Nar kabuğu, çilek ve domatesten sonrasında doğada bulunan antioksidanlar içinde en kuvvetli olandır. Bu kuvvetli antioksidan enfeksiyonların önüne geçerek daha sıhhatli bir vücudu inşa eder. Yalnız bunlarla kalmayan olağanüstü meyve hafızayı sağlamlaştırır, sinir hücrelerini yeniler ve konsantrasyonu en üst seviyeye kadar arttırır. Yüzyıllardan beri şifa amacıyla tüketilmekte olan meyve hakkında daha bilinmeyen pek oldukça unsur vardır. Uzmanlar tarafınca ustalaşmış şekilde araştırılan bu meyvenin her geçen gün yeni özellikleri ortaya çıkmaktadır. Yalnız meyve değil bununla beraber kabuğu da tam bir şifa deposudur. Peki, nar kabuğunun yararları ve hastalıklara tesiri nedir?

Meydana getirilen araştırmalar doğrultusunda tanelerden oluşan bu olağanüstü meyvenin gıda kıymeti yönünden de yüksek seviyede olduğu kanıtlanmıştır. B vitaminlerinin neredeyse tamamı bu şifa deposu meyvenin içinde yer almıştır, bununla beraber iyi bir antioksidan deposu olarak da kullanılmaktadır. Zayıflamaya destek olan ve uzun süre tok tutan, lifler bakımından da varlıklı olan bu meyvenin bir su bardağı neredeyse 7 gram lif içermektedir.

2012 senesinde meydana gelen araştırmada aşırı kiloluluk riskini en düşük seviyeye indiren meyveler içinde birinci olan bu olağanüstü meyve, polifenollerin ve ihtiva ettiği antioksidanların vücutta yer edinen fazla yağları yakmasıyla rejimlerde de tercih edilebilmektedir.

Nar Kabuğunun Yararları

Vücudun enerjisini mühim derecede yükselten nar kabuğu bununla beraber günlük kalori oranını dengede tutmakta ve şişmanlık ile savaşmaktadır. Bu meyvenin ağacı kınagiller ailesine aittir. Ağaçta yetişen meyve hafifçe ekşi tada haizdir, meyvenin kendisi de kabuğu da hoş bir tesir bırakmaktadır. Bu meyve kuraklığa karşı son aşama dayanıklıdır. Akdeniz iklimine elverişli olarak yetişmektedir, bolca su bulunan yerlerde meyvenin ağacı acele çürüyeceğini için kurak bölgelere dikilmesi önerilir. İran toprakları üstünde yetişmekte olan meyvenin Afganistan’dan Himalaya kadar uzandığı bilinmektedir.

 

Meyvenin yetiştiriciliği ve ticareti 18. yüzyılda yapılmaya başlandı. Organik antioksidan olarak alternatif tıpta kullanılan meyve, vatanımızda de Osmanlı saray mutfaklarında tercih edilmekteydi. Saray mutfaklarında ki et yiyecekleri için harmanlanarak kullanılan meyve bununla beraber sultanların cilt bakımlarında da kullanılmaktaydı.

Meyvenin suyu çıkarıldıktan sonrasında içindeki beyaz zarlar ve kabukları kaynatılarak zeytinyağı eklenip ezilir. Hazırlanan bu karışım kremsi bir kıvama getirilerek kuru ciltlerde ve egzamalı bölgelerde organik ilaç olarak kullanılabilir. Cilde olan yararları saymakla bitmeyen meyve hala uzmanlar tarafınca çözümlenmeye çalışan bir bulmacadır.

Nar Kabuğu ve Şifası

Meydana gelen araştırmalar neticesinde nar kabuğu ile meme kanseri içinde bir bağlantı tespit edilmiştir. Tespit edilen bağlantıya nazaran meme kanserinin ilerlemesini durdurduğu kanısına ulaşılmıştır. Meme kanserinde bu denli mühim bir etkiye haiz olan kabuğun alternatif tıpta ki yeri daha da kıymetli hale gelmiştir. Cemiyet içinde bu meyvenin bilhassa suyunun yararlı olduğu bilinmektedir, fakat son yıllarda meydana getirilen araştırmalar neticesinde nar kabuğu meyveye kıyasla daha çok öne çıkarılmıştır.

Narın içinde bulunan flovanoid, polifenol, vitamin, antosiyanin, tanin maddeleri haricinde da yer almıştır. Bu maddelerin insan sağlığında tesiri tartışılmayacak düzeydedir. Tesirleri vücuduna kazandırmak isteyenler muhakkak meyvenin hem içinden hem de dışından faydalanmalıdır.

Meyvenin taneleri kullanıldıktan sonrasında geri kalanı çöpe atılmaktadır. Uzmanlar çöpe atılan bu kısımların sağlığa karşı olan faydalarını tespit ettikten sonrasında daha çok kesime yaymak istemişlerdir. Asla kullanılmadan çöpe atılan kısımlar fena kolesterolü azaltmada etkilidir.

Kandaki fena kolesterolü azaltmada etkili olan bu kısımların sağlığa yararlı birer öge haline geldiği aşikârdır. Hareketsiz yaşamın ve sağlıksız beslenmenin ortaya çıkartarak günden güne artırdığı kanser hastalıkları için de meyvenin dış kısmı yarar sağlamaktadır. Vücudun bağışıklığını güçlendiren kısımlar kanserle savaşım için bir numaralı silahtır. Meyvenin dışının kaynatılarak suyunun tüketilmesi vücutta yer edinen tümörlü hücrelerin iyileşmesine yarar elde edecektir.

Yarar Sağlamış olduğu Hastalıklar

 

 • Nar kabuğunun yararları kandaki oksitlenmeyi önler bununla beraber kalp ve damar sağlığını koruyarak kan yapıcı hücreleri arttırır kansızlığın önüne geçer.
 • Üst solunum sistemi hastalıklarından ve gripten korunma sağlar antioksidanlar yardımıyla dışarıdan vücuda giren enfeksiyonları azaltarak daha dirençli hücrelerin ortaya çıkmasını tetikler.
 • Trombosit hücrelerini yenileyerek ödem benzer biçimde hastalıkları engellemektedir. Eklem ve romatizma ağrılarını gidermektedir. Yaşlılığa bağlı olarak gelişen kas ağrılarının önüne geçmektedir.
 • Tansiyonu dengeler, buna bağlı kansızlık sorunlarını da giderir. Kansızlığa bağlı şekilde gelişen bayılmaları engeller.
 • Meydana gelen araştırmalar neticesinde vücutta bulunan tüm toksinleri idrar yolu ile temizlediği belirlenmiştir.
 • Üstüne tuz dökülüp tüketildiğinde damar tıkanıklığını minimum seviyeye çekmiş olduğu kesinleşmiştir.
 • Nar kabuğu kaynatılarak suyu cilde uygulandığında ölü deriler yenilenir, sivilce ve akne oluşumu minimum seviyeye indirgenir.
 • Bağırsakları ve mideyi parazitlerden temizler ve atıklarını vücuttan dışarıya ulaştırır.
 • Vücutta bulunan yağ oranını düşürür, yağ yakım hızını arttırır. Tertipli tüketildiği takdirde bölgesel zayıflamayı destek sunar.
 • Çocuklarda sık sık gözlemlenen iştahsızlık hastalığı için son aşama faydalıdır.
 • Cilt hücrelerini yeniler, çevresel zararı olan faktörlerin tesirini azaltır. Organik kozmetiğin en mühim ürünlerinden birisidir.
 • Hamile hanımlarda ve gelişim çağındaki çocuklarda değişmekte olan hormon hücrelerini sıhhatli şekilde geliştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir