Son dönemlerde yaşamımıza giren teknolojik aletler ile beraber artık HDR ibaresini çoğunlukla görür olduk. Değişen teknolojinin gelişimi ile beraber yaşamımıza bu benzer biçimde birçok değişik yeni kavram giriyor. HDR, bir çekim modu olarak düşünülebilir.. HDR çekim modu yardımıyla çektiğimiz fotoğraf ya da videoların renkleri oldukça daha hoş bir görünüme haiz oluyor. Çekim sırasındaki renkleri belirli oranlarda dengeleyen bu çekim modu yardımıyla anılarımızı oldukça daha iyi bir halde kaydedebiliyoruz. Bu yazımızda sizlere, HDR’nin ne olduğundan ve HDR çekimin ne işe yaradığından bahsettik.

HDR ne demek?

“High Dynamic Range” ifadesinin kıslatması olan HDR, çekilen ya da gösterilen görüntünü karanlık ve parlak lanlarında oynama yapmaktadır. Karanlık kısımlar daya koyu renk ile gösterilirken, parlak olan kısımlar ise daha açık renkler ile gösterilmektedir. Bu sayede çekilen ya da ekranlarda gösterilen görüntüler, oldukça daha gerçekçi ve hoş bir görüntüye haiz olabilir. HDR görüntülerde daha belirgin bir kontrast ayarı vardır. HDR modu ile çekilen fotoğraflar, gerçeğe en yakın çekimleri bizlere göstermektedir.

HDR çekim iyi mi yapılır?

Yeni gelişen teknoloji ile beraber artık fotoğraf yada video çekebilen nerede ise her elektronik cihazda HDR çekim modu bulunmaktadır. HDR modu ile çekilen fotoğraflarda 3 değişik pozlama alınır. Hemen sonra cihazın suni zekası bu 3 değişik kareyi birleştiri ve ortaya en iyi görüntünün çıkmasını sağlar. Bir fotoğraf ya da video çektiğiniz esnada kadrajda kuvvetli bir ışık deposu yada gölgeler var ise, HDR modunu kullanmak oldukça daha iyi görüntüler elde etmenizi elde edecektir.

HDR modu, özetlemek gerekirse dijital görüntülerdeki renk ve kontrast aralığını geliştiren bir teknolojidir. 3 değişik pozlama ile elde edilmiş görüntülerin en iyi kısımları alınır ve ortaya dördüncü ve en iyi bir fotoğraf çıkar. Bu fotoğraf, öteki 3 değişik pozlamadaki en iyi noktalardan oluşmaktadır. Şu demek oluyor ki sizin HDR modu ile çekmiş olduğunuz fotoğraflar, aslen 3 değişik fotoğraftaki en iyi bölgeler olduğundan sizin çekmiş olduğunuz bir fotoğraftan ziyade cihazınızın oluşturmuş olduğu bir görseldir.

Kamerada HDR nedir?

Eğer ustalaşmış olarak fotoğrafçılık yapmak istiyorsanız, HDR modu ile ilgili tüm detaylara hakim olmanız gerekmektedir. HDR modu, günümüzde fotoğraf çekebilen her türlü elektronik alette mevcud bir yazılımdır. Dediğimiz benzer biçimde HDR modu bir donanım değil, yazılımdır. Görüntülerdeki kontrast ve renk aralığını geliştirmekte olan HDR modu, aynı anda çekilmiş olan 3 değişik karedeki en iyi bölgeleri alır ve ortaya oldukça daha kaliteli bir görsel ortaya çıkartır. Bu yüzden de HDR modu ile çekmiş olduğunuz görseller, aslen yazılım eşliğinde oluşturulmuş olduğundan sizin çekmiş olduğunuz bir fotoğraf değildir.

HDR modu ile bir görüntü alınacaksa, elde edilmiş fotoğrafta hiçbir görüntü kaybı yaşanmayacaktır. Zira çekilen 3 değişik pozdaki en mühim detaylar ile dördüncü bir kare ortaya çıkartılır. Bu da çekilen görüntün oldukça daha gerçekçi ve kaliteli olmasını sağlar. Sadece HDR modu, cihazın işlemcisine bayağı bir güç bindirecektir. Zira HDR modunda çekilen 3 değişik pozdaki en iyi bölgelerin alınması ve peşinden da bu alınan en iyi bölgeler ile yeni bir fotoğrafın oluşturulması, aygıt için yüksek bir işlem gücüne denk düşüyor.

iPhone’da HDR modu iyi mi açılır?

iPhone telefonların kameralarında da HDR modu yer verilmiştir. Bu ayar otomatikman açık bir halde sunulmaktadır. Sadece siz gene de denetlemek ve HDR modunun kapalı ihtimaller içinde durumunda HDR modunu açmak istiyorsanız, bazı adımları takip etmeniz gerekmektedir. iPhone telefonlarda HDR modunu açabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

  • Ilk olarak telefonun “ayarlar” kısmına giriş yapın.
  • Hemen sonra ise sayfayı aşağıya doğru kaydırın ve “Kamera” kısmını bulun.
  • Kamera kısmına girdikten sonrasında ise sayfanın en alt kısmına bulunan HDR ayarlarına bakın.

Bu adımları takip ederek iPhone telefonlardaki HDR ayarını etken edebilir ya da kapatabilirsiniz. HDR modunun açılması yardımıyla çekmiş olduğunuz fotoğraflar, oldukça daha gerçekçi bir hale bürünecektir. Bu ayarı hem de fotoğraf makinenizde de kullanabilirsiniz. HDR modu fotoğraf mekinelerinde Manuel Mod ya da Otomatik Çekim modu benzer biçimde sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir