Hellim peyniri fazlaca lezzetlidir, yiyecek turumda Kıbrıs’ta ilk kere tatmıştım damağımda hoş bir tat bırakmıştı. Kıbrıs kökenli peynir türü hellim sarımsı renge haiz ve sık dokuludur. Keçi sütünün yoğun harmanlanması sonucunda yapılır. İnek sütünden meydana getirilen peynirin lezzeti aynı olmamaktadır. Nefis tadı ve tarifini sizlerle paylaşmak isterim. Bir miktar ne kadar yiyecekseniz o denli hellim peyniri 1 tane yumurta 2 yiyecek kaşığı su yarım çay bardağı pul biber yarım çay kaşığı karabiber yeterlidir.

Hellim peyniri dilimlenerek ya da küp şeklinde doğranacak şekilde bir süre tuzunun gitmesi için suda bekletilir. Yumurta, un, galeta unu, pul biber, karabiber, tuz ve su çukur bir kaba alınır, mikser yardımıyla krema kıvamına gelinceye kadar çırpılır. Peynirler hazırlanan sosa batırılıp, kızgın yağda kızartılmaya bırakılır. Size tavsiyemiz yanında patates kızartması ile mükemmel bir ikili oluyorlar.

Hellim Peynirinin Kızartılması

Hellim peynirini kızartmak için birbirinden değişik yöntemler kullanabilirsiniz. Kahvaltı ve sofralarda salatanın yanında tüketecekseniz eğer kızartma işlemini yanmaz tencerede yapınız. Kızartılacak peynir ilkin dilimlenmeli ya da hazır pakette dilim halinde kızartmanız mümkündür. Kesilen dilimlerin pişirilmesi kalınlığına bağlı olarak değişmiş olur. Keseceğiniz peynirin bir dilimi 1cm olmak suretiyle kızartılmaya bırakılır.

Kesilen hellim peynirinin kızartılması tavaya azca oranda tereyağı ilave edilmesi, ocak orta ateşte olacak şekilde ayarlanarak peynirlerin yüzeyleri hafifçe kahverengi olana kadar kızartılmalıdır. Ekstradan yağ ilave etmeden pişirilir dilimler halinde kızartılmaya bırakılır.

Yağsız şekilde pişirmek isteyenler peyniri tost makinelerinde pişirebilirler. Dilimlenmiş peyniri tost makinesine yerleştirerek pişmesi için ısıtılmış halde 1-2 dakika bekletmeleri gerekir. İki yüzü aynı anda pişeceğinden dolayı çevirmenize gerek kalmamıştır.

Hellim peyniri makarna, çorba yada keklere ilave ederken rendelemeniz yeterlidir. Rendeden geçirilmiş peynir pişerken erimediğinden dolayı ağzınızda tadını hissedersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir