Dengeli ve düzenli beslenmek kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde olabilmesi için son derece önemli olan durumların başında gelmektedir. Sağlıklı gıdaların tüketilmesi kişinin ömrü boyunca sağlıklı bir yaşam içerisinde olmasını tetikleyen önemli durumların başında gelirken aynı zamanda kişinin çeşitli hastalıklara karşı çok daha dirençli olmasına yardımcı olmaktadır. Sağlıklı gıdalar denildiğinde akla gelen ilk besinlerden bir tanesi haşlanmış yumurta olurken yazımızın bu bölümünde haşlanmış yumurtanın kaç kalori olduğuna ve haşlanmış yumurtanın faydalarına kadar pek çok farklı konuya değineceğiz. İşte haşlanmış yumurtaya kadar bilinen, bilinmeyen tüm detaylar…

Haşlanmış yumurtanın faydaları nelerdir?

 • Düzenli olarak haşlanmış yumurta yemek, kişinin bağışıklık sisteminin büyük ölçüde güçlenmesine yardımcı olurken kişiyi çeşitli hastalıklara karşı koruma altına almaya yardımcı olmaktadır.
 • Protein açısından önemli bir gıda olan haşlanmış yumurta, kas ve kemiklerin gelişimini olumlu yönde etkileyen son derece önemli bir gıdadır.
 • Yumurtanın içerisinde yer alan aminoasitler, vücudun sağlıklı bir şekilde beslenmesine yardımcı olurken aynı zamanda vücudun dirençli bir durum içerisinde olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Göz sağlığını büyük ölçüde koruma altına alan haşlanmış yumurta, göz bozukluklarına karşı kişiyi koruma altına almaya yardımcı olmaktadır.
 • Kişide bulunan iyi kolesterolün sağlıklı bir durum içerisinde olmasına yardımcı olan haşlanmış yumurta, kolesterol seviyesinin uygun ölçülerde olmasına katkı sağlamaktadır.
 • Kalp sağlığını büyük ölçüde koruma altına alan haşlanmış yumurtayı yeterli ve düzenli olarak tüketmeniz fazlasıyla önemlidir.
 • Hafızanın güçlenmesine büyük ölçüde yardımcı olan haşlanmış yumurta, kişinin beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir form içerisinde olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Vücudun demir seviyesinin yükselmesine yardımcı olan yumurtanın düzenli olarak tüketilmesi kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kişinin uzun süre tok kalmasına yardımcı olan haşlanmış yumurta, uzun süreli tokluk hissiyatı sayesinde kişinin vücuduna gereksiz kalori almasının büyük ölçüde önüne geçmektedir. Bu özelliği sayesinde de kilo problemine karşı kişinin kontrollü bir şekilde olmasına yardımcı olmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin kendini çok daha enerjik ve sağlıklı hissetmesine yardımcı olmaktadır.
 • Düzenli olarak haşlanmış yumurta tüketmek kişinin sağlıklı ve hızlı bir şekilde büyümesine yardımcı olurken, ilerleyen yaşlarda kemik erimesi problemine karşı kişiyi koruma altına almaktadır.
 • Karaciğerde bulunan tüm zararlı toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olan yumurtayı düzenli olarak tüketmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Sağlıklı bir cilt ve sağlıklı bir saç için düzenli olarak yumurta tüketiminde bulunmak fazlasıyla önemli olan durumlar arasında yer almaktadır.
 • D vitamini eksikliğine bir nebzede olsa iyi gelen gıdaların başında şüphesiz yumurta yer almaktadır. Bilhassa kapalı ortamlarda çalışan ve güneş ışınlarıyla teması olmayan kişilerin D vitamini ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için düzenli olarak yumurta yemeleri son derece önemlidir.
 • Yumurtanın içerisinde yer alan kolin bileşeni, beyin fonksiyonlarının sağlıklı ve sistematik bir şekilde çalışmasına yardımcı olurken aynı zamanda erken bunama riskine karşı kişiyi büyük ölçüde koruma altına almaya yardımcı olmaktadır.

Haşlanmış yumurtanın besin değerleri şu şekildedir;

Besin Değeri
100 gramda
1 Adet (50 g)
100 gram için günlük % değer*

Kalori
149 kcal
74.5 kcal
% 7.5

Karbonhidrat
0.67 g
0.32 g
% 0.2

Lif
0.0 g
0.0 g
% 0.0

Protein
12.4 g
6.2 g
% 24.9

Yağ
10.8 g
5.4 g
% 16.6

Kolesterol
382.0 mg
191.0 mg
% 127.3

A Vitamini
282.0 IU
141.0 IU
% 5.6

C Vitamini
0.0 mg
0.0 mg
% 0.0

Potasyum
97.0 mg
48.5 mg
% 2.8

Kalsiyum
54.0 mg
27.0 mg
% 5.4

Demir
1.6 mg
0.8 mg
% 8.9

Yumurtanın zararları nelerdir?

 • Alerjik bünyeye sahip olan kişilerin yumurta tüketimi içerisinde bulunmaları çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Tüketilmesi gereken orandan fazla tüketilen yumurta kalbin yorulmasına ve çeşitli ölçülerde kolesterolün yükselmesine neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir