Hatmi Çiçeği Nedir?

Hatmi çiçeği halk içinde Fatmagül çiçeği olarak da bilinmektedir. Yol kenarlarında, tarlalarda kendiliğinden yetişir. Extra bakım istemez. Hatmi çiçeği, sıhhat üstünde oldukça yararları olan bir bitkidir. Bilhassa kış aylarında insanoğlu tarafınca kullanılmaktadır. Son dönemlerde ise hatmi çiçeğinin adı tv programlarında çoğunlukla duyulmaya adım atmıştır. Uzmanlar tarafınca meydana getirilen araştırmalar sonrasında hatmi çiçeğinin kullanım alanı artmıştır.

Hatmi çiçeği değişik yörelerde değişik isimlerle anılmaktadır. Gülhatmi, silindir çiçeği, hire de bu adlardan bazılarıdır. Ebegümecigiller familyasına ilişik bir bitkidir. Nebat, çiçekli ve fazlaca yıllıktır. Bitkinin boyu 2 buçuk metreye kadar uzayabilmektedir. Çiçekler ise beyaz, pembe, mor, sarı ve kırmızı renkte olabilmektedir. Hatmi bitkisinin çiçeği çizgili ya da lekeli görünümlüdür. Bitkinin çiçek yaprakları geniş ve kalp şeklindedir. Güneş alan yerlerde daha iyi gelişmektedir.

Nebat, soğuk ve esintili havayı sevmez. Hem de bitkinin toprağı gübreli olmalıdır. Hatmi çiçeğinin en fazlaca bulunmuş olduğu bölge Batı Asya’dır. Çiçek, zaman içinde Doğu Asya ve Avrupa’ya yayılmıştır. Hatmi çiçeğinin şifalı kısımları yaprakları, kökü ve çiçekleridir. İçeriğinde barındırdığı gıda değerleri yardımıyla tıp alanında kullanılmaktadır.

Hatmi Çiçeği Faydaları Nedir?

Nebat, muhteviyatında bulunan vitamin ve mineraller yardımıyla insan sağlığına yarar sağlıyor. Hatmi çiçeği yararları şu şekildedir;

 • Öksürük,
 • Grip, nezle ve soğuk algınlığında,
 • Gastrit ve reflü şeklinde mide problemlerinde,
 • Sindirim sisteminin tertipli çalışmasında,
 • Ağrı kesici olarak,
 • İltihap giderici olarak,
 • Böbreklerin sıhhatli ve tertipli emek harcaması için,
 • Saç bakımında kullanıldığı vakit saçların parlak ve canlı olmasını sağlar.
 • Ağız ve diş sağlığında

kullanılır.

Cilde Faydaları

 • Uzun soluklu kullanım sonrasında cilt sağlığını pozitif etkiliyor, cildin nemlenmesini ve beslenmesinde,
 • İltihap giderici özelliği ile hem cilt üstünde uygulanabiliyor hem de çay olarak tüketilebiliyor.

Halk içinde kuru öksürük olarak adlandırılan öksürük, rahatsız olan bireyde boğaz ağrısı yapıyor. Öksürük ve boğaz ağrısı zaman içinde ferdin yeme ve içme düzenini etkiliyor. Hatmi çiçeği öksürük tedavisinde kullanılıyor. Hem de grip, nezle ve soğuk algınlığını önlüyor. Eğer fert bu rahatsızlıklardan birine yakalandıysa hatmi çiçeğini kullanarak daha kısa sürede iyileşebiliyor. Hatmi çiçeği mide problemlerinin tedavisinde de kullanılabiliyor. Sindirim sistemini düzenleyen hatmi çiçeği yiyeceklerden ilkin yada sonrasında bir fincan çay şeklinde tüketilebiliyor. Böylelikle hazımsızlık şeklinde problemleri ortadan kaldırır ve midenin daha rahat olmasını sağlar.

Vücut ağrılarında kullanılan hatmi çiçeği oluşan ağrıların geçmesini sağlar. Vücudun herhangi bir yerinde ağrı var ise eğer hatmi çiçeği bu ağrının tedavi edilmesini sağlar. İltihaplı bölgeye uygulanmış olduğu vakit iltihabın kurumasına destek olacaktır. Vücut içindeki iltihabın giderilmesi için de çay olarak tüketilmelidir. Hatmi çiçeği uzun süre kullanıldığı vakit cildi besler. Cildin temizlenmesi, cildin daha parlak ve canlı görünmesi için hatmi çiçeği tertipli olarak kullanılmalıdır. Saç bakımında da etkili olan hatmi çiçeği demlenmeli ve soğutulmalıdır. Soğuyan su ile saçlar yıkanmalıdır. Birkaç kullanım sonrasında saçların daha canlı olduğu gözlemlenecektir. Ağız ve diş sağlığı önemlidir. Ağız içinde oluşan yaralar, diş eti iltihapları başlı başına sorundur. Hatmi çiçeği suyu ile gargara yapıldığı vakit ağız içindeki yaralar geçer, diş eti iltihapları tedavi edilir.

Hatmi Çiçeği Iyi mi Kurutulur?

Doğadan toplandıktan sonrasında temiz ve kuru ortamda bir zemin üstüne serilerek kurutulmaktadır. Kurutulan hatmi çiçeği ağzı kapalı paketlere ya da cam kavanozlara doldurularak muhafaza edilir. Bitkinin saklanması ise güneş ışığından uzakta sıcak olmayan yerlerde olmalıdır. Evde kendiniz de bitkiyi kurutabilirsiniz. Hem de aktarlardan da bitkiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Güvendiğiniz bir aktardan hatmi çiçeği kurusu temin edebilirsiniz. İhtiyacınız doğrultusunda bitkiyi kullanabilirsiniz. Eğer hatmi çiçeği iyi mi kullanılır diyorsanız bitkinin kullanımı oldukça rahat. Çoğu zaman çay olarak tüketiliyor.

Hatmi Çiçeği Çayı

Hatmi çiçeği çayı için ihtiyacınız olan su ve kurutulmuş bitkidir. Hazırlanışı ise aşağıda detaylı olarak belirtilmiştir.

Iyi mi Yapılır?

Klasik çay demleme tekniği ile çayınızı demleyebilirsiniz. Bir su bardağı kaynamış suyun içinde bir tatlı kaşığı hatmi çiçeğinden koymanız ve demlendirmek için ağzını kapatmanız yeterlidir. 10 dakika demlenen çayınızı eleyerek tüketebilirsiniz. Eğer isterseniz çayınıza fazlaca azca şeker atabilir ya da ufak bir kabuk tarçın koyabilirsiniz. Tarçın hem lezzetini arttıracak hem de kan şekerinizi düzenleyecektir. Cildinize uygulayacağınız vakit demlediğiniz çayı soğutarak bir pamuk yardımıyla istediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz. Saçlarınıza uygulayacağınız vakit Bir litre suya bir avuç hatmi çiçeği koyup demlemeniz kafi olacaktır. Karışım soğuduktan sonrasında saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Hem de demlediğiniz çayla günde üç kez gargara yapabilirsiniz.

Hatmi Çiçeği Zararları

Her bitkide olduğu şeklinde hatmi çiçeği zararları da bulunmaktadır. Fakat bunlar ciddi yan etkisinde bırakır değildir. Hatmi çiçeği kullanımında insanların dikkat etmesi ihtiyaç duyulan bazı mevzular vardır. Hamileler, emziren anneler, şeker ve gerilim hastaları, ağır böbrek hastaları hatmi çiçeği kullanırken doktoruna danışmalıdır. Eğer tabip hatmi çiçeğinin bir zararının olmadığını söylerse hatmi çiçeği kullanılmalıdır. Aksi takdirde bireylerde çeşitli rahatsızlıklar oluşabiliyor. Bundan dolayı hatmi çiçeğinin bilgili, tertipli ve doğru kullanılması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir