Hazır yufka marketlerde ve ev ürünleri satan yerlerde bulabilirsiniz. Yufkanın hazır olanı tazesine bakılırsa değişiyor. Beklemiş yufkalardan uzak durun üstü yapıştığından dolayı ayırmanız zor olabilir. Yufkanızın yırtılmaması da mühim olup tadını da etkisinde bırakır doğal olarak. Paketlenmiş olanların son kullanma tarihleri ambalajın üstüne yapıştırılması önemlidir.

Peynirli Börek Malzemeleri
6 tane hazır yufka
300 gram beyaz peynir
Yarım demet maydanoz
100 ml süt
2 tane yumurta
Sıvı yağ
Çörekotu

Peynirli Börek Yapılışı
Maydanozları yıkıyoruz ve saplarını kesip atıyoruz. Yapraklarını aldıktan sonrasında peynirimiz ile beraber karıştırıyoruz.

Tepimizin altını yağlıyoruz hafiften yufkalarımız yapışmasın. İlk yufkamızı tepimizin üstüne seriyoruz dışarı çıkmayacak şekilde kenarlardan katlıyoruz. İkinci yufkamızı üstüne koyduktan sonrasında malzemelerimizin yarısı ile üstünü kaplıyoruz. Üst üste yufkalarımızı sermeye devam ederken 4. yufkadan sonrasında malzemelerimizi ilave ediyoruz. Son kalan malzememizi koyduktan sonrasında elimizde gelen yufkaları üzerine koyarak kapatıyoruz. Yumurta ve süt karışımını yaparak yufkamızın üstüne sürerek nar şeklinde kızarmasını sağlıyoruz. Susam ve çörek otu ile beraber üstüne ayrı bir lezzet katabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir