Dünya üstünde tv kültürü yavaş yavaş sönerken seyirci kitleleri de web üstünden dizi ve filmleri takip etmeye devam ediyor. İlk olarak Netflix ile beraber bu toplumsal platformlar ortaya çıktı ve devamında Disney Plus ve HBO şeklinde platformlar değişik firmalar tarafınca geliştirilerek adeta tv kültürünü internete taşıdı. Devletimizde de etken olarak hizmet veren Netflix tarafınca fiyatlarda artışa gidilmesinin arkasından rekabete dahil olan HBO Max, yıl sonuna kadar Türkiye pazarına dahil olmayı planlıyor.

HBO Max Türkiye’ye geliyor

Home Box Office şu demek oluyor ki HBO, Warner Bros. tarafınca kurulmuş olan web üstünden dizi ve film seyretme imkanı sunan platformdur. Geçtiğimiz yıllarda dünyada en fazlaca izlenen dizilerden olan Game of Thrones şeklinde yapımları da bünyesine dahil ederek sıkı bir rekabet ortamı oluşturan HBO, HBO Max adlı platformu ile Türkiye pazarına dahil olarak Disney Plus ve Netflix şeklinde firmalara hem alternatif oluşturacak hem de kendi içeriklerini seyirciler ile buluşturacak. Hemen hemen Disney Plus yayınlanmadan ikinci bir haber ile HBO Max platformunun da Türkiye’de hizmet vereceğinin duyulması ise yabancı dizi ve film severleri heyecanlandırdı. bu heyecanın en büyük sebeplerinden olan Netflix abonelik fiyatlarında artış ve popüler dizi ve filmlerin web ortamında kolaylıkla bulunamıyor oluşu.

HBO Max

Netflix’in abone kaybı bir fırsat oldu

Netflix platformu arttırılan abonelik ücretleri ile 2021’n son çeyreğinde bayağı fazla abone yitirdi. 2022 senesinde devam eden bu abone kaybı ise öteki firmalar için büyük bir fırsata dönüştü. Netflix kullanmayı bırakan dizi ve film severleri kendi abonesi haline getirmek isteyen Disney Plus ve HBO Max şeklinde firmaların emekleri devam ediyor ve iki şirket da neredeyse aynı süreçte Türkiye içinde hizmet vererek rekabete dahil olmayı planlıyor.

HBO Max Türkiye fiyatı ne kadar olacak?

HBO Max şeklinde yüksek kaliteli yapımlar ortaya koyan ve birçok efsaneleşmiş dizi-filmi bünyesine dahil eden platformlar Türkiye içinde hizmet vermeye hazırlanırken bu yapımları takip eden ve etmek isteyenler ise heyecanla beklemekte. Fakat bu heyecanın yanı sıra bir de HBO Max’ın iyi mi bir ücret ile Türkiye içinde hizmet vereceği merak mevzusu olmaya başladı. HBO Max platformunun Türkiye pazarında aylık abonelik tutarının ise 50-60 Türk Lirası aralığında olması umut ediliyor. Netflix aylık abonelik ücretinden daha düşük olacak olan bu ücret ile hizmet vermeye başlamış olacak olan HBO Max, bu adımı ile daha çok ülkeye açılmayı planlıyor.

HBO Max’in ilkin Türkiye’ye de geleceği açıklanmış, arkasından bu karardan vazgeçilmişti. Halen netice kararsız. Fakat yurt dışı fiyatı aylık 14,99 ABD doları.

Beyaz perdeden derhal sonrasında seyretmek mümkün olmayacak

HBO Max platformunun Türkiye içinde hizmet verecek olması her ne kadar güzel bir haber olsa da, ne yazık ki bazı ülkelerde kullanılan bir özelliği vatanımızda ilk aşamada kullanmak mümkün olmayacak. Beyazperde filmlerini gösterime çıkış tarihlerinden en geç 45 gün sonrasında platform üstünden paylaşan HBO Max, bu özelliği ilk aşamada Türkiye için kullanmayacak. Yönetmelikte herhangi bir değişim yapılmaması halinde Türkiye’deki seyirciler bu filmleri HBO Max üstünden seyretmek için ortalama olarak 5 ay beklemek zorunda duracak. HBO Max bünyesinde gösterilen beyazperde filmleri ise Warner Bros., HBO, DC Max Originals ve Cartoon Network şeklinde firmalar tarafınca gösterilen beyazperde filmlerinden oluşuyor. HBO Max’ın vatanımızda hizmete başlaması yıl sonundan ilkin gerçekleşeceği için bu durumun yeni bir düzenleme ile değiştirilmesi de oldukça olası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir