Mağazadan bir giyim aldığınızda, üstünüze tam olarak oturmaktadır. Sadece zaman içinde bu giysiler, çekmeye adım atar. İlk olarak ise giysisi ilk kez çamaşır makinesine attığınızda farkediyorsunuz. Sadece bu durumun her giyside olmadığını da biliyorsunuz ki. Sadece hangi kumaşların yıkandığında çekmeye başladığını biliyor musunuz? Bu yazımızda sizlere, hangi kumaşların yıkandığında çektiğinden bahsedeceğiz.

Hangi kumaşlar yıkandığında çeker?

Yeni almış olduğunuz kıyafetlerin ilk yıkamadan sonrasında size minik gelmesi, oldukça can bunaltıcı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür kumaşlardan üretilmiş olan bir giyim satın aldığınıza ise genel olarak kendinize bakılırsa birazcık daha büyük olanı almanız önerilmektedir. Bazı tür kumaşların yıkanınca çekmesinin sebebi, öteki kumaş türlerine bakılırsa oldukça daha çok su emebilmesinden kaynaklanıyor. Yıkama esnasında oldukça fazla su emen bu tür kumaşlar, yıkama sonrasında birazcık küçülüyor. Genel olarak naturel olarak vasıflandırılan kumaşlarda çekme vakası görülmektedir. Sadece polyester şeklinde inorganik kumaşlardan üretilmiş olan giysilerde herhangi bir çekme durumu görünmemektedir. Bu can bunaltıcı durumu engellemek için ise satın almış olduğunuz kıyafetin yıkama talimatlarını detaylıca incelemeniz gerekiyor. Bu sayede de kıyafetlerinizi yıkayabilir ve çekme durumu ile karşı karşıya kalmazsınız.

Pamuk, keten, ipek ve yünden yapılmış olan kıyafetlerin çekmesi oldukça normla. Sadece bileşik kumaşlarda ya da polyester şeklinde inorganik kumaşlarda çekme durumu gözlemlenmez. Bu yüzden de bu tür kumaşları gönül rahatlığı ile yıkayabilirsiniz. Sadece sıhhat açısından naturel kumaşlar ile üretilmiş olan kıyafetlerin giyilmesi daha iyi olacaktır. Şu sebeple pamuk şeklinde naturel kumaşlar ile üretilmiş olan giysileri giydiğinizde, cildiniz oldukça daha iyi nefes alır ve terleme durumunda d abu kumaşlar teri direkt olarak emer. Bu yüzden de pamuk ve keten şeklinde kumaşlar ile üretilmiş olan kıyafetlerin kullanılması, cilt sağlığı açısından oldukça daha iyi olacaktır. Eğer naturel kumaşlar aracılığı ile üretilmiş olan kıyafetlerinizin çekmesini istemiyorsanız, kesinlikle kıyafetlerin etiketlerinde yer edinen yıkama talimatlarına harfiyen umanız gerekiyor. Bu saede kıyafetlerin çekmesini önleyebilir ve daha uzun soluklu bir kullanımınız olabilir.

Organik kumaşlar niçin çekme yapar?

Organik olan kumaşların niçin çekme yapmış olduğu, insanoğlu tarafınca çoğunlukla sorulan bir sorudur. Organik olan kumaşlar, öteki bileşik kumaşlara bakılırsa oldukça daha iyi bir su emebilme gücü vardır. Bu yüzden de oldukça fazla su emebilen bu kumaşlardan üretilmiş olan giysiler, çekme yapmaktadır. Doğal ki yıkama talimatlarına uyarsanız, kıyafetleriniz ile ilgili mesele yaşamayacaksınız.

Kumaşları üretirken daha dayanıklı olması adına iplik liflerine büküm yapılmaktadır. Bu sayede kumaşlar oldukça daha dayanıklı olabilmektedir. Sadece bu tür naturel olan kumaşlar yıkandığı süre bu lifler su topluyor ve şişiyor. Bu şişme sebebi ile de kumaşın ipliklerinde kısalmalar meydana geliyor. Bu kısalmalar da bizlere kıyafetin çekmiş bulunduğunu gösteriyor. Kumaşlarda yer edinen bu iplik lifleri, birkaç yıkamadan sonrasında kendi dengesini bulur ve artık çekme yapmaz. Fakat bir miktar küçülme devamlı için olacaktır. Bu yüzden de satın alacağınız kıyafetin kumaşına bakılırsa gövde sonucu vermeni gerekmektedir. Eğer bedeninizden bir gövde büyük alırsanız, kıyafetlerin çekmesi sebebi ile kıyafetleriniz kullanılmaz hale gelmeyecektir.

Çekmiş olan giyim çözülebilir mi?

İnsanların en merak etmiş olduğu konulardan biri de çeken bir kıyafetin tekrardan ilk gün ki alındığı hale geri gelebileceği. Bazı yöntemler ile giysileri tekrardan kullanılabilir ale getirebilmeniz mümkün. Bu sayede en azından satın almış olduğunuz giysileri gene giyebileceksiniz. Sadece ilk gün ki haline geri gelip gelemeyeceği kati değil. Çekmiş olan giysileri bir miktar düzeltebilmek için şu şekilleri incelemeniz gerekiyor:

  • Uygun bir kap içine ılık su doldurun.
  • Bu suyun içine bir miktar saç kremi koyun ve karıştırın.
  • Hemen sonra ise çekmiş olan giysileri de bu kap içine koyun.
  • Ortalama iki saat kadar bekleyin.
  • Kıyafetlerinizi çıkartın ve bir havlu ile sarın.
  • Hemen sonra kıyafetlerin havlusunu değiştirsin ve tekrardan bekleyin.
  • Bekledikten sonrasında ise kıyafetlerinizi bir miktar çekiştirin. Sadece çekiştirme işleminden ilkin kıyafetlerin tamamen kuruduğundan güvenli olun.

Bu yöntem yardımıyla çekmiş olup giyilemeyen giysileri, en azından giyilebilir bir hale getirmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir