Hasta Kabul Sekreteri Günümüzde birçok insanoğlunun tercih etmiş olduğu mesleklerin içinde, hasta kabul elemanı mesleği de gelmektedir. Bunun sebebi alınan ücret ve emek verme ortamının rahatlığından dolayı kişiler hasta kabul elemanı olmak istiyorlar. Hasta kabul elemanı olmak için lüzumlu eğitimlerin alınması gerekir. Lüzumlu eğitimleri alan kişiler hasta kabul elamanı olabilmektedirler. Hem hususi sektörde hem de devlette bu mesleği yapabilirsiniz. Sadece genel anlamda insanoğlu devlet garantisi olduğundan devlette emek harcamayı tercih etmektedirler.

 • Hasta Kabul Sekreteri Nedir ? Ne İş Yapar ?
 • Maaşları ve Şartları Nedir ?
 • Hasta Kabul Sertifikası Nasıl Alınır?
 • Devlette ve Özelde Çalışabilir mi ?
 • Hasta Kabul Sekreteri Nedir ? Ne İş Yapar ?

  • Genel olarak hastanelerde, hastaneye gelen kişilere danışmanlık yapar ve onların kayıt işleriyle ilgilenir. Hastaların giriş ve çıkışları arasındaki süreçlerin kayıtlarını tutarlar. Ek olarak hasta kabul elemanı şu işleri de yapmaktadır;
  • Hastaneye gelen kişilerin kimlik kontrollerini gerçekleştirir.
  • Hasta ve yakınlarına danışmanlık yapar ve hastane kuralları mevzusunda hasta ve yakınlarını bilgilendirir.
  • Eğer hastane tarafınca hastanın yatış sonucu verildiyse. Bu bilgilerin kayıt işleriyle ilgilenir. Bu bilgiler içinde hastanın nerde kalacağı, kaç gün kalacağı, ziyaret saatlerini, yiyecek saatleri vb benzer biçimde bilgiler ile hasta kabul elemanı ilgilenir.
  • Hastanede yatan hasta sayısını denetim eder.
  • Hastayı ziyarete gelen hasta yakını ya da hastaya refakatçilik meydana getirecek olan hasta yakını kayıtlarını açar ve hastane kuralları ile ilgili bilgiler verir.
  • Hastaneden ayrılacak olan kişilerin çıkış işlemlerini en doğru şekilde yapması gerekir.
  • Çıkış kaydı alınan tüm hastaların belgelerini eksiksiz bir halde lüzumlu departmanlara iletmesi gerekir.
  • Vazife almış olduğu bölümdeki tüm malzemelerin kontrolünden mesuldür. Tamamlanmamış malzemeleri lüzumlu birimlere bildirerek tedariği sağlanır.
  • Hasta eğer ölürse, ölüm saati, ölüm yeri benzer biçimde detayları eksiksiz bir halde hasta kaydına girmelidir.
  • Doğum durumunda, görevli bebeğin doğum saatini, cinsiyetini, doğum tarihini, anne ve baba adını kayda alır ve lüzumlu departmanlara iletir.
  • Hastalara ziyarete gelen hasta yakınlarına hastanın durumu ve oda hakkında bilgiler verir.

  Genel olarak bu mesleği seçmek istenen görevler bunlardır ve çalmış olduğu kuruma bağlı olarak daha değişik görevlerin verilmesi de istenebilmektedir. Yapmış olduğu işi sorunsuz bir halde yapmakla görevlidir.

  Hasta Kabul Sekreteri Nasıl Olunur? Şartları ve Maaşı 2020.

  Maaşları ve Şartları Nedir ?

  Bu mesleği yapabilmek için en mühim şartlardan biri lüzumlu eğitimleri başarıya ulaşmış bir halde tamamlanması gerekmektedir. Bu mesleği seçmek isteyen kişiler üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olarak ya da bazı eğitim kurumlarının hasta kabul elemanı sertifikası alarak hasta kabul elemanı olabilirler.Aldıkları ücret ek ödenekler ile birlikte asgari ücretin oldukca üstünde bir tutardır ve birçok insan bu şartlardan dolayı hasta kabul elemanı oldukça tercih edilen bir meslek haline geldi.

  Hasta Kabul Sertifikası Nasıl Alınır?

  Bu mesleği uygulamak için kişilerin hasta kabul sertifikasına haiz olmaları gerekir. Bu belgeyle hasta kabul iş ilanların başvurarak hastanelerde çalışmaya başlayabilirler. Bu işi yapmak isteyen kişilerin en oldukca merak etmiş olduğu sual hasta kabul sertifikası iyi mi alınır? Sorusudur. Sertifikayı alabilmek için enstitümüz tarafınca verilen hasta kabul sekreterliği eğitimine katılmak gerekir.Alınan eğitimlerin sonucunda başarıya ulaşmış olan kişiler sertifikasına kavuşur ve öğrendikleri bilgiler ile hastanelere iş başvurusu yapabilirler. Sertifika alabilmek için en mühim şartlardan biri minimum orta öğretim mezunu olabilmek gerekir. Hasta kabul elemanı olmak isteyen kişiler sertifikalarını online platform üstünden alabilmektedirler.

  Devlette ve Özelde Çalışabilir mi ?

  Netice olarak bu mesleği uygulamak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak ya da hasta kabul elemanı sertifikası veren bir kurumdan hasta kayıt elemanı sertifikası alabilirsiniz. Kurslar çoğu zaman online eğitim üstünden olmaktadır. Maaş olarak, hasta kabul elemanı asgari ücretin oldukca üstünde maaş alabilmektedir. Isterseniz devlette ya da hususi sektörde çalışabilirsiniz. Hasta kabul elemanının görevleri oldukça önemlidir ve eksiksiz bir halde yapılması gerekir. Birçok şahıs hasta kabul elemanı olmak istiyor ve hasta kabul elemanı mesleği son zamanlarda gerek maaşı gerekse emek verme şartlarından dolayı oldukça tercih edilen bir meslek. Bu kadar tercih edilmesinin sebeplerinden biri de şartlarının oldukça kolay sağlanabilmesidir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir