlamak için hormon salgılar.

4. Hafta Gebelik

Tane döneminiz tamamen kesilmiştir bu süreden ilkin azda olsa emarelerini fark edebilirsiniz. Fizyolojik değişimlerde bitkinlik halsizlik duyarlılık şeklinde hislere kapılırsınız.

5. Hafta Gebelik

Hormonlarınız tesirini göstermeye adım atar uyuma ve hela şeklinde ihtiyaçlarınız artacaktır. Belirtileri bundan önceki haftaya bakılırsa aynıdır baş ağrısıda olabilir.

6. Hafta Gebelik

Hormonların salgılar bu haftada artacaktır, sabah bulantıları yaşayacaksınız. Kokulara karşı burnunuz daha kırılgan olacaksınız olup olmadık şeyler yüzünden mideniz bulanacak. İştahınız açılacak, göğüs bölgenizde koyulaşma olacaktır. Gelişme ve hassasiyeti artacaktır.

7. Hafta Gebelik

Hamilelik belirtilerinin azalması olacaktır, kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Kusmalarınız artacaktır artık karnınız fizyolojik olarak büyümeye başlamış olacak.

8. Hafta Gebelik

Artık rahminiz büyümeye başlayacaktır portakal boyutunda olacaktır. Wc ihtiyacınız artmış olacaktır.

9. Hafta Gebelik

Artan hormonların etkisiyle kendinizi daha bitkin ve halsiz hissine kapılabilirsiniz. Göğüs bölgenizde olan dogunluk ve duyarlılık artacaktır küçük dokunuşlar canınızı acıtabilir. Mide ağrıları ve yanmaları olabilir yediklerinize dikkat etmelisiniz. Bolca oranda süt tüketiminiz çocuğun gelişimi için mühim olmaktadır.

10. Hafta Gebelik

Uzun soluklu ayakta duramazsınız ve artıkın vücudunuzun hareket sistemi yavaşlar. Günlük olarak 30 40dk ayakta dolaşmanızı öneriyoruz bacak kaslarınız hareketlenmesi gerekir. Mide bulantılarınız azalacaktır bazen duygusal değişimler yaşarsınız.  Fizyolojik olarak kilo almaya başlayacaksınız.

11. Hafta Gebelik

Rahminiz büyüğünden dolayı öne doğru karnınız büyümüş olacaktır. Bel ağrısı şikayetleriniz artacaktır artık dinlenme zamanına gelmişsiniz anlamına gelir. 20. haftadan sonrasında çoğu zaman bel ağrısı olmaktadır. Hormonlarınız saç ve tırnaklarınızın uzamasına sebebiyet olmaktadır.

12. Hafta Gebelik

Bu haftada rahminiz büyümüş olacaksınız, idrar kesenize meydana getirilen baskı olmadığından dolayı sık sık hela ihtiyacınız olmayacaktır. Bulantı ve bitkinlik hissiniz zaman içinde azalacaktır. Hormonlarınızın gelişmesinden vücudunuzda küçük küçük emareler olabilmektedir. Diş etlerinizin sağlığı için doktora gözükebilirsiniz.

13. Hafta Gebelik

Karnınızın genişlemesi ile beraber biaz ağrı olabilir, kendini tutan bağlar genişlediğinden dolayı oluşmaktadır.

14. Hafta Gebelik

Hamilelik döneminizin rahat geçirebileceğiniz bir haftadır ilk 3 ayınız bitmiştir. Vücudunuz artık uyum sağlamaktadır. Karnınız genişlediğinden dolayı dışarıdan görenler hamile olduğunuzu anlayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir