İçindekiler

Hayıt Tohumu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Hayıt Tohumunun 16 Faydası

Hayıt Tohumu Iyi mi Kullanılır?

Hayıt Tohumu Zararları Var Mıdır?

Hayıt Tohumu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Hayıt tohumu, toplumumuzda fazlaca fazla bilinmemektedir. Fakat hayıt tohumu birçok yararları barındırmaktadır. Hayıt bitkisi, mine çiçeğigiller familyasına ilişik bir bitkidir. Bitkinin çiçekleri mor renktedir. Hayıt tohumu daha fazlaca hanım sağlığı için kullanılmaktadır. Hayıt bitkisi çalı görünümlü bir bitkidir. Bitkinin boyu 1 metre ile 3 metre içinde değişmektedir. Nebat, yapısı ve çiçekleri yardımıyla doğada kendini kolaylıkla belli eder. Bitkinin tohumları sıhhat alanında kullanılmaktadır. Bununla birlikte bitkinin yaprakları ve kökleri de tıp alanında kullanılmaktadır. Hayıt bitkisinin dalları ise çoğunlukla sepet yapımında kullanılmaktadır. Doğada kolaylıkla yetişen hayıt bitkisi Trakya bölgesinde yetişmektedir. Devletimizde genel olarak Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde de sıkça görülmektedir. Doğada kolaylıkla yetişen hayıt bitkisi hususi bir bakım istemez. Bu sayede kolaylıkla yetiştirilir.

Hayıt Tohumunun 16 Faydası

Hanımefendiler için çeşitli rahatsızlıklarda etkili olan hayıt tohumu aslen birçok faydası ile biliniyor. Tertipli ve doğru kullanılan tohum yardımıyla bireyler sağlığını korumuş oluyor. Hayıt tohumu yararları içinde ise aşağıda yer edinen maddeler bulunuyor.

 • Emziren annelerin sütünü arttırıyor.
 • Anne sütünün gıda kıymetini arttırıyor.
 • Regl sancılarının hafiflemesini sağlıyor.
 • Östrojen hormonunun salgılanmasını arttırıyor.
 • Hormonların tertipli çalışmasını sağlıyor.
 • Hanımlarda görülen çikolata kistlerinin azalmasını sağlıyor.
 • Rahim duvarlarının güçlenmesini sağlıyor.
 • Menopoz dönemindeki hanımefendilerin bu süreci daha rahat atlatmasına yarar sağlıyor.
 • Ter bezlerinin tertipli ve sıhhatli çalışmasını elde eden hayıt tohumu fazlaca terlemenin ve fena kokuların önüne geçiyor.
 • Vücudun fazla sıvı kaybetmesini önlüyor.
 • Sindirim sistemini düzenliyor.
 • Hazımsızlık şeklinde problemleri ortadan kaldırıyor.
 • Yağlı ciltlerin rutubet dengesini koruyor.
 • Sivilce ve akne oluşumunu önlüyor.
 • İshal problemini ortadan kaldırıyor.
 • Sinek ve böcek ısırmalarında tedavi edici özelliği bulunuyor.

Sıhhatli nebat olarak kullanılan hayıt tohumu yukarıda yer edinen yararları bireylere kazandırıyor. Hayıt tohumunun en fazlaca faydası hanımefendilere oluyor. Hanımlarda görülen çeşitli hastalıkların tedavisinde etkili bir nebat olan hayıt tohumu tertipli kullanıldığı sürece istenilen etkiyi gösteriyor. Hayıt tohumu çoğu zaman çay olarak kullanılıyor. Bununla birlikte cilt üstüne uygulanabiliyor. Sindirim sistemini düzenleyen hayıt tohumu zayıflama sürecindeki insanoğlu tarafınca da kullanılıyor.

Hayıt Tohumu Iyi mi Kullanılır?

 1. Hayıt tohumunun kullanımını oldukça basittir. Doğadan toplandıktan sonrasında kurutulmaktadır. Kurutma işlemi için doğadan toplanan nebat ilk olarak temizlenmelidir. Temizleme işlemi sonrasında 35 derecenin altında ısıda bir zemin üstüne serilerek kurutulur. Güneş ışığında kurutulan nebat, temiz ve kuru ortama serilmelidir. Kendi yöntemlerinizle bitkiyi kurutabildiğiniz şeklinde aktarlardan temin edebilirsiniz.
 2. Aktar ve bazı marketlerde hayıt bitkisi satılmaktadır. Bitkiyle beraber tohuma da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kullanacağınız hayıt tohumunun taze ve güvenilir olması önemlidir. Eğer iki yıldan fazla rafta kalmışsa o bitkiyi kullanmamak daha doğru olacaktır. Aktardan temin ettiğiniz ya da kendi yöntemlerinizle hazırladığınız hayıt tohumunu tane olarak ya da toz halinde kullanabilirsiniz. Hayıt tohumunun etkilerinden yararlanmak için çekilmiş tohumla bal karıştırılmalıdır. 3 tatlı kaşığı ezilmiş hayıt tohumu ile 3 yiyecek kaşığı bal karıştırılır. Karışımın içine çeyrek limonun suyu eklenebilir. Bu karışım gün içinde tüketilmelidir.
 3. Hayıt tohumu demlenerek de tüketilebilir. Tohumun demlenmesi için toz haline getirilmesine gerek kalmamıştır. Bir bardak kaynamış suyun içine bir tatlı kaşığı hayıt tohumu konulur. 8 ile 10 dakika kadar demlediğiniz tohumu eleyerek içebilirsiniz. Hayıt tohumu çayı içine şeker kullanılmaması tavsiye edilir. Eğer çay size acı gelirse fazlaca azca oranda içine şeker atabilirsiniz. Hayıt tohumu direkt çiğnenerek tüketilebilir. Fakat bu sizlere birazcık acı gelebilir. Eğer sizin için problem olmuyorsa sabahları aç karnına birkaç tane hayıt tohumu çiğneyebilirsiniz. Hayıt tohumunun yağı da kullanılmaktadır. Hayıt tohumu yağı aktarlardan ve web üstünden temin edilebilir. Bununla birlikte evde kendiniz de yağ yapabilirsiniz. Cam kavanozun içine zeytinyağı ve hayıt tohumunu karışmasını sağlayarak kavanozun ağzını kapatmalı, güneş görmeyen bir yerde 15 gün bekletmelisiniz.
 4. Yarım litre zeytinyağının içine bir fincandan fazla tohum kullanabilirsiniz. Kazandığınız yağı cildinize uygulayabilir, akne ve sivilce oluşumunu önleyebilirsiniz. Hayıt tohumundan kazandığınız yağı bir miktar yoğurtla karışmasını sağlayarak cildinize uygulayabilirsiniz. 15 dakika kadar beklettiğiniz karışımı ılık suyla yıkadıktan sonrasında cildinizi yumuşak hareketlerle kurulayabilirsiniz.

Hayıt Tohumu Zararları Var Mıdır?

Doğada çoğunlukla karşılaşacağınız otlardan önde gelen hayıt, birçok faydası ile kullanılmaktadır. Bilhassa bayanlar için yararlı bir nebat olan hayıt, günümüzde tıp alanında da kullanılmaktadır. Birçok faydayı bir arada sunan bu bitkinin tohumu da oldukça etkilidir. Hayıt tohumu değişik hastalıkların tedavisinde destek amaçlı kullanılmaktadır. Peki, kullanılan tohumun bilindik yan tesiri var mıdır? Hayıt tohumunun bilindik ciddi bir yan tesiri yoktur. Fakat gene de dikkatli kullanılması ihtiyaç duyulan bir bitkidir. Doğada bulunan tüm bitkilerde olduğu şeklinde hayıt tohumu da kontrollü kullanılmalıdır. Eğer tohum fazla tüketilirse mide bulantısı, halsizlik yapabilir.

Regl döneminde kullanılan tohum ise kanamayı arttıracaktır. Eğer alerjik bir bünyeniz var ise vücudunuzda kızarıklıklar oluşur. Hayıt tohumunu kullanan insanların herhangi bir kronik rahatsızlığının olmaması önemlidir. Kronik rahatsızlığı olanlar, hormonsal ilaç kullananlar, ruhsal tedavilere ilişik ilaçlar kullananlar ne olursa olsun doktora danışarak bu tohumu tüketmelidir. Tohumun kullanımına uzun süre devam edilmemelidir. 2 hafta kadar kullanılan tohuma minimum yedi gün ara verilmelidir. Böylelikle vücut dinlenmiş olur. Her şeyin fazlası zarar şeklinde düşünerek nebat tohumunu doğru ve bilgili tüketmeniz gerekmektedir.

Hayıt tohumu kullananlar tecrübelerini yorum kısmında bizimle paylaşabilirler. Sıhhatli günler diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir