Türkiye olarak Türk filmlerinde hatırı sayılı başarıyı yakalamışken 7 en iyi komedi Türk filmleri sizlere sunacağız. Komedi kategorisinde ülkemiz belli başlı bir başarıyı yakalamayı başarmıştır.

Biz beyaz perde filmlerine, dizilere son aşama ehemmiyet veren bir milletiz. Kaliteli içerikler çıkarmak için film ve dizilere fazladan ehemmiyet veriyoruz. Devletimizde en oldukca dram, aşk, komedi, korku ve entrika şeklinde kategorize edilmiş mevzulara öncelik veriliyor. Tv dizileri çoğu zaman aşk, dram ve entrika üstüne olurken; filmler komedi, aşk ve korku branşında oluyor. Komedi filmleri biz gülmeyi seven Türk milleti için son aşama önemlidir.

Devletimizde Tolga Çevik, Cem Yılmaz, Ata Demirel, Şahan Gökbakar şeklinde birbirinden yetenekli komedi branşında ustalaşmış adlar varken, komedi branşında sükse yapmasak olmazdı. Sadece Türk milleti olarak bildiğimiz bir şey var ise o da komediyi yaşamımıza sokan rahmetli usta oyuncu Kemal Sunal’dır.

Devletimizde bu kadar oldukca güldürmen bulunurken, komedi branşında da filmler bir fazlaca fazla oluyor. Doğal olarak film sıralaması bu kadar oldukca olunca en iyi Türk komedi filmleri hangisi saymak zor olsa gerek. Bizde sizler için bu yazımızda en iyi Türk komedi filmlerini araştırdık. İyi seyirler diliyoruz.

En İyi Komedi Filmleri

Gülmeyi seven bir millet olarak komedi filmi üretmesek olmazdı. Ülkemizin hatırı sayılı komedi ustaların yardımıyla, senaristlerin ve yönetmenlerin kendini geliştirmesiyle birçok komedi filmi beyaz perdeye aktarılmayı başarmıştır. Bu filmler seyirci tarafınca da büyük beğeni ile karşılanmıştır. Gelin beraber 7 en iyi Türk komedi filmleri neler bakalım. En iyi Türk komedi filmleri şunlardır;

  (*7*)Recep İvedik

  (*7*)Organize İşler

  (*7*)Hükümet Hanım

  (*7*)Düğün Dernek

  (*7*)Eltilerin Savaşı

  (*7*)Aykut Enişte

  (*7*)Hababam Sınıfı

İzlerken karnınıza ağrılar girecek bu filmlerin mevzularına birazcık daha yakından bakalım.

Recep İvedik

Başrolünü Şahan Gökbakar’ın üstlendiği Recep İvedik filmi 2008 senesinde beyaz perde severler ile buluştu. Film o yıllarda büyük beğeni toplayınca filmin 6 devam serisi çıktı. Her seride Recep İvedik adlı karakterinin yaşamış olduğu maceralara şahit oluyorsunuz. Filmin senaristliğini Serkan Altuniğne ve Şahan Gökbakar üstlenirken, filmin yönetmen koltuğuna Togan Gökbakar oturuyor. 22 Şubat 2008 senesinde komedi türünde beyaz perdeye yansıyor.

Recep İvedik

Recep İvedik filminin mevzusu; filmimizde bir adam yolda cüzdanını yere düşürür. Bunu gören başka bir adam cüzdanı alıp kaçmaya çalışırken, Recep İvedik görürü ve vakaya karışır. Recep İvedik cüzdanı almayı başarır başarmasına fakat cüzdanın sahibi ortada yoktur.

Bunun üstüne Recep İvedik akşam evinde tv izlerken bu cüzdanın Antalya’da mühim bir iş adamının bulunduğunu öğrenir. Hemen sonra öğrendiği data ile otomobiline atlar ve güzergahını Cenup’e çevirir. Yolda başına türlü vakalar gelir sadece sonunda Antalya’ya varır. Cüzdanı sahibi olan Muhsin Bey’e verir.

Recep İvedik otelden ayrılmak için çıkışa doğru yürümüş olduğu sırada bir tur otobüsünün içinden seneler önceki çocukluk aşkı Sibel iner. Bunun üstüne Recep İvedik’in yapması ihtiyaç duyulan kendisini hatırlamayan çocukluk aşkına kendisini hatırlatmak ve beğendirmektir. Film yayınlandığı itibari ile bazı eleştirilere maruz kalmıştır. Zira filmimizde Recep İvedik karakteri kaba, ser ve ağzı bozuk bir karakterdir.

Organize İşler

Organize işler filmi 23 Aralık 2005 senesinde 1 saat 49 devam eden dram ve komedi branşında beyaz perdeye aktarılmış bir filmdir. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve hem de baş rol oyunculuğunu üstüne alan şahıs meşhur güldürmen, yazar ve oyuncu olan Yılmaz Erdoğan’dır.

Organize İşler

Organize İşler filminin anlamı; İstanbul… karanlık ve suçlarla örtülü koca şehirdi. Masum insanlarla suçlu insanoğlu bir seviye içinde yaşıyorlardı. Süper man kostümü giymiş ve bundan para kazanmaya çalışan bir adam ansızın kendisini İstanbul’un kabahat yaşamına adım atıyor.

Suçun yer edinmiş olduğu bu yerde masum birine sevgi duymaya başlar. Burada her insanın aklını karıştıracak ve bir halde hayatta kalma mücadelesi verecektir. Organize işler filminin oyuncu kadrosunda; Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Tolga Çevik ve Özgü Namal içeriyor.

Hükümet Hanım

Hükümet Hanım filmi 1 Şubat 2013 senesinde 1 saat 44 dakika devam eden komedi branşında beyaz perde yaşamına başarıya ulaşmış bir halde giriş meydana getiren bir filmdir. Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini meşhur oyuncu Sermiyan Midyat üstüne alıyor.

Hükümet Hanım

Filmin ana kadrosunda Demet Akbağ, Bülent Çolak, Ercan Kesal ve Sermiyan Midyat içeriyor. Hükümet hanım filminin mevzusu; Xate, Midyat’ta yaşayan 8 evladı olan, okuma ve yazma bilmeyen bir hanımdır. Çevresindeki öteki kadınlardan farkı kocasının Midyat Belediye Başkanı olmasından kaynaklanıyor.

Sadece günün birinde kendisini Midyat Belediye Başkanı olarak bulur. Bu durumda belediye başkanlığı işini en azca ev hanımlığı kadar iyi yönetmesi gerektiğine inanır ve bunun için her şeyi yapar. Belediye başkanı olduktan kısa bir süre diliminde Hükümet hanım bulunduğunu her insana kanıtlar. Önüne çıkan tüm sorunları kendi çözümleri ile sonuca ulaştırır. Film gerçek bir hikayeyi mevzu ediniyor.

Düğün Dernek

Düğün Dernek filmi 6 Aralık 2013 senesinde 1 saat 46 dakika devam eden komedi branşında, film severlerin beğeniyle karşıladığı filmlerden biridir. Düğün Dernek filminin senaristliğini ve yönetmenliğini Selçuk Aydemir yapmıştır.

Düğün Dernek filminin mevzusu; Sivas ilinin Esenyurt köyünde yaşamını sürdüren İsmail’in bir oğlu vardır. Adı Tarık’tır. Tarık günlerden bigün ansızın yurt dışından babasının köyüne gelir. Tarık’ın gelişini köy özlemine bağlasalar da aslına bakarsak sorun hiçte öyleki değildir. Letonya’da görevli olan Tarık, çalmış olduğu yerdeki Monica isminde bir kıza aşıktır ve birlikte yaşamaları için evlenmeleri şarttır.

Babasının iznini almaya gelen Tarık’ı babası düğünsüz evlendirmemeye kararlıdır. Sadece İsmail bu duruma oldukca ani yakalanmıştır. Sadece İsmail düğün halletmeye emin olduğundan köyün öğretmeni Saffet’i, Çetin’i ve tüpçü Fikret’i devreye sokar ve 10 gün şeklinde bir sürede beş parasız şekilde düğün hazırlığı halletmeye koyulurlar. Köy meydanında bir düğün organize ederler. Sadece her şey düğün günü adım atar. Düğün Dernek filminin oyuncu kadrosunda; Murat Cemcir, Ahmet Kaide, Devrim Yakut Rasim Öztekin ve Sulh Yıldız şeklinde mühim adlar bulunuyor.

Eltilerin Savaşı

Eltilerin Savaşı filmi 1 Şubat 2020 senesinde gösterime girmiştir. Filmin süresi 1 saat 53 dakikadır. Komedi branşında gösterime giren bir filmdir. Filmin senaristliğini Gupse Özay üstlenirken, filmin yönetmen koltuğunda Onur Bilgetay oturuyor. Eltilerin Savaşı filminin mevzusu; filmimizde iki elti olan Gizem ile Sultan’ın öyküsünü mevzu ediniyor.

Eltilerin Savaşı

Sultan ile Gizem eltidir. Bu iki elti içinde yaşanmış olan küçücük atışmalar, zaman içinde yerini tatlı bir yarışa bırakır. Birbirinin altında kalmak istemeyen bu iki eltinin içinde tatlı ve gülünç bir cenk adım atar. Bu iki eltinin eşleri olan Selim ile Fatih’te bu harpte yerlerini alır. Bu iki eltinin birbiri ile olan rekabetleri ile dolu dizgin anlara hazır olun. Filmin ana kadrosunda Gupse Özay, Merve Dizdar, Ferit Aktuğ ve Uraz Kaygılaroğlu içeriyor.

Aykut Enişte

Aykut Enişte filmi 24 Mayıs 2019 senesinde gösterime girmiştir. Filmin süresi 1 saat 55 dakikadır. Film komedi ve aile branşında kategorize edilmiş bir filmdir. Filmin senaristliğini Cem Gelinoğlu ve Giray Altınok üstlenirken, filmin yönetmen koltuğuna Onur Bilgetay oturuyor.

Aykut Enişte filminin mevzusu; Aykut adlı karakterin çekmiş olduğu yalnızlık ve aile hasretini mizahi olarak ele alıyor. Aykut yalnızlığından kurtulmak ve aile sıcaklığını yaşamak için evlenmek ister. Aykut, Nurhan ile bu hayalini gerçekleştirmek suretiyle iken asla beklenmedik bir şey olur. Düğünlerine yalnızca 1 hafta kalmıştır sadece Aykut’un dükkanı soyulur. Elinde olan tüm birikimi yok olur. Bu vakadan sonrasında Aykut’un başına gelmeyen kalmaz. Filmin oyuncu kadrosunda Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ ve Eğe Kökenli bulunuyor.

Hababam Sınıfı

Türk yapımı en iyi komedi filmlerinden bahsederken, Hababam Sınıfına yer vermesek olmazdı. Komediyi ülkemize getiren Kemal Sunal başta olmak suretiyle birçok meşhur usta oyuncunun yer almış olduğu en iyi komedi filmi Hababam Sınıfı’dır. Filmin vizyon zamanı belirsiz olmakla beraber 1975 yılında yapılmış bir filmdir.

Filmin senaristliğini Rıfat Ilgaz ve Umur Bugay üstüne alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda meşhur yönetmen Ertem Eğilmez oturuyor. Hababam Sınıfı filminin mevzusu ise; Hususi Çamlıca Lisesi’nde eğitim gören bir grup genç, haylaz ve uslanmak nedir bilmeyen öğrencilerin keyifli maceraları ele alan bir filmdir.

Birbirinden değişik karakterli ve parlak zeka olan bu öğrenciler okul içinde ele aldıkları öğretmenleri başta olmak suretiyle okulun ve eğitim düzenini alaşağı etmeyi başarıyor. Üstelik bu derslik ülkemizin en yaramaz sınıfı olma özelliğindedir.

Sadece günün birinde okullarına atanan yeni müdür yardımcısı Mahmut Hoca, bu haylaz fakat bir o denli temiz öğrenciyi kendi şekilleri ile bir disiplin içine sokar. Film Rıfat Ilgaz’ın romanından uyarlanmıştır. Filmin Başrolünü; Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Şener Şen şeklinde usta oyuncular üstüne alıyor.

En Oldukca İzlenen Türk Komedi Filmleri Hangileridir?

Devletimizde en oldukca izlenen komedi filmleri başta Recep İvedik serileri olmak suretiyle, Düğün Dernek serisi, Eltilerin Savaşı, G.O.R.A, Eyvah Eyvah, Hababam Sınıfı, Deliha adlı filmlerdir. İzleyici tarafınca büyük beğeni toplamayı başaran filmlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir