Cilt bakımı, genç kalabilmek ve yaşlılık sebebi ile oluşabilecek bazı cilt hastalıklarından korunabilmek için oldukça elzem bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden de cilt bakımımıza ehemmiyet göstermeli ve doğru cilt bakımları şekilleri uygulamalıyız. Cildimizde oluşan kırışıklıklar ve lekeleri ortadan kaldırmak istiyorsanız eğer bu yazımızda anlatacağımız şekilleri denemenizi öneriyoruz. Zira bu yazımızda sizlere cildinizde oluşan kırışıklar, sarkmalar ve lekeleri ortadan kaldıracak doğal kürlerden bahsettik.

Cilt bakımı için doğal yöntemler

Cilt bakımında insanoğlu çoğu zaman pahalı kremleri ve bakım rutinleri tercih ediyor. Sadece anlatacağımız bu yöntemler, oldukca daha ekonomik olduğu benzer biçimde pahalı yöntemlere kıyasla aynı etkiyi göstermektedir. Bu yüzden de cilt bakımları için pahalı kremler almak yerine ilk olarak anlaacağımız bu tür doğal yöntemler deneyebilirsiniz. Gelin hep beraber cilt bakımı rutininize ekleyebileceğiniz bu doğal kürleri ve bu kürlerin nasıl yapılabileceğini inceleyelim.

Zeytinyağı limon kürü

Zeytinyağı ve limon, ayrı ayrı kullanıldığında bile cildimize oldukça iyi gelmektedir. Sadece bu iki malzemeyi bi arada kullanarak kendinize mükemmel bir cilt bakım ürünü oluşturabilirsiniz. Zeytinyağı ve limon kürünü hazırlayabilmek için ilk olarak bir çay bardağı kadar zeytinyağını uygun bir karıştırma kabı içine alın. Ondan sonra ise Bir tane limonun suyunu da bu kap içine ilave edin. Ondan sonra güzel bir halde karıştırın. Limon içindeki yüksek oranda yer edinen C vitamini, cildinizin yenilenmesini sağlayarak ciltte oluşmuş olan lekelerin giderilmesini sağlar. Bununla birlikte C vitamini, cildin elastikiyetini elde edecektir. bu sayede ciltte oluşmuş olan kırışıkları önlemiş olacak ve aynı şekilde yaşlılık emarelerini ortadan kaldırmış olacaksınız Bu kür içinde yer edinen zeytinyağı ise cildin rutubet dengesini elde edecektir. Bu sayede de cildinizdeki sivilce sorunlarını da bertaraf etmiş olacak ve aynı şekilde siyah noktaları da temizlemiş olacaksınız. Siyah noktaların temizlenmesi ile brilikte siyah noktalara yol açan gözenekler de cildin elastikiyeti ve sıkılığı artacağı için kapanacaktır. Bu maskeyi yüzüne uygulayın ve ortalama olarak 30 dakika kadar beklemeye alın. Ondan sonra ise yüzünüzü soğuk su ile güzelce durulayın. Hazırlamış olduğunuz bu kürü ise 2 günde bir tertipli olarak kulanabilirsiniz.

Muz ve bal maskesi

Muz içinde yüksek oranda potasyum bulunuyor. Potasyum, cilt sağlığı içn oldukça mühim bir mineraldir. Bu yüzden de hazırlayacağınız muz ve bal maskesi yardımıyla yaşlılık karşıtı bir kür elde etmiş olacaksınız. Bu kürü hazırlayabilmek için ilk olarak bir tane muzu, bir kap içinde güzelce püre haline getirin. Ondan sonra ise  tatlı kaşığı kadar bal ilave edin ve malzemeleri karışmasını sağlayarak püre haline getirin. Hazırlamış olduğunuz bu maskeyi ise yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Ortalama 30 dakika bekledikten sonrasında ise yüzünüzü soğuk su ile güzelce sudan geçirin. Bal içinde yer edinen sıhhatli gıda maddeleri, cildinizdeki lekelerin temizlenmesini elde edecektir. Bunlara ek olarak ise cildin yenilenme hızını maksimuma çıkaracak olan bal, ciltteki sivilce ve siyah nokta izlerini de ortadan kaldıracaktır. Bu maskeyi masaj yaparak uygularken cildinizdeki gözeneklerin açıldığını hissedeceksiniz. Bu sayede siyah noktaları da bir taraftan temizlemiş olacaksınız.

Maden suyu, karbonat ve limon kürü

Karbonat, nerede ise her evde yer edinen oldukça efektif bir malzemedir. Cilt bakımında da kullanılabilen karbonat, cildinizin yenilenmesine destek olacaktır. Bu yüzden de cilt bakım kürü hazırlarken, karbonattan da yardım alabilirsiniz. karbonatın granürlü yapısı, cildinizdeki ölü derinin temizlenmesinde etkili olacaktır. Bu kürü hazırlayabilmek için ilk olarak karbonatı su yardımı ile macun kıvamına getirin. Ondan sonra ise üzerin yarım limon suyu ve 1 şişe maden suyu ilave edin. Tüm malzemeleri güzel bir halde karıştırdıktan sonrasında ise masaj yaparak yüzünüze uygulayın. Ortalama 15 dakika kadar bekledikten sonrasında ise yüzünüzü ılık su yardımı ile güzelce durulayın. Hazırlamış olduğunuz bu kürdeki malzemeleri cildin elastikiyetini arttıracağı için yaşlılık emarelerini ortadan kaldıracaktır. Sadece tek kulanımda bu tarz şeyleri fark etmeniz olanaksız. Bu yüzden de haftada 3 kere bu maskeyi uygulamalı ve tertipli bir halde kullanmaya devam etmelisiniz. Bu şekilde 1 ay içinde cildinizdeki farkı göreceksinizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir