Gaz, besinlerin bağırsaklarımıza ulaştığı sırada fermente edilmesi sırasında  oluşur. Gaz  yapan besinler genellikle ya gazlı içecekler ya da posa yönünden zengin yiyecekler olarak karşımıza çıkar. Lifli gıdaların aşırı, kontrolsüz bir şekilde tüketimi de gaz oluşumuna neden olur. Böyle bir durumda yiyecekler gaz yapıyor diye onları beslenmemizden çıkarmak daha ciddi bağırsak hastalıklarına sebep olabilir.  Gaz yaptığı için yiyeceklerden uzak durmak yerine az ve sık olarak tüketmek bağırsak florasını da dengeleyebilir.

Neredeyse bütün besinler gaz yapıyor

Besinlerin neredeyse birçoğu gaz yaptığı bir gerçek biz düzenli tükettiğimiz zaman gaz sorununun önüne bir miktarda olsa geçmiş oluruz. Gaz yapan yiyecekler genelde şu şekilde; Fasulye, Mercimek, Nohut, Patates, Soğan Enginar, Lahana, Karnabahar, Bezelye, Brokoli, Kereviz, Kuşkonmaz, Turp, Havuç, Yeşil, Biber, Muz, Portakal, Elma Armut, Kayısı, Şeftali, Kuru, Üzüm, Kuru, Erik, Süt ve Süt Ürünleri, Buğday, Dondurma, Sakız, Yulaf Kepeği, Kepekli Tahıllar Gazlı ve Asitli içecekler.

Gaz ve şişkinlikten kurtulmak için ne yapabiliriz?

 • Belli aralıklarla sık sık yemek, yemek yerken hava yutmamak, içecekleri pipetle içmemek, besinleri iyice çiğnemek
 • Belli aralıklarla düzenli egzersiz yapmak, günde en az 40 dk yürüyüş yapmak bağısaklarda oluşacak gazı giderir
 • Aşırı derecede lifli gıda tüketmemeye özen göstermeliyiz
 • Süt ve süt ürünleri kullanırken laktozlu probiyotik ürünler tüketmeliyiz
 • Çok yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız
 • Gazlı içecekler mide  ve bağırsakta anında gaz yapar
 • Yemek yedikten sonra uzanmak yerine yürüyüş yapamıyorsanız bir süre dik bir şekilde oturun
 • Doğru beslenme için uzman görüşüne başvurun

Gaz sancısının nedenleri

Yediklerimiz içtiklerimiz gaza sebep olur. Aşırı tüketim ya da yanlış beslenme bağırsaklarımızdaki flora dengesini kaybolmasına neden olur. Bu da çoğu zaman istenmeyen gaz sancısına neden olur. Gaz sancısı sağ ya da sol tarafı farketmez iki tarafımızda şiddetli bir ağrı oluşturmaya başlar.  Sürekli olarak normalin dışında gaz sancısı çekiyorsanız eğer bunun için önlem alınmalı ve bir doktora başvurulmalıdır. Peki aniden başlayan gaz sancısı neden olur ve çözümleri nelerdir?

 • Su tüketmemek, ya da az su tüketmek
 • Hareketsiz kalmak
 • Kabızlık, İshal gibi hastalıklar
 • Küflü, çürümüş besin tüketmek
 • Vücudun aşırı soğuğa maruz kalmak
 • Bağırsak sorunları
 • Alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklar
 • Aşırı tatlı yiyecekler tüketmek

Hangi yiyecekler gaz sancısına iyi gelir?

Kimyon

Tükettiğimiz  kuru baklagillere kattığımız kimyonun gaz sancılarına iyi geldiği biliniyor. Sancı çektiğimiz sırada bir bardak ılık suyun içerisine biraz kimyon atıp demlendirdikten sonra süzüp tüketilir. Bir diğer yöntem ise  ılık sütün içerisine bir çay kaşığı kimyon ekleyerek de tüketmek mümkün

Zencefil

Bir diğer etkili çözüm yöntemi ise zencefil, bunun için yemeklerden sonra çiğneyerek ya da bir fincan zencefil çayı tüketerek gaz sancısını gidermek mümkün. Eğer zencefil toz olarak kullanılacaksa, 1 çay kaşığını geçmemelidir.

Rezene

En çok bebeklerde kullanılan gaz giderci özelliği ile bilinen rezene, bağırsak sorunlarına birebir çözüm sağlar. Bir çay kaşığı rezeneyi sıcak suya ekleyip demledikten sonra tüketebiliriz.  Çayını içemiyorsak eğer kurutulmuş rezene tohumunu çiğneyerekte tüketebiliriz.

Sirke

Sirkenin gaz sancısına iyi gelen başka bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Ama sirkeyi kullanırken daha dikkatli olmalıyız. Mide rahatsızlığı olanlarda mide çeperine zarar verebilir 1 bardak ılık suyun içerisine 1 kaşık elma sirkesi eklemek gaz sancısını geçirir. İster evde yaptığımız sirke ister dışarıdan alınan farketmez ikisi de kullanılabilir. Sirkenin üzüm ya da elma sirkesi olması farketmez.

Karbonat

Karbonat, nasıl ki  suya katıldığında suyun alkali dengesini sağlıyorsa, Aynı şekilde tüketildiğinde vücudunda alkali dengesini düzenler. Bir su bardağı ılık suya yarım çay kaşığı karbonat ekleyip,  gaz sıkışması ve sancılarını azaltabilirsiniz.

Tarçın

Bir diğer ağrı kesici besin ise tarçın. Özellikle kabuk tarçını çay içerken de suyun içerisine koyarakta tatlandırabilirsiniz. Gaz sancısını büyük oranda azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir