Evde görüldükten sonrasında hijyen açısından problemler oluşturan hamam böcekleri, hem de görüntü olarak sizleri rahatsız ediyor. Bunlara ek olarak sıhhat açısından da oldukça zararı dokunan olabilen hamam böcekleri, üzerlerinde birçok değişik  bakteri ve mikrop taşıyabilen bu böcekleri evinizden nasıl yok edebileceğinizi, bu yazımızda sizler için derledik.

Hamam böcekleri evlerden nasıl yok edilir?

Hama böceklerini evden yok etmek için çoğu zaman kimyasal şekilleri ve ilaçları deniyoruz. Sadece bu tür ilaçlar, insan sağlığına zararı dokunan olabildiği benzer biçimde evin genel olarak ilaçlanmasının arkasından bir süre kendi evinize bile giremiyorsunuz. Sadece kullanabileceğiniz bazı yöntemler ile evinizi salgın etmiş olan hamam böceklerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu yöntemler, hem insan sağlığı için zararsız hem de hamam böceklerini yok etmekte oldukça etkilidir. Gelin hep beraber hamam böceklerini nasıl ortadan kaldırabileceğinizi inceleyelim.

İlk olarak yuvalarını bulun

Hamam böceklerini evinizden yok etmek istiyorsanız, ilk olarak hamam böceklerinin evinizde yuva kurup kurmadıklarını bumanız gerekiyor. Eğer evinizde yuva kurdularsa, bu tür böcekleri ortadan kaldırmak, birazcık daha zor olabilir. Bu yüzden de ilk olarak hamam böceklerinin yuvalarını bulun. Bunun için hamam böceklerinin sevilmiş olduğu alanları deneyin. Hamam böcekleri çoğu zaman rutubetli alanları sevelerler ve buralara yuva kurular. Aynı şekilde ahşap mobilya yanlarına da bakmanızı öneriyoruz. Hamam böceklerinin yuvalarını bulabilirseniz, evinizde yeni doğacak lan hamam böceklerini de denetim altına almış olacaksınız. Bu da ileriki zamanlarda tekrardan hamam böceği istilası ile karşı karşıya kalmamanızı elde edecektir.

Tüm bunlar ile beraber hamam böcekleri, evinizdeki rutubetli ve sıcak alanlara yerleşebilir. bu yüzden de mikrodalga fırın, düzgüsel fırın, ocak ve buzdolabı benzer biçimde .evreye ısı yürüyerek eşyaların çevresini detaylıca deneyin. bu tür bölgelerde hamam böceklerinin yuva yapmış olabilmesi kuvvetle muhtemeldir. Bununla birlikte karton kuru ve kağıt yığınları çevresine toplanabilen hamam böcekleri bu tür malzemelerin yoğun olduğu bölgelere de yuva yapabilmektedir. Bunlara ek olarak evinizin köşelerini de denetim edebilir ve hamam böceği yuvalarını araştırabilirsiniz.

Su kaynaklarını yok edin

Hamam böcekleri genel olarak evinizin borularından ve duvarlarından sulardan beslenir. Hamam böcekleri bir aya kadar gıda tüketmeden yaşayabilir. Sadece su bulamadıkları halde 1 hafta içine yok olurlar. Bu yüzden de hamam böceklerini evinizden kovabilmek ve ortadan kaldırabilmek için ilk olarak hamam böceklerinin su kaynaklarını kesmeniz gerekiyor. Bunun için evinizdeki su sızdıran her yeri onarım ettirin. Hemen sonra ise evden çıkacaksanız, kesinlikle su vanalarını kapatın. bu şekilde hamam böcekleri su sızmadığı için beslenemeyecek ve ortadan kaybolacaklar.

Evin köşe noktalarını paklayın

Hamam böceklerini ortadan kaldırabilmek için evinizin köşelerini temizlemeye itina gösterin. bu şekilde hamam böceklerinin ev sevilmiş olduğu bölgeleri devamlı olarak temiz tutmuş olacaksınız. Bilhassa hamam böcekleri, mutfaklardaki köşelere yerleşmeyi severler. şu sebeple bu tür yerlerdeki köşeler onlar için ısı ve su yeterliliği açısından oldukça uygun kalıyor. Bu yüzden de hamam böceklerinden kurtulabilmek için kesinlikle mutfak ve evin tüm odalarındaki köşeleri dip nahiye temizlemeniz gerekiyor.

Hamam böcekleri için organik tarifler

Hamam böceklerini temizleyebilmek için evinizde yapabileceğiniz bazı organik tarifler bulunuyor. Bu organik tarifler yardımıyla evinizi salgın etmiş olan hamam böceklerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu organik tarifler ise şu şekildedir:

Defne yaprağı

Hamam böcekleri defne yaprağından yayılan kokudan hoşlanmazlar. Bu yüzden de hamam böceklerinden kurtulmak istiyorsanız, evin dört bir yanına defne yaprağı serpiştirin. Bu şekilde evinizi hamam böceklerinden uzak tutmuş olacaksınız.

Boraks

Giysileri temizlemek için kullanmış olduğumuz boraks ile hamam böceklerinden kurtulabilirsiniz. Bunun için boraksı hamam böceklerinin gezmiş olduğu alanlara dökün.

Haşlanmış patates

Haşlanmış patates, 1 paket borik asit ve 2 yiyecek kaşığı toz şeker ile evinizi salgın etmiş olan tüm hamam böceklerin kökünü kurutabilirsiniz. Bunun için bu malzemelerin hepsini bir eldiven yardımı ile karıştırın. Hemen sonra püre haline gelmiş olan bu malzemeyi, hamam böceklerinin yoğun olduğu bölgelere dökün. Bu şekilde kısa süreler içinde evinizdeki hamam böceği popülasyonundan kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir