Harç Oranları, her yıl olduğu şeklinde 2021 senesinde da evvelde belirlenmiştir. Çeşitli harç ve vergi tutarlarına bazı düzenlemeler ve yenilikler getirilmesi 2020 yılının sonlarına doğru gündem olmuştu. Beklenildiği şeklinde pek fazlaca vergi ve harç oranlarına çeşitli zamlar getirildi. Belirlenen ve kamuoyuyla paylaşılan bu yeni harçlar, maktu – nisbi harç tutarları olarak listelenip paylaşılmıştır. 

Günümüzde meydana getirilen her işlemin resmi kalite taşıması ve devlette kayıt altında tutulabilmesi için belirli harç ücretlerinin ödenmesi gerekir. Her takvim yılının başlangıcında belirlenen bu harç ücretleri, enflasyon oranı kadar zam yapılarak açıklanır. Geçişlik harçları, yeterlik harçları, vasıta harçları, tapu harçları, dava harcı şeklinde pek fazlaca harç çeşidi bulunur. 

Minimum bir vasıta sahibi olan kişilerin motorlu taşıtlar vergisi olarak malum vasıta vergilerini ödeme zorunluluğu vardır. Her yıl iki taksit şeklinde ödenmesi mümkün olan MTV’nin taksit zamanları Ocak ve Temmuz aylarıdır. Bunun yanı sıra yeterlik alırken kişiler, yeterlik harç tutarı bedelini devlete ödeyerek söz mevzusu belgenin alım işlemlerini gerçekleştirebilir. 

2021 senesinde meydana getirilen güncellemeyle beraber Harç Oranları; trafik cezaları, yeterlik, cep telefonu, geçişlik şeklinde işlemler harç ücretleri kapsamında değerlendirilecek ve TÜFE enflasyon oranına bakılırsa harç oranları değişim gösterecektir.

Harç Oranları ve TutarlarI

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nedir?

Harç Oranları 2021

2021 yılı harç oran ve tutarlarıİndir

2020 yılı harç oran ve tutarlarıİndir

2019 yılı harç oran ve tutarlarıİndir

2018 yılı harç oran ve tutarlarıİndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir