Havlular, her gün kullandığımız ve günlük yaşantıda sık sık gereksinim duyduğumuz eşyalardır. Banyodan sonrasında saç kurutmak için, el yıkadıktan sonrasında eli ve yüzü silmek için, mutfakta çeşitli işler için havlulara ihtiyacımız olur. Bununla birlikte kimi zaman ortak kullanılan havluların sık değiştirilmesi ve tertipli bir halde yıkanması da sıhhat açısından son aşama önemlidir. Kalitesiz deterjanlar ve yanlış yıkama şekilleri ise havluların zaman içinde sertleşmesine ve suyu emme oranlarının ciddi seviyede azalmasına yol açabilir. Hal böyleyken, “Havlular kaç derecede yıkanmalıdır?” şeklinde bir sual pek oldukça kişinin sordurulmuş olduğu bir sorudur. Havlu yıkamanın tüm püf noktaları sizler için derledik. İşte havlu yıkamaya dair pek oldukça mühim etken.

Havlu iyi mi yıkanmalıdır?

Elimizi, yüzümüzü hatta vücudumuzu havlu ile kuruladığımız göz önüne alındığında, yeni yıkanmış bile olsak cildimizde bulunan ölü hücreler havluya geçebilir ve bu da nemin de tesiri ile beraber havlularda mikrop üremesine sebep verir. Bundan dolayı havluları en fazla 3 kullanımın arkasından iyi bir halde yıkamaya dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte da her kullanımın arkasından, havlularını muntazam bir şekilde asmak ve kurumalarının doğru bir halde yapılması da oldukça önemlidir. Bu sayede hem havlularda hem mikrop oluşumunun önüne geçilmiş olur hem de fena kokuların oluşumu engellenir.

Havlu yıkanmasında dikkat edilmesi gerekenler

  • Havlularınızı yıkarken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim noktalardan biri, havluları çamaşır makinesinde yıkamadan ilkin kesinlikle renklerine nazaran bir ayrıştırma yapmalısınız. Bu sayede, koyu renkli havluların renklerinin açık renkli havlulara renklerinin geçmesine niçin olmaz.​
  • Havlularınızı yıkarken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim noktalardan biri de havlularınızı öteki çamaşırlarınız ile beraber yıkamamaktır. O şekilde yaptığınız süre havlular ciddi oranda sertleşir ve cilde uyum sağlayamaz.​
  • Bölgenizin şebeke suyu da havluların yıkandıktan sonrasında sertleşmesine niçin olur. Bu ihtimaller içinde durumu önlemek için havluları çamaşır makinesine atmadan ilkin birazcık sirke ekleyebilirsiniz. Bu sayede daha yumuşak yapıda  havlularla yumuşacık olabilirsiniz.
  • Havlularınızın yumuşak bir yapıda olmasını ve oldukça güzel kokmasını istiyorsanız iyi ve kaliteli bir çamaşır yumuşatıcısı kullanmalısınız. Her yıkamada yumuşatıcı kullanmanız hem yumuşak hem de mis kokulu havlularınızın olmasını sağlar.

Havlular kaç derecede yıkanır?

Havluların kaç derecede yıkanması gerektiği, esasında havluların etiketinde materyaline nazaran değişim göstererek yazar. Havlu etiketlerinde yer edinen bakım ve kullanım bilgileri, havluların en doğru şekilde iyi mi yıkanacağı bilgisini de ihtiva eder. Havlunuzun kullanım ömrünü kısaltmamak amacıyla havlunun etiketini kesinlikle okumalı ve buna nazaran karar vermelisiniz. Bazı havluların üretildiği kumaşlar yüksek derecede yıkanmaya uygun olmayabilir ve havlunun ömrü büyük seviyede kısalabilir. Bu sebeple de havlunuzu, havlunun etiketinde belirtilen sıcaklıkta yıkamalısınız. Sadece genel olarak bakıldığında pek oldukça havlu, çamaşır makinesinde 60 aşama sıcaklıkta yıkanmalıdır.

Havlular iyi mi kurutulmalıdır?

Havlular yıkanır yıkanmaz, yıkanan havluları çamaşır makinesinden çıkarmalısınız. Havlularınızı kurutucuda yüksek ısı ile beraber kurutmak, havluları güzel bir halde yumuşatır. Eğer evde kurutucunuz yoksa, güneş alan bir yerde kendiliğinden kurumasını da sağlayabilirsiniz.

Havlular ne kadar sürede bir yıkanmalıdır?

Banyodan yeni çıkılsa da deride bulunan ölü deri hücreleri havluya nüfuz eder ve havlunun dokusuna yerleşir. Bu ölü deri hücreleri, rutubet ile de birleştiği süre mikrop üremesine niçin olur. Bu nedene bağlı olarak, havlularınızı haftada minimum bir ya da 3 kullanımda bir yıkamanız önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir