Tarih süresince coğrafyamızda kurulmuş pek fazlaca uygarlık ve de pek fazlaca kültür bulunmuştur. Bu değişik kültürlerin inşa ettikleri yapılar ve de geride bıraktıkları miraslar da hem ülkemiz hem de dünya için mühim yapılardırlar. Bizlerden ilkin buralarda yaşayan insanların izlerini taşıyan bazı yapıların yanı sıra, Osmanlı ve Cumhuriyet’in erken dönemlerinde yapılmış olan zamanı güzellikler de bulunmaktadır. Bu zamanı yapılar içinde yer edinen Haliç Köprüsü’nün mimari özellikleri, yeri ve tarihini sizler için araştırdık.

Haliç Köprüsü nedir?

Haliç Köprüsü, İstanbul’un değişik semtlerini birleştiren Boğaziçi Köprüsü olarak da malum köprüdür. İstanbul’un iki yakası içinde bulunan değişik köprüler bulunsa da, Haliç Köprüsü’nün en değişik özelliği ise Haliç Köprüsü’nün Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren köprü konumunda değil, ikisi de Avrupa yakasında bulunan semtler olan Halıcıoğlu ve Ayvansaray semtlerini birleştiren köprü olmasıdır. Haliç Köprüsü Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un kurtarılışı esnasında gemileri karadan yürüterek Haliç’te denize indirdiği ve dünyanın görmediği bir stratejik hamleye imza attığı yer olan Haliç Nehri’nin ayaklarına inşa edilmiştir.

Haliç Köprüsü nerede?

İstanbul semalarını süsleyen yapılardan önde gelen ve kendisi Cumhuriyet döneminde inşa edilmiş olsa da zamanı aslına bakarsak fazlaca daha geriye uzanan Haliç Köprüsü, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer almıştır. Beyoğlu’nun Halıcıoğlu semtinde bulunan Haliç Köprüsü’nün bir ayağı Halıcıoğlu öteki ayağı ise Ayvansaray semtlerindedir. Haliç Nehri üstüne inşa edilmiştir.

Haliç Köprüsü’ne iyi mi gidilir?

Haliç Köprüsü İstanbul’da yer edinen ulaşımı en kolay yapılar arasındadır. Haliç Köprüsü’ne ulaşmak için birden fazla ulaşım aracı tercih edebilirsiniz. Anadolu yakasında oturan ve Haliç Köprüsü’ne gelmek isteyen vatandaşlar Anadolu yakasının nerede ise her kısmını dolaşan Marmaray ile tek vesaitle köprüye gelebilirler. Herhangi bir Marmaray durağından Halkalı yönüne gelen araçlara binerek Haliç durağında inmeniz kafi olacaktır. Metro ile ulaşım sağlamak isteyenlerin ise Haliç Metro Köprüsü durağında inmesi ile ulaşımı sağlanabilir. Avrupa yakasından gitmek isteyen bireyler için ise hem metro hem de Marmaray ulaşımı mevcuttur. Gene Haliç durağında ineceğiniz Marmaray’da Gebze ve Pendik araçlarını kullanarak Avrupa yakasından Haliç Köprüsü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Haliç Köprüsü zamanı

İstanbul’a yapılmış olan Boğaziçi Köprüsü inşaatı ile beraber inşaat süreci başlatılan Haliç Köprüsü, 1971 senesinde meydana getirilen anlaşmalar ile yaşam geçirilmiş bir projenin ürünüdür. 3 ülkeye bağlı değişik şirketlerin dahil olduğu antak kalma ile yapım aşaması başlanan Haliç Köprüsü2nğn yapımında Alman, Japon ve Türk firmalar beraber çalışmıştır. Köprünün yapımı tam 34 ay sürmüş olup Haliç Köprüsü inşaatının tamamlanması ile İstanbul’da en fazlaca kullanılan köprülerden biri olmuştur. 1974 yılına gelindiğinde tamamen kullanıma açılmış olan Haliç Köprüsü üstünde bununla beraber Metro ve Marmaray durakları da ilerleyen tarihlerde bu ulaşım araçlarının hizmete girmesi ile inşa edilmiştir. Sadece Haliç semtine meydana getirilen ilk köprü 1971 senesinde yapılmamıştır. Daha ilkin Osmanlı padişahı 2. Mahmut tarafınca Haliç semtine bir köprü yaptırılmıştır Bundan daha ilkin de Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi sonrasında Haliç üstüne geçici bir köprü yaptırılmıştır. Sadece bu köprüler şu an için mevcut değildir ve Haliç Nehri üstündeki tek köprü 1971 senesinde inşa edilmiş olan Haliç Köprüsü’dür.

Haliç Köprüsü paralı mı?

Marmaray, Metro, otobüs ya da kişisel vasıta ile üstünden geçebildiğiniz Haliç Köprüsü’nden kişisel aracınız ile geçmeniz halinde herhangi bir geçiş tutarı olup olmadığını merak ediyorsanız, Haliç Köprüsü geçiş tamamen parasızdır. Haliç Köprüsü’nü kullanarak gezi edecek bireylerin bu gezi esnasında herhangi bir geçiş tutarı ödemesine gerek kalmamıştır.

Haliç köprüsü mimari özellikleri

Haliç Köprüsü İstanbul’da bulunan en kısa köprü olması ile de bilinmektedir. Halıcıoğlu ve Ayvansaray semtleri içinde yer edinen köprü, toplamda 995 metre uzunluğundadır. Öteki mimari özelliklerinden genişliğinin 32 metre olması ile karşımıza çıkar. Denizden yüksekliği 22 metre olan Haliç Köprüsü’nün 2 ayağı vardır. Gerilmiş eğik askılı köprü olarak inşa edilen Haliç Köprüsü çelik araç-gereç ile inşa edilmiştir. Haliç Köprüsü’nün kış aylarında buzlanma sebebi ile geçmişten beri denize yakınlığı sebebiyle sorunlara ev sahipliği yapmak zorunda kalmış olduğu da bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir