Haşimato Hastalığı Nedir?

Haşimato hastalığı otoimmun bir hastalıktır. Tiroit bezine karşı vücudun antikor üretmesi ve bunun sonucunda tiroit bezinin tahrip olmasına niçin olur. Tiroit hastalıkları içinde en oldukca görülen hastalıklardan biri haşimatodur. Haşimato, adını bu hastalığı gören Dr. Hakaru Hashimato’ dan almıştır. Öteki adı kronik tiroididir. Haşimato tiroit hormonlarının azalmasına niçin olabilir. Bu hormon azalmaya devam ederse ve tedavisi yapılmazsa miktarları zaman içinde vücuda yetmeyecek hale gelebilir.

Haşimato Hastalığı Emareleri Nedir?

  • Devamlı bitkinlik ve uykulu olma
  • Kendini kuvvetsiz hissetme
  • Soğuğa karşı tahammül sevilerinin azalması
  • Konsantrasyon bozuklukları
  • Depresif hal
  • Eski hale nazaran kilo alımında artış
  • Konstipasyon

Haşimato Hastalığı Kilo Vermemi Engeller Mi?

Haşimato hastalığında vücut metabolizma hızını yavaşlattığı için kilo vermek birazcık daha zor olabilir. Sadece alınacak tedavilerle, bu süreç normale dönecektir. Doğrusu moralinizi bozmanıza gerek yok! Size uygun bir beslenme planı ve buna eşlik edecek olan egzersizlerle fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Haşimato Hastalığı Olanlar İçin 10 Beslenme Önerisi

Guatrojenik Besinlere Dikkat!

Guatrojenik gıdaları tercih ettiğiniz vakit iyice pişirmeniz önemlidir. Bu besinler vücudunuzdaki özgür iyodu bağlar. Tiroit hastalıklarında iyot emsalsiz oldukca önemlidir. Guatrojenik besinler neler diye sormuş olacaktır olursanız sırasıyla; brokoli, karnabahar, turp, kara lahana, beyaz lahana, Brüksel lahanası, şalgam, marul, hardal tohumu benzer biçimde besinlerdir.

İyotlu Tuz Kullanın!

Tuz tüketiminizi iyotla zenginleştirilmiş tuzlardan yana kullanın. Tuz tüketirken lütfen aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Günde ortalama 1 çay kaşığı kadar tuz tüketilmesi öneriliyor, bu bilgiyi ihmal etmeyin. Ek olarak iyotlu tuzu, ışık almayan bir alanda ağzı kapalı bir halde muhafaza edin. Aksi halde iyotlu tuzunuz, iyotsuz hale dönüşecektir.

Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

Fazla kilo her hastalığın temelinde yatmaktadır. Eğer fazla kilonuz var ise bir uzmana danışarak yavaş yavaş ve kalıcı bir halde kilo vermeyi hedefleyin. Ihmal etmeyin her insanın ideal kilosu farklıdır.

Soya Ürünlerinden Uzak Durun!

Soya fasulyesindeki bazı maddeler de guatrojenik özelliklere haizdir. Bu maddeler başlıca izoflavon, genistein ve daidzeindir. Meydana getirilen çalışmalarda da soya ürünlerini çoğunlukla tüketme ile tiroit hastalıkları içinde sıkı bir bağlantı olduğu gözlemlenmiştir.

Selenyumdan Varlıklı Beslenin!

Selenyum tiroit hastalıkları için en mühim minerallerin önderlik yapar. T4 hormonunun etken olan T3 hormonuna dönüşmesinde vazife alan enzimin emek vermesi için selenyuma gereksinim duyulur. Eğer selenyum kanda eksilirse hormon dönüşümü gerçekleşemez bu sebeple etken olan T3 hormonu kanda noksan oranda bulunur. T4 ise oldukça yükselir. Selenyumdan varlıklı besinlere bakacak olursak; brezilya cevizi, balık, sığır eti, hindi, selenyumla zenginleştirilmiş gıdalar, yumurta, ay çekirdeği, mantar, yulaf, muz, ıspanak…

Sıhhatli Yağları Tercih Edin!

Katı yağlar yerine bitkisel yağlardan varlıklı bir beslenme tarzına geçiş yapın. Bilhassa bitkisel yağlardan zeytinyağı bizim için en sıhhatli yağların başlangıcında gelmektedir. Kuruyemişlerdeki yağlarda sıhhatli yağların önderlik yapar. Ölçülü olarak almaya dikkat ederek yağ tüketiminizi bu tercihler üstünde gerçekleştirin.

Lif Tüketiminize Itina Gösterin!

Her sıhhatli beslenme planının eğer olmazsa olması lif tüketiminize ehemmiyet verin. Lif miktarı sizi bu rejim sürecinde tok olmanızı sağlar, bağırsak sağlığınızı korur ve geliştirir. Kuru baklagillerle, tam tahıllı ürünlerle ve heralde sebze ve meyvelerle zenginleştirilmiş bir rejim planını benimseyin. Bu şekilde hem daha kalıcı kilo verecek hem de sıhhatli yaşam tarzını benimseyerek kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Çinko Tüketimine Dikkat!

Çinko tiroit metabolizması için mühim minerallerdendir. Çinko yönünden varlıklı gıdalardan örnek verecek olursak; karides, istiridye, balık, et, karaciğer, kabak çekirdeği, tüm tahıllar, badem, ceviz, süt, peynir, yumurta, ay çekirdeği…

Öteki Vitaminler ve Mineraller de Önemlidir!

A, C ,E antioksidan kapasitesi yüksek olan vitaminlerin önderlik yapar. Sıhhatli beslenme planının vazgeçilmezleridir. Ek olarak minerallerden de  demir oranınız önemlidir. Tiroit hastalıklarında demir mineralinin kanda düzgüsel aralıklarda olması gerekmektedir. Tahlilleriniz sonucunda preparatlarla noksan olan vitamin ve minerallerinizi uzmanınızın verdiği ürünlerle optimal seviyeye çekmeniz gerekmektedir. Doğal buna ek olarak beslenmenizin de bu yönde zenginleştirilmesi gerekmektedir.

Size Uygun Olan Bir Sıralama İle Sıhhatli Kilonuza Ulaşın!

İnternette yada başka yerlerden ulaşacağınız, mesela; başka birisine ilişkin rejim listeleriyle uygun kilo aralığına ulaşmaya çabalamayın. Bir tek size hususi hazırlanmış bir sıralama ile amacınıza ulaşmaya çalışın ve motivasyonunuzu kaybetmeyin.

Ihmal etmeyin her hastalıkta beslenme oldukca önemlidir. Bu yüzden beslenmeyi görmezden gelmeyin. Sıhhatli olmak için ilk adım olarak beslenmeni düzeltmekle başlayın. Beslenmeye ek olarak egzersizlerinizi noksan etmeyin. Zararı olan alışkanlıkları hayatınızdan uzak tutun. En önemlisi ise asla motivasyonunuzu düşürmeyin. Yavaş yavaş ve güvenli adımlarla hedefinize yaklaşın. Yavaş ve sindire sindire atılan adımlar ve bu atılan adımlarla erişilen hedefler uzun vade de daha kalıcı olacaktır bunu ihmal etmeyin.

Sevgiler…

Diyetisyen Melis Ateş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir