Avokadoların çabucak çürüdüğünü biliyoruz. Bununla beraber avokado, insan sağlığı için oldukça mühim bir meyve. Fakat avokado satın alırken, belirli kafa karışıklıkları yaşanabiliyor. Bunun en büyük sebebi ise avokadonun taze satın alındığında, direkt olarak tüketilmemesi. Taze bir halde satın alınan avokado, yenilebilir kıvama gelmesi için olgunlaşması beklenilmeli. Sadece bu kıvamın kaçırılması, avokadonun derhal bozulmasına ve devamında da çürümesine niçin oluyor. Sadece bu yazımızda anlatacağımız bu yöntem ile beraber avokadoların olgun kalabilme sürelerini 1 aya kadar çıkarabileceksiniz.

Avokado iyi mi 1 ay olgun kalabilir?

Avokado

Avokadonun 1 ay boyunca olgun kalabilmesi için belirli adımları uygulamak gerekiyor. Bundan dolayı avokadonun olgunlaşmasını beklemeniz sancılı geçebilir. Çabucak bozulabilen avokado, keyifli anlamış olur yaşamamızı engelleyebilir. Fakat bazı adımlar ile avokadonuzun 1 ay boyunca bozulmadan buzdolabında saklayabiliyorsunuz. Bunun için şu adımları takip etmeniz kafi olacaktır:

  1. Avokadoyu güzel bir halde sudan geçirin(*1*)
  2. Arkasından avokadonun sığabileceği bir kap içine soğuk su doldurun(*1*)
  3. Satın aldığınız taze avokadoyu bu kap içinde ortalama 10 dakika beklemeye alın(*1*)
  4. Sonrasında avokadoyu bu kap içinden çıkarın ve buzdolabına kaldırın(*1*)

Tüm bu adımları uygulamanız, avokadonun oldukça daha uzun ömürlü olmasını ve bozulmamasını elde edecektir. Sadece belirtmekte yarar var ki, bu adımları avokadonun taze olduğu sırada yapmanız gerekiyor. Ek olarak avokadonuzun odluğunu ihmal etmeyin. Dolapta duran bir avokado, er ya da geç bozulacaktır. Eğer avokadonuzu yemeye hazır bir hale çabucak getirmek istiyorsanız, avokadonun oda sıcaklığında beklemesi gerekmektedir.

Avokado, meyve olma özelliği sebebiyle naturel olarak olgunlaşmaya devam edecektir. Sadece, avokado süratli bir halde olgunlaşmasını istiyorsanız, evinizin sıcaklığının yüksek olduğundan güvenilir olun ve avokadoyu güneş ışığına maruz bırakmayın. Ek olarak, avokadoyu hava geçirmeyen bir kap içinde saklamak da olgunlaşmasını hızlandırabilir. Eğer avokadonun olgunlaşmasını yavaşlatmak istiyorsanız, onu soğuk bir yerde saklayarak olgunlaşmasını yavaşlatabilirsiniz. Sadece, ihmal etmeyin ki avokadonun olgunlaşmasını tamamen durdurmak mümkün değildir.

Avokadonun yararları

Avokado, insan sağlığı için oldukça yararlı bir tropikal meyvedir. Avokadonun kabuğu yeşil, yenilebilen kısımları ise beyaz ve iri çekirdeklidir. Avokadonun lezzetini tadabilmek için onun olgunlaşmasını beklemek gerekmektedir. Sadece satın adlığınız avokadoyu hemencecik tüketmek istiyorsanız, diğerlerine nazaran oldukça daha yumuşak olan bir avokadoyu seçmeniz gerekiyor.

Avokado, öteki meyvelere kıyasla sıhhatli yağ açısından oldukça varlıklı bir ağaç meyvesidir. Hem de muhteviyatında barındırmış odluğu C vitamini yardımıyla avokado, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar, Avokado, birçok kuvvetli antioksidan maddeleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu sayede de avokado tüketmek, vücutta bulunan toksin maddelerin atılmasını sağlar.

Avokado

Avokado, zayıflama döneminde de tüketilmesi ihtiyaç duyulan meyvelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı avokado, tertipli olarak tüketildiğinde bazal metabolizmayı hızlandırmakta. Bununla beraber avokado tüketmek, yağ yakımını arttırmaktadır. Ek olarak avokado içinde bulunan vitamin ve mineraller, kanser şeklinde ciddi hastalıklardan korunmamızı sağlamaktadır. Tüm bunlar ile beraber avokado, sinir sistemini yatıştırmaktadır. Bu yüzden de yoğun iş temposu sebebi ile stres seviyesi tavan yapmış olan kişilerin, tertipli olarak akşamları avokado tüketmesi gerekir. Bu sayede de stres seviyelerini düşürebilirler. Avokadoda bulunan bazı gıda maddeleri, kişinin gün içinde oldukça daha etken ve zinde olmasına olanak tanıyor. Bu yüzde tertipli bir halde avokado tüketen kişiler, gün içinde dikkat dağınıklığı ve odaklanma şeklinde problemleri yaşamıyor.

Avokadonun muhteviyatında bulundurmuş olduğu sıhhatli yağlar, beynin bilişsel aktivitelerini düzenliyor. Bu yüzden tertipli olarak avokado tüketen kişilerin, ALS yada Alzheimer şeklinde beyin hastalıklara yakalanma riski azalıyor. Bununla birlikte avokado tüketmek, unutkanlığa iyi gelip, hafızanın olduğundan oldukça daha kuvvetli olmasını sağlıyor.

Avokado, çoğu zaman birçok yönden yararlı bir meyvedir. Ilk olarak, avokado bolca oranda sıhhatli yağlar, vitaminler, mineral ve öteki besinler ihtiva eder. Bu sayede, avokado cilt sağlığını destek sunar, kan şekeri düzeylerini düzenler, kalp sağlığını korur ve vücutta bulunan toksinleri atar. Ek olarak, avokado bununla beraber lif içinde ne olduğu yüksek olduğundan, sindirim sistemini de düzenler. Bu yüzden, avokado çoğu zaman sıhhatli bir seçenek olarak kabul edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir