Hamza Yiğit Akman Galatasaray’ın NEF Arena’da Dinamo Kiev ile oynadığı hazırlık maçının 60. dakikasında Arda Turan’ın yerine oyuna girerken futbol severler tarafınca Hamza Yiğit Akman’ın kim olduğu, yaşı, kariyeri, mevkisi ve istatistikleri araştırılıyor.

Hamza Yiğit Akman kimdir?

Galatasaray 19 yaş altı futbol takımında forma giyen Hamza Yiğit Akman 27 Eylül 2004 doğumlu (17 yaşlarında) ustalaşmış Türk futbolcudur. Bir dönem Beşiktaş ve Galatasaray forması giyen ve günümüzde tv kanallarında spor yorumculuğu meydana getiren Ayhan Akman’ın erkek evladıdır. Bursaspor alt yapısından yetişen ve günümüzde Eintracht Frankfurt’ta forma giyen (şu anda NEC Nijmegen’de kiralık) Ali Akman ile kuzendir.

Hamza Yiğit Akman futbola Galatasaray alt yapısında başladı. 2020-21 sezonunda Galatasaray U19 takımına terfi etti. İlk ustalaşmış sözleşmesini 8 Eylül 2021 tarihinde Galatasaray ile imzaladı. (bkz. https://bit.ly/3JPwwyK)

Galatasaray A ekibi ile ilk maçına 14 Nisan 2022 tarihinde oynanan ve Galatasaray’ın evinde 3-1 kaybetmiş olduğu hazırlık karşılaşmasının 60. dakikasında çıktı. Hamza Yiğit Akman’ın oyuna Arda Turan’ın yerine girmesi, seneler ilkin Arda Turan’ın Hamza Akman’ın babası Ayhan Akman’ın yerine oyuna girişini hatırlattı. Bu vaka maç gününde toplumsal medyada gündem oldu.

Hamza Yiğit Akman’ın Galatasaray ile 2023-2024 sezonu sonuna kadar sözleşmesi bulunuyor.

Mevkisi

Hamza Yiğit Akman hücuma dönük orta saha pozisyonunda vazife yapıyor. Bununla beraber sürati sebebiyle bazen kanatlarda da etkili olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir